جانشین پلیس پیشگیری پایتخت گفت: بافت جمعیتی و فرهنگی مناطق حاشیه‌ای نسبت به مناطق مرکزی شهر تهران متفاوت است و برای همین نوع جرائم هم متفاوت خواهد بود. پلیس هم با توجه به اینکه نوع جرائم در این مناطق متفاوت است طرح‌هایی را به صورت ثابت یا مقطعی بسته به نوع جرائمی که در آن نقاط اتفاق می‌افتد، به اجرا درمی‌آورد.

دستگيري

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از میزان، علیرضا ناصری‌نژاد جانشین پلیس پیشگیری پایتخت درخصوص اینکه چه عواملی در شهر تهران به جرم‌خیزتر شدن یک منطقه نسبت به مناطق دیگر منجر می‌شود، گفت: توزیع فراوانی نیرو، امکانات و تجهیزات در مناطق مختلف تهران یکسان است. یعنی بر اساس جغرافیای جرم که پلیس تعریف می‌کند این توزیع اتفاق می‌افتد. ولی یکی از موثرترین عوامل در این زمینه مساله فراوانی جمعیت است. یعنی هرچه جمعیت در منطقه‌ای متراکم‌تر باشد بدیهی است که جرم هم در آن منطقه افزایش پیدا خواهد کرد.
 
وی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعاتی که در این رابطه وجود دارد مساله جمعیت شناور در مناطق مختلف تهران است. یعنی در رابطه با این موضوع توزیع جرم و نوع جرائم هم متفاوت است. به این ترتیب که در مناطق دارای جمعیت ثابت یک نوع جرم بسامد بیشتری دارد، اما در جای دیگری که جمعیت شناور وجود دارد، نوع دیگری از جرم بیشتر اتفاق می‌افتد. 

برای مثال در مناطق مرکزی تهران که بخش‌های اداری در آنجا گستردگی بیشتری دارد و جمعیت شناور زیادی هم دارد، شمار زیادی از مردم محل کارشان در آن مناطق قرار دارد. پس طبیعی است که جرائمی مثل موبایل‌قاپی در آنجا آمار بالاتری داشته باشد. چون مردم درگیر کارهای اداری هستند و با تلفن‌های همراهشان زیاد سروکار دارند. برای همین موبایل‌قاپی در آنجا جرم شایع‌تری است.

ناصری‌نژاد افزود: یا در مناطق شمال تهران که خانه‌های بزرگی را شاهدیم و جمعیت زیادی هم در آن نقاط سکونت دارند، جرائمی مثل سرقت از منازل آمار بالایی دارد. بنابراین بسته به بافت فرهنگی منطقه و میزان جمعیت و میزان شناور یا ساکن بودن جمعیت در هر منطقه نوع جرائم هم نسبت به جاهای دیگر متفاوت خواهد بود. 

وی گفت: بعضی مکان‌ها مثل تفرجگاه‌ها که می‌بینیم در فصل تابستان مثلا در حاشیه رودخانه کن مردم خودروهایشان را کنار جاده رها می‌کنند و به حاشیه رودخانه می‌روند و هیچ دسترسی یا دیدی هم به خودروهایشان ندارند و معمولا تلفن همراه را هم در خودرو باقی می‌گذارند. برای همین سرقت خودرو در چنان جاهایی زیاد اتفاق می‌افتد.

جانشین پلیس پیشگیری پایتخت درباره رویکرد پلیس پیشگیری درباره مناطقی از تهران که با حاشیه‌نشینی و مسائلی نظیر فقر و اعتیاد مواجه هستند و بستر جرم‌خیزی هم در آن نقاط فراهم‌تر است، گفت: طرح‌هایی داریم که به همین مناطق اختصاص دارد. یعنی این طرح‌های ما به طور ویژه درباره مناطق حاشیه‌نشین تهران است. بافت جمعیتی و فرهنگی این مناطق نسبت به مناطق مرکزی شهر تهران متفاوت است و برای همین نوع جرائم هم فرق دارد.

او افزود: پلیس هم با توجه به اینکه نوع جرائم در این مناطق متفاوت است طبیعتا طرح‌هایی را به صورت ثابت یا مقطعی در این مناطق بسته به نوع جرائمی که در آن نقاط اتفاق می‌افتد به اجرا درمی‌آورد. در واقع اقدامات پلیس هم در نقاط مختلف شهر تهران متفاوت است.
 

کد خبر 608862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 1
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ناشناس IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
    0 0
    از بس که امنیت اجتماعی بالایی داریم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار