رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی و رییس گروه واکنش سریع کووید ۱۹ وزارت بهداشت گفت: اکنون در جنوب استان سیستان و بلوچستان روند کرونا کاهشی شده است، اما ما نگران گسترش بیماری به مناطق شمالی استان و همچنین استان‌های مجاور هستیم.

وضعیت کرونا در سیستان و بلوچستان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر حمید سوری رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی و رییس گروه واکنش سریع کووید ۱۹ وزارت بهداشت با اشاره به اینکه کانون طغیان کرونا در مناطق جنوب و جنوب شرقی ایران مشاهده می‌شود، گفت: اقداماتی برای کنترل این امر در حال انجام است. واریانتی که اکنون در حال گسترش است، واریانت دلتا یا کرونای هندی است که قدرت سرایت و انتقال بیشتری دارد.

لزوم کنترل مرزها و ترددهای بین استانی

این اپیدمیولوژیست تاکید کرد: تنها بخشی از شرایط فعلی به اقدامات وزارت بهداشت بازمی‌گردد و مابقی خارج از حوزه اختیارات وزارت بهداشت است که از این دست موارد می‌توان به کنترل مرزها و جلوگیری از تردد غیرقانونی، کنترل تردد و سفر بین استانی، افزایش رعایت پروتکل‌ها و... اشاره کرد.

استقبال ضعیف از واکسن در سیستان و بلوچستان

نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در استان سیستان و بلوچستان با اشاره به نقش افراد پرنفوذ محلی بین مردم برای تشویق به رعایت پروتکل‌ها و تزریق واکسن اظهار کرد: طی دو هفته اخیر مرگ ناشی از کرونا در واکسینه‌شده‌ها به ویژه در افراد سالمند و دارای بیماری زمینه‌ای نداشتیم؛ ولی متاسفانه در برخی مناطق سیستان و بلوچستان استقبال از واکسیناسیون علی‌رغم در اختیار بودن واکسن ضعیف بوده و این نشان‌دهنده یک نگرش منفی نسبت به واکسن در برخی از افراد است که باید اصلاح شود. 

سوری گفت: هرقدر افراد مسن به ویژه با بیماری زمینه‌ای را واکسینه کنیم، موارد مرگ و بستری کاهش پیدا می‌کند. مهم‌ترین نگرانی ما در اپیدمی، فوت افراد است که کنترل آن یا اقداماتی از جمله بیماریابی فعال، تقویت کلینیک‌های سرپایی، بهبود خدمات درمانی، افزایش اخذ تست و واکسیناسیون است.

کمک سایر نهادها به وزارت بهداشت برای کنترل واریانت جدید کرونا

این اپیدمیولوژیست با اشاره به افزایش تجربیات در مورد کرونا نسبت به سال قبل تصریح کرد: دیگر مثل اوایل شیوع بیماری چشم و گوش بسته نیستیم، اما چون بخش عمده‌ای از کنترل بیماری به شیوه زندگی و تعاملات افراد بازمی‌گردد، صرفا و تنها نمی‌توان از وزارت بهداشت توقع داشت که همه ابزار لازم برای کنترل طغیان بیماری را در اختیار داشته باشد. 

سوری گفت: محدودیت جدی برای تردد بین شهری و کنترل مرزها وظیفه قانونی سایر نهادها است که باید به کمک وزارت بهداشت بیایند تا طغیان واریانت جدید را کنترل کنیم. اکنون در جنوب استان سیستان و بلوچستان روند کرونا کاهشی شده است اما ما نگران گسترش بیماری به مناطق شمالی استان و همچنین استان‌های مجاور هستیم.

علت طغیان کرونا در استان‌های جنوبی

نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در استان سیستان و بلوچستان درباره علل شکل‌گیری طغیان بیماری در استان‌های جنوبی کشور بیان کرد: علل مختلفی وجود دارد که یکی از آنها به دلیل موقعیت ژئوپولتیکی استان‌های جنوبی و وجود مرزهای طولانی خاکی و آبی با کشورهای همسایه است. این در حالی است که کشورهای شرقی همسایه ما هم چندان کنترل و نظارت دقیقی بر شیوع بیماری ندارند و ترددهای غیرقانونی در مناطق جنوبی سبب می‌شود افراد حامل عامل بیماری‌زا به ویژه مبتلایان به گونه‌ دلتا وارد کشور شوند و تنها درصد ناچیزی از این افراد شناسایی و به کشور مبدا دیپورت می‌شوند. 

سوری گفت: چرخش این افراد در کشور و عدم شناسایی آنها می‌تواند سبب گسترش بیماری شود و طبیعتا این موضوع نقطه آغاز اپیدمی در آن منطقه خواهد بود و اگر در سایر نقاط کشور هم تردد کنند، بیماری به نقاط دیگر هم منتقل می‌شود. ولی این تنها عامل نیست. باید تردد بین استانی از استان‌های با آلودگی زیاد به استان‌های با آلودگی کم را کنترل کنیم تا عامل بیماری‌زایی جابه‌جا نشود.

واریانت‌های هندی و آفریقای جنوبی در سیستان و بلوچستان

سوری با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد واریانت‌های غالب در استان سیستان و بلوچستان واریانت هندی و آفریقای جنوبی باشد، تصریح کرد: همین امر نشان می‌دهد واریانت‌های ذکرشده از مناطق شرقی وارد شده‌اند و مناطق میانی و شمالی کشور تحت تاثیر آن چیزی هستند که در سایر مناطق کشور رخ می‌دهد. در واقع با سفرها به این مناطق دامنه گسترش بیماری افزایش می‌یابد.

اقدامات قابل قبول به سرعت انجام شود

رییس گروه واکنش سریع کووید ۱۹ وزارت بهداشت درباره زمان آغاز پیک پنجم کرونا و تفاوت‌های آن با پیک‌های قبلی تاکید کرد: هنوز نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم پیک پنجم کرونا آغاز شده است. شواهدی وجود دارد از اینکه تغییراتی در منحنی‌های ما در حال ایجاد است و در برخی استان‌ها پیک بعدی آغاز شده اما مهم این است که ما با سرعت عمل قابل قبول اقداماتی را انجام دهیم که از گسترش بار بیماری جلوگیری شود و ارتفاع قله بیماری و فاصله شروع تا خاتمه را به حداقل ممکن برسانیم.

سوری گفت: ابتلا به کرونا در خلأ صورت نمی‌گیرد. عامل بیماری‌زا برای ادامه حیات به دنبال کسانی می‌گردد که استعداد ابتلا به بیماری در آنها وجود دارد.

او اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان از ابتدای شیوع بیماری آلودگی خیلی زیادی نداشته و از استان‌های موفق کشور در مهار اپیدمی بوده است ولی از طرف دیگر ما را با چالش دیگری مواجه کرده است. یعنی حساسیت افراد نسبت به ابتلا بالاتر است و درصد بالاتری از مردم استعداد ابتلا به بیماری دارند و مردم سیستان و بلوچستان و سایر استان‌هایی که واریانت جدید سبب طغیان بیماری در آن مناطق شده، باید بدانند احتمال ابتلای آنها به بیماری پس از تماس با افراد آلوده‌ بدون علامت بالا است و فرقی ندارد این تماس در مجلس عروسی یا عزا رخ دهد یا با فرد آلوده در صف نانوایی در تماس باشند. رعایت پروتکل‌ها و عدم حضور در تجمعات و... می‌تواند کمک کند با کمترین بار ناشی از اپیدمی از این مرحله عبور کنیم.

کمبود نیروی تخصصی پزشکی در سیستان و بلوچستان

سوری درباره وضعیت دارو و درمان در استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: مشکل ویژه‌ای از این منظر در استان سیستان و بلوچستان وجود ندارد و مواردی هم که بود از سوی تیم اعزامی به وزارت بهداشت منعکس شد. 

او افزود: از روز جمعه هم مرتبا محموله‌های مورد نیاز استان ارسال می‌شود ولی برخی کمبودها ریشه‌ای‌تر از آن است که در اپیدمی بتوان به آن پرداخت. از جمله این کمبودها می‌توان به کمبود نیروی انسانی و وسعت بالای استان که سبب سخت شدن دسترسی به تمام نقاط می‌شود، اشاره کرد. 

این اپیدمیولوژیست گفت: بخش عمده نیروهای آموزش‌دیده تخصصی در حوزه سلامت علی‌رغم اینکه از ظرفیت‌های بومی استفاده کردند اما به استان خود برنگشتند و در شهرهای دیگر فعالند. در شرایط حاد فعلی تقاضا می‌کنم رشته‌های تخصصی به ویژه مرتبط با کرونا به استان خود برگردند تا بار ناشی از اپیدمی را کاهش دهیم.

اپیدمی را نمی‌توان با اغراض سیاسی کنترل کرد

رییس گروه واکنش سریع کووید ۱۹ وزارت بهداشت درباره پیش‌بینی وضعیت کرونا در کشور طی روزهای آتی اظهار کرد: همه‌چیز بستگی به اقدامات ما دارد. نسخه مهار اپیدمی مشخص است اما تنها داشتن نسخه کافی نیست و باید با هماهنگی و همدلی به آن عمل شود. 

سوری افزود: اپیدمی را نمی‌توان با برخورد سیاسی برطرف کرد و کسانی که با اغراض سیاسی به اخبار و اطلاعات منطقه دامن می‌زنند قطعا به کنترل اپیدمی خدمت نخواهند کرد. همان‌گونه که سیاه‌نمایی بیش از حد از وضعیت بیماری درست نیست، سفیدنمایی شرایط هم درست نیست و باید به شکل معقول با موضوع برخورد کرد تا جامعه بیشترین سود را ببرد.

واکسیناسیون در حال افزایش است اما هنوز مناسب نیست

رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی درخصوص روند واکسیناسیون کرونا در کشور نیز گفت: روند واکسیناسیون در حال افزایش است، اما هنوز شرایط مناسبی نداریم. تامین و توزیع واکسن موضوع اساسی و مهمی است و مشکلی که در سیستان و بلوچستان برای ما وجود دارد عدم استقبال مردم به ویژه افراد مسن از واکسیناسیون است. در حالی که مردم باید بدانند سود تزریق واکسن بسیار بیشتر از عوارض احتمالی آن است. 

سوری اضافه کرد: از سوی دیگر قرار شد استان سیستان و بلوچستان در اولویت دریافت واکسن قرار گیرد و سن واکسیناسیون هم کاهش یابد و برنامه‌ریزی می‌شود تا واکسیناسیون برای افراد بالای ۵۰ سال انجام شود.

احتمال ابتلا به کرونا با وجود واکسیناسیون؛ آری یا خیر؟

سوری درباره احتمال ابتلا به کرونا با وجود واکسیناسیون نیز گفت: درصد بسیار ناچیری از افراد با وجود تزریق دو دوز واکسن به کرونا با عوارض بسیار خفیف مبتلا شدند. هیچ‌کس بلافاصله پس از تزریق دوزهای واکسن مصون نمی‌شود و باید مدت‌زمانی بگذرد تا سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس آماده شود. 

نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در استان سیستان و بلوچستان گفت: از سوی دیگر هیچ‌کدام از واکسن‌های موجود ادعای ایجاد ایمنی صددرصدی ندارند. پس ممکن است 5 درصد افراد با وجود تزریق واکسن مجددا بیمار شوند. بنابراین به همین علت برخی شرکت‌ها در حال کار برای ساخت دوز سوم واکسن هستند.

کد خبر 612473

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار