رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: اگر تمام گسل‌های اطراف تهران و احتمال زلزله در آنها و احتمالات را با آخرین روشها از نظر میزان خطری که در مناطق مختلف داریم بررسی کنیم نشان می دهد آسیب پذیری جنوب شهر بیشتر است ولی شاید بیشترین احتمال وقوع زلزله مربوط به جنوب شهر نباشد.

تهران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه خبری شهر، رضا کرمی محمدی در مراسم رونمایی و بهره برداری از آخرین دستاوردهای سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به مناسبت شانزدهمین سالگرد تأسیس این سازمان برگزار شد، از افتتاح ۴ پایگاه مدیریت بحران تا پایان مرداد خبر داد.

او ادامه داد: اخیرا اصلاح ساختار تشکیلاتی در سازمان اتفاق افتاد که با این کار وظیفه پایش هم در سازمان انجام می شود و هشدار سریع زلزله و پیش نشان گری زلزله نیز در جهت پیش بینی حدود یک هفته ای انجام می شود.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران  اضافه کرد: در بحث تجهیزات پیش ساختی، به تعداد دکل‌های خود ایستا، کوادکوپتر، تابلوی هشدار هواشناسی و دستگاه تولید ماسک و ... اضافه شد.  

آسیب پذیری جنوب شهر بیشتر است

او گفت: نتایج یکی از تحقیقات این است که اگر تمام گسلهای اطراف تهران و احتمال زلزله در آنها و احتمالات را با آخرین روشها از نظر میزان خطری که در مناطق مختلف داریم بررسی کنیم نشان می دهد آسیب پذیری جنوب شهر بیشتر است ولی شاید بیشترین احتمال وقوع زلزله مربوط به جنوب شهر نباشد.

کرمی محمدی با اشاره به  تدوین راهبردهای کاهش خطر پذیری لرزه ای ساختمان های شهر تهران، گفت: وضعیت در مناطق مختلف و میزان آسیب پذیری در همه مناطق تا ۶۰ درصد است که مقاوم سازی ۲۰ درصدی، آسیب پذیری را کمتر می کند. همچنین ۲۰ درصد ساختمانها در شرایط فعلی  فرو می‌ریزند که با بهسازی لرزه ای به زیر ۸ درصد می رسد.  

کرمی محمدی افزود: منطقه ۵ و ۱۵ بیشترین تلفات را خواهند داشت که اگر بهسازی انجام شود تلفات کاهش بسیاری خواهد داشت.

کاهش ۷۶ درصدی خسارت زلزله با هزینه ۱۵ درصدی

او اضافه کرد: با صرف هزینه معادل ۶ تا ۱۶ درصد خسارت مستقیم و غیر مستقیم، شاهد کاهش ۶۸ تا ۷۶ درصدی خسارات مستقیم و غیرمستقیم پس از بهسازی لرزه ای تهران خواهیم بود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: با صرف هزینه ۱۰ میلیارد دلاری برای بهسازی لرزه ای ساختمانها می توان ۴۰ میلیارد دلار از خسارات مستقیم و غیر مستقیم زمان زلزله را کاهش داد.

او گفت: سامانه ماهواره ای پایش و پیش بینی فرو ریزش زمین در تهران و اعلام هشدار احتمالی رخداد فروریزش در مناطق مستعد و رصد این نقاط از دیگر اقدامات انجام شده است.  

تهیه نقشه پهنه بندی زمین لغزش

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران گفت: تهیه نقشه پهنه بندی خطر زمین لغزش شهر در تهران از دیگر اقدامات جلوگیری از بحران است. نقاط زیادی وجود دارد که مردم برای تفریح مراجعه می کنند و پتانسیل ریزش سنگ دارند مانند دامنه روستا و دامنه غربی دره وردیج.

او ادامه داد: تدوین سند مدیریت خطر پذیری مناطق شهر تهران در برابر مخاطرات طبیعی که توسط دانشگاه شهید بهشتی انجام شد و اهم مخاطرات در محلات هر منطقه بررسی شد.   

کرمی محمدی گفت: تدوین فرآیند صدور مجوز بهسازی لرزه ای برای ساختمانهای آجری فلزی و بتونی و روالی که برای آن تعریف و به شهرداری ها ابلاغ شد. و مشوق های بیشتر می تواند استقبال مردم را بالاتر ببرد.

او در پایان عنوان کرد: رصد محتوای منتشر شده در فضای مطبوعات خبرگزاری ها و فضای مجازی، تهیه بسته جامع آموزشی شهر آماده از اقدامات دیگر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران است.

کد خبر 615317

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار