پایانه جدید نفتی ایران که هفته گذشته بازگشایی شد، اقدامی راهبردی برای دور زدن تنگه هرمز و تقویت فروش نفت است و به ایران توانایی می‌بخشد که نفت خود را در تنش‌های شدید به بازار عرضه کند.

خط لوله نفت خام گوره- جاسک

به گزارش همشهری آنلاین، فارس به نقل از فرانس ۲۴ نوشت: پایانه جدید نفتی ایران که هفته گذشته بازگشایی شد، اقدامی استراتژیک برای دور زدن تنگه هرمز  و تقویت فروش نفت در صورت برداشته شدن تحریم های آمریکاست.

ارتباط افتتاح خط لوله گوره- جاسک با تحریم های آمریکا چیست؟

تهران در روز پنجشنبه، این پایانه را در جاسک در دریا عمان افتتاح کرد و به نفتکش ها اجازه داد تا مجبور نباشند از تنگه هرمز عبور کنند. تنگه هرمز آبراهی است که در باریک ترین قسمت، عرضی کمتر از ۴۰ کیلومتر دارد و قبلا محل مواجهه نیروهای دریایی ایران و آمریکا بوده است.

به گفته تحلیلگران، هرچند ممکن است این اقدام ایران، نوسانات قیمت نفت در جهان را مهار نکند اما به تهران برای افزایش صادراتش در صورت برداشته شدن تحریم های آمریکا، کمک خواهد کرد، اقدامی که به سرنوشت توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ بستگی دارد.

تنگه هرمز که همواره با تنش روبروست، یک مسیر حیاتی برای عبور حدود یک پنجم نفت جهان است و افزایش تنش ها در این آبراه، پیش از شیوع کرونا، در اوایل سال ۲۰۲۰ سبب افزایش قیمت نفت شده بود.

یکی از تحلیلگران موسسه ریستارد انرژی به خبرگزاری فرانسه (AFP) گفت: «اگر ایران بتواند از طریق بندر جاسک نفت صادر کند، تعداد نفتکش هایی که از مهمترین گذرگاه آبی جهان برای حمل نفت عبور می کند، کاهش خواهد یافت.»

«این پایانه جدید احتمالا ریسک قیمت نفت را کاهش خواهد داد.»

«ایران اکنون یک توانایی استراتژیک دارد که نفت خود را در حوادث شدید به بازار عرضه کند.»

ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک است که خط لوله هزار کیلومتری انتقال نفت از گوره در استان بوشهر به جاسک را احداث کرده است.

یکی دیگر از پایانه های مهم ایران پایانه خارک است که از طریق تنگه هرمز دسترسی به آن وجود دارد.

تحلیلگر اس اند پی گلوبال پلاتس گفت: «حقیقت این است که افتتاح پایانه جاسک این پیام را برای بازار دارد که ایران به محض برداشته شدن تحریم ها می تواند سریع نفت خود را به بازار عرضه کند.»

کد خبر 616444

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار