فیروز کریمی با نشستن روی نیمکت استقلال نامتانسب ترین انتخاب عمر مربیگری خود را انجام داد.

فیروز کریمی

به گزارش همشهری آنلاین شاید کمتر کسی بداند، اما سرمربیگری در تراکتور، سی‌ویکمین شغل فیروز کریمی در این حرفه است. او در حالی به شکل غیرمنتظره هدایت سرخپوشان تبریزی را برعهده گرفت که پیش از این طی 30مقطع، سابقه کار در تیم‌های دیگر را داشته است. او چندین دوره روی نیمکت پاس تهران نشسته و با این تیم آخرین قهرمانی باشگاهی ایران در آسیا را به‌دست آورده است. سپاهان، بهمن، پلی‌اکریل، ابومسلم، استقلال اهواز، راه‌آهن، صبا، داماش، گسترش‌فولاد، ذوب‌آهن، گل‌ریحان و... تنها بخشی از تجارب کاری این مربی 63ساله به شمار می‌رود؛ کسی که با حضور دوباره‌اش در لیگ برتر، عنوان مسن‌ترین مربی این فصل را از امیر قلعه‌نویی 57ساله گرفت. بین این همه تیم ریز و درشت اما، نام استقلال تهران هم به چشم می‌خورد؛ تیمی که شاید نامتناسب‌ترین بخش کارنامه کریمی را تشکیل داده است.
با همه محاسن و معایبش، فیروز کریمی همیشه به‌عنوان یک چهره غیررنگی در فوتبال ایران شناخته می‌شد. او اما با حضور روی نیمکت استقلال در لیگ هفتم، این وجهه را از خودش سلب کرد. از آن بدتر اینکه تجربه مربیگری در استقلال به هیچ‌وجه برای کریمی خوشایند نبود. او جای مرحوم ناصر حجازی را گرفت و شریک بدترین فصل استقلال در تاریخ لیگ برتر شد؛ فصلی که برای این تیم روی پله سیزدهم جدول 18 تیمی به پایان رسید. کریمی نه‌تنها از نظر فنی موفقیتی در این تیم نداشت، بلکه با رفتارهای عجیبش باعث ایجاد کدورت هم شد؛ رفتارهایی که شاید متناسب با سایر تیم‌های معمولی و متوسط این مربی بود، اما تناسبی با بزرگی استقلال نداشت. از آن جمله می‌توان به دواندن تحقیرآمیز بازیکنان استقلال بعد از شکست خانگی برابر نفت آبادان اشاره کرد؛ سیاستی که شاید در بهمن یا پاس جواب می‌داد، اما در استقلال معجزه نکرد.
در مجموع شاید بتوان فیروز کریمی را اشتباهی‌ترین سرمربی تاریخ استقلال دانست؛ کسی که بعد از ترک این تیم قول داد دیگر هرگز مقابل آبی‌ها روی نیمکت ننشیند، اما بعدتر به‌عنوان سرمربی شاهین قولش را شکست. او امشب در حالی به‌عنوان سرمربی تراکتور رودرروی استقلال فرهاد مجیدی قرار می‌گیرد که اظهارنظر عجیبش در مورد فرهاد فراموش‌نشدنی است. کریمی زمان هدایت استقلال با اشاره به بی‌انضباطی مجیدی گفته بود: «بهترین جریمه برای او، جریمه مالی است. فرهاد کلمه میلیون را که می‌شنود همه بدنش می‌لرزد!»

کد خبر 612463

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار