میزان بارندگی در تیرماه امسال رکورد بارش‌های فصول مختلف در سیستان و بلوچستان را شکست و طبق آمار اداره کل هواشناسی، تیرماه امسال ۴۵ برابر زمستان در استان باران باریده است.

بارندگی‌

به گزارش همشهری آنلاین، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در این باره  گفت: در حالی زمستان پربارش‌ترین فصل سال در سیستان و بلوچستان است که بارش‌های مونسون این الگوی پنجاه ساله را به هم زد و سبب شد تا امسال تابستان که تا پیش از این کم باران‌ترین فصل سال بوده است، پر بارش‌ترین فصل شود.

محسن حیدری بیان کرد:حداقل در نخستین ماه تابستان امسال معادل ۴۵ برابر تمام بارش‌های زمستان گذشته در استان باران باریده است.

وی افزود: این اختلاف بارش به دلیل کم‌بارشی بی‌سابقه در زمستان گذشته بوده است به طوری‌که تمام بارش‌های زمستان ۱۳۹۹ در سیستان و بلوچستان به ۰.۴ میلی متر رسید و کم بارش‌ترین زمستان استان در نیم قرن اخیر را رقم زد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: در کنار کم‌بارشی زمستان، فعالیت خوب مونسون هند مزید بر علت شد تا حداقل بیش از ۱۸ میلی‌متر از کم‌بارشی استان در سال زراعی در نخستین ماه تابستان جبران شود.

حیدری گفت: در حدود سه هفته متناوب است که بارش‌های مونسون در نقاط مختلف استان در حال باریدن به طوری‌که بیشینه ارتفاع نقطه‌ای بارش‌ها به بیش از ۸۰ میلیمتر نیز رسیده است.

درصد بارش های نرمال فصل تابستان

حیدری تصریح کرد: بارش‌های تیرماه امسال استان بیش از ۲۷۰ درصد  شرایط نرمال بارش های سه ماهه تابستان در بلندمدت بوده است. به طور معمول سالی ۴.۹ میلی متر از بارش‌های استان در تابستان می‌بارد.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان افزود: به رقم فعالیت خوب مونسون در تابستان اما بارش‌های این موقع از سال نقش قابل توجهی در جبران کسری بارش‌های ماه‌های سرد سال را نمی‌کند چراکه در این موقع از سال به دلیل گرمای هوا هم تبخیر زیاد است و هم بارش‌ها از نوع رگباری است که در مقطع زمانی کم و در حجم بالا می‌بارد.

حیدری افزود: با همه اوضاع و احوال بارش‌های تیرماه، تا حدی استان را از شرایط فوق بحرانی و اضطرار آبی خارج کرد، اما هنوز با کسری جدی بارش مواجه هستیم.

وی بیان کرد: بر اساس آخرین خروجی برآورد وضعیت خشکسالی هواشناسی با شاخص SPEI ۱۰ ساله، همچنان بیش از ۹۳ درصد مساحت استان و ۱۰۰ درصد مساحت شهرستان های دلگان، زابل، فنوج، قصرقند و نیکشهر  درگیر درجات مختلف خشکسالی هستند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری گفت:  اگر حدود ۱۵ سال متوالی جمع بارش سالانه استان بیش از ۱۵ درصد شرایط نرمال شود، آن موقع می‌توان گفت وضعیت بارش استان به حالت نرمال باز گشته است.

کد خبر 616528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار