کره شمالی در اقدامی نادر و در حمایت از همسایه جنوبی خود، به شدت از ادعای ارضی ژاپن بر چند جزیره انتقاد کرد.

پرچم کره شمالی و جنوبی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، کره شمالی روز شنبه در حمایت از کره جنوبی، ادعای ژاپن در مورد مالکیت بر جزایر «داکدو» در دریای شرقی را شرم آور خواند.

به نوشته خبرگزاری  «یونهاپ» سخنگوی کمیته المپیک کره شمالی گفت: «ژاپن در اقدامی بیشرمانه که برای تصرف جزیره توک ، بخشی از قلمرو جدایی ناپذیر از کره به افراط رسیده است.»

ژاپن جزایر دوکدو را به عنوان قلمرو ژاپن در نقشه وبگاه رسمی بازی‌های المپیک تابستانی قرار داده است.

در بیانیه کره شمالی آمده است: «مسائل سیاسی با مسائل سرزمینی تفکیک ناپذیر است و اصرار بر اینکه این بخش از کره بخشی از ژاپن است اقدام بیشرمانه است. سواستفاده از بازیهای المپیک برای تحقق جاه طلبی سرزمینی نقض حاکمیت ملت کره است.»

این در حالی است که کره جنوبی نیز از ژاپن به کمیته بین‌المللی المپیک اعتراض شدیدی کرده است

کره شمالی اعلام کرده به دلیل شیوع کرونا در بازیهای المپیک 2021 شرکت نمی‌کند.

صخره‌های توکتو یا دوکتو یک گروه جزیره کوچک است. بر سر حاکمیت این جزیره بین دو کشور ژاپن و کره جنوبی مناقشه وجود دارد. ژاپن این صخره‌ها را به عنوان بخشی از استان شیمانه در ژاپن تقسیم ‌بندی کرده‌است.

چندی قبل نخست‌وزیر ژاپن اعلام کرد که با اختصاص حدود پنج میلیارد دلار برای رهگیرهای موشکی دریاپایه و موشک‌های ضد کشتی ، توان ارتش ژاپن را برای مقابله با تهدیدات کره شمالی تقویت می‌کند.

این کشور با روسیه و چین بر سر برخی جزایر منطقه نیز سالهاست که دچار اختلاف است. جزایر کوریل که در ژاپن با عنوان «قلمروی شمالی» نامیده می‌شود، در پایان جنگ جهانی دوم توسط نیروهای شوروی سابق تصرف شدند. هر دو کشور مدعی مالکیت بر این جزایر هستند و ژاپن به دنبال بازگرداندن آن به قلمروی خود است. اختلافات میان ژاپن و روسیه بر سر این منطقه از زمان پایان جنگ جهانی دوم تاکنون ادامه داشته و لاینحل باقی مانده است.

کد خبر 615049

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha