رییس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی(ره) تهران با بیان اینکه در حال حاضر شرایط بیمارستان‌ها خیلی خوب نیست؛ به‌طوری که تقریبا تمام بیمارستان‌های تهران اشباع شده‌اند، گفت: معمولا دو هفته بعد از آغاز اپیدمی، آمار فوتی‌ها افزایش می‌یابد.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر حمید عبادی رییس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی(ره) تهران درباره وضعیت کرونا در کشور و همچنین شرایط بیمارستان‌ها، گفت: در حال حاضر شرایط بیمارستان‌ها خیلی خوب نیست. به طوری که تقریبا تمام بیمارستان‌های شهر تهران اشباع شده اند. البته در حال حاضر به تعداد زیادی از بیماران به صورت سرپایی دارو می‌دهیم.

وی گفت: داروی رمدسیویر یک داروی بیمارستانی است که معمولا بیمار باید بیماری بستری می‌شد و این دارو را دریافت می‌کرد، اما اکنون به دلیل افزایش تعداد بیماران بستری، حجم زیادی از بیماران به صورت سرپایی این دارو را دریافت می کنند و در اورژانس بیمارستان با انجام مراقبت‌های لازم دارو به بیمار تزریق می شود و بعد بیمار به خانه برمی‌گردد.

رییس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی(ره) تهران افزود: با این اقدام هم در حال حاضر باز بیمارستان‌هایمان اشباع است. حال اگر این اقدام را انجام نمی‌دادیم، اکنون همه بیمارستان‌ها قفل بودند و عده‌ای از مردم در خیابان‌ها مانده بودند. احتمال اینکه وضعیت طی یکی دو هفته آینده بدتر شود هم هست.

عمادی با بیان اینکه موج بیماری در پیک پنجم از استان‌های جنوبی و سیستان و بلوچستان برخاسته است، گفت: ممکن است شهرهای دیگرمان هم تا دو هفته دیگر مانند سیستان و بلوچستان شود. به همین دلیل شرایط نگران‌کننده‌ای پیش روی ما قرار دارد.

هرچه جلوتر می‌رویم، بازی سخت‌تر می‌شود

دکتر عمادی درباره گونه هندی ویروس کرونا یا همان کرونای دلتا، گفت: ویروس کووید دچار جهش‌های ژنتیکی می‌شود و با هر جهش گویی یک ویروس جدیدتری پدید می‌آید که به آن‌ها واریانت‌های جدید می‌گوییم. در حال حاضر برای هر یک از واریانت‌های ویروس کرونا اسمی گذاشته شده است. به عنوان مثال واریانت انگلیسی ویروس با عنوان آلفا، واریانت آفریقای جنوبی را بتا، واریانت برزیلی را گاما و واریانتی را که در هندوستان ایجاد شد و به آن ویروس کرونای هندی می‌گوییم، با عنوان دلتا مطرح می‌شوند.

او با بیان اینکه سرعت انتقال واریانت انگلیسی تقریبا ۵۰ برابر ویروس ووهان بود، اما شدت بیماری‌زایی آن خیلی شدیدتر نبود، گفت: اما واریانت هندی قدرت انتشارش ۱۳۰ برابر بیشتر است و سرعت گسترش آن هم بالاتر است. به طوری که در ویروس اولیه یک هفته طول می‌کشید تا مرحله التهابی‌اش ایجاد شود، اما ویروس دلتا سریع‌تر وارد مرحله التهابی می‌شود و علائم بالینی آن شدیدتر است.

رییس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی(ره) تهران گفت: در واریانت‌های قبلی، ابتلای کودکان را به میزان اندک و خفیف داشتیم، اما کرونای دلتا کودکان را بیشتر درگیر می‌کند. البته هنوز اینطور نیست که کودکان بیماری کشنده پیدا کنند، اما به هر حال علائمی مانند چند روز تب بالا و ... تجربه می‌کنند.

وی ادامه داد: این ویروس مانند یک بازی کامپیوتری است که هر چه مرحله بالاتری می‌رویم، سخت‌تر می‌شود. انگار در بازی ما با این ویروس  هم هرچه می‌گذرد، ویروس توانمندتر می‌شود. البته همانطور که ما هم توانمندتر می‌شویم و واکسن ساخته و داروها و روش‌های مقابله با آن را ایجاد کرده‌ایم. به نظر می‌آید که این بازی فعلا ادامه دارد.

عمادی با بیان اینکه اینطور نیست که الزاما بگوییم علائم در کرونای دلتا تغییر کرده است، گفت: با این حال در ویروس کرونای دلتا گلودرد، گوش درد، قرمزی چشم و... را بیشتر می‌بینیم، اما به طور کلی علائم همان علائم قبلی است.

مردم از روز اول ابتلا به بیمارستان مراجعه کنند

رییس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی تهران گفت: اکنون توصیه ما به مردم این است که از روزهای اول ابتلا به درمانگاه یا بیمارستان مراجعه و داروی متناسب را دریافت کنند تا از ورود بیماری به مرحله بدتر پیشگیری شود. بنابراین اگر علائم پیدا کردند، زودتر مراجعات سرپایی را داشته باشند تا دارو را مصرف کنند و بیماری کنترل شود.

عمادی با بیان اینکه تا حد ممکن باید سرعت واکسیناسیون علیه کرونا را بالا ببریم، گفت: در جوامعی که سریع واکسیناسیون را انجام داده‌اند، نشان داده شده که وضعیت‌شان تا حدی بهتر از کشورهایی مانند ماست. بنابراین هم واکسیناسیون‌مان را باید سریع انجام دهیم و معطل نکنیم و هم اینکه پروتکل‌ها را رعایت کنیم.

او گفت: باید توجه کرد که در کشورهایی که واکسیناسیون را انجام داده، اما پروتکل‌ها را رعایت نکرده‌اند، باز هم شیوع در حال افزایش است. بنابراین هم باید پروتکل‌ها را به دقت رعایت کنیم که متاسفانه نمی‌کنیم و هم واکسیناسیون‌ را سریع‌تر انجام دهیم که در حال حاضر این هم قطره‌چکانی و آرام است.

آمار فوتی‌ها بالاتر می‌رود

رییس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی تهران درباره ارزیابی‌اش از وضعیت فوتی‌های کرونایی گفت: معمولا دو هفته بعد از آغاز اپیدمی آمار فوتی‌ها افزایش می‌یابد. حال پیک پنجم کرونا تقریبا از بیش از یک هفته قبل شروع شده و متاسفانه فوتی‌هایمان افزایش خواهد یافت. این بیماری کشنده است و قاعدتا فوتی‌ها بالاتر هم می‌روند. البته امیدواریم که این اتفاق نیفتد.

کد خبر 614844

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار