یک تحلیلگر بازار سرمایه به دولت بعدی پیشنهاد کرد با به رسمیت شناختن استقلال سازمان بورس، ضمن انجام اقداماتی برای رفع بحران فعلی بازار سرمایه، دست به اقدامات بلند مدت برای رفع معضلات اقتصادی بزند.

سكه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، مهدی سوری درمورد انتظارات بورسی از دولت آینده  گفت: انتظاراتی که از رئیس جمهور آینده داریم، درمورد دیدگاهی است که دولت باید نسبت به بازار سرمایه داشته باشد. از سوی دیگری اقدامات آنی و فوری برای کنترل وضعیت و بحران فعلی بازار سرمایه و مهم تر از دو موضوع مذکور، اقدامات اساسی است که باید در اقتصاد انجام شود تا هم اوضاع تورم، هم اوضاع نقدینگی و هم اوضاع تولید کشور بهبود پیدا کند و به تبع آن اوضاع بازار سرمایه نیز بهتر شود.

وی با تاکید بر اینکه نوع نگاه به بازار سرمایه، شناختن ظرفیت‌ها، پتانسیل‌ها و درجه اهمیت بازار سرمایه بسیار مهم است، افزود: در فعالیت‌های انتخاباتی شاهد این بودیم که کاندیداها خیلی متوجه ظرفیت بازار سرمایه نبودند. درصورتی که بازار سرمایه می‌تواند رای غیرحزبی زیادی برای کاندیداها جذب کند. اوایل کاندیداها صحبت‌های کلی کردند و بعد از برخی تحلیلگران مشورت گرفتند و در روزهای آخر به تازگی متوجه اهمیت بازار سرمایه شده‌اند. امیدواریم دولت آینده متوجه اهمیت و نقش بزرگ بازار سرمایه در اقتصاد کشور بشود.

دولت نباید به دنبال برداشت پول از بازار سرمایه باشد

این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سرمایه پویا می‌تواند جور بسیاری از مخارج و هزینه‌هایی که دولت باید جای دیگر هزینه کند را بکشد، اظهار کرد: سطحی‌ترین و اشتباه‌ترین نوع نگاه به بازار سرمایه این است که دولت‌ها به چشم تامین مالی و رفع کسری بودجه به این بازار نگاه کنند. درصورتی که  نگه داری درست از بازار سرمایه می‌تواند بسیاری از هزینه کردهایی که دولت برای تولید انجام می‌دهد را انجام ندهد و بتواند تولید پویاتری داشته باشد. برای مثال وام‌های تکلیفی که دولت بر عهده بانک‌ها می‌گذارد و به بانک‌ها اجازه خلق نقدینگی می‌دهد لازم نیست انجام شود و می‌تواند برای کنترل تورم از دو جهت، یکی برای بهبود شرایط تولید و یکی هم از نظر کنترل خلق نقدینگی کمک کند.

سوری افزود: سال‌ها تصمیم داشتیم تولید را شکوفا کنیم که این مهم می‌تواند از طریق مسیر بازار سرمایه رخ دهد. بنابراین دولت‌ها باید این نگاه را داشته باشند که نه تنها نباید از بازار سرمایه پول برداشت کنند، بلکه نباید سهام شرکت‌های دولتی را در هیچ قالبی در تابوی اصلی بورس بفروشند بلکه اگر می‌خواهند بفروشند باید به صورت بلوکی بفروشند. زمانی که دولت به سهام فروشی مستقیم روی تابلو اقدام می‌کند و پول خود را از بازار سرمایه خارج می‌کند، باعث می‌شود یک بازیگر پر قدرت در بازار سرمایه که فقط فروشنده است و می‌تواند تعادل هر بازاری را برهم بزند در بازار سرمایه شکل بگیرد.

دولت درمورد بورس آموزش ببیند

وی تاکید کرد: بنابراین نخستین خواسته ما نوع نگاه به بازار سرمایه است. دولت حتی می‌توانند قالب بسته‌های حمایتی را با به رسمیت شناختن سازمان بورس، تعریف کند که بازار سرمایه رونق داشته باشد و به دولت برای ایجاد اشتغال، کنترل نقدینگی، تامین نقدینگی برای واحدهای تولیدی و ... کمک کند. از سوی دیگر اگر لازم است دولت درمورد بازار سرمایه آموزش ببیند. سیاست مدارها دو سال قبل نیازی نبود در مورد بورس چیزی بدانند، زیرا بخش بسیار کوچکی از جامعه درگیر این بازار بود اما اکنون بازار بزرگ شده است و سیاست مدار باید بورس را بشناسد.

دولت فکری به حال بحران فعلی بازار سرمایه کند

این تحلیلگر بازار سرمایه به شرایط فعلی این بازار اشاره کرد و افزود: انتظار می رود دولت به کنترل بحران فعلی کمک کند. زمانی که دولت وارد بازار سرمایه شده بود و بسیاری از فعالان از کاری که دولت می‌کرد خوشحال بودند، من بر این باور بودم که دولت نباید در بازار سرمایه دخالت کند، زیرا می‌تواند مسیر این بازار را منحرف کند. اکنون باید گفت نمی‌شود یک دولتی بازار سرمایه را خراب کند و بگوید دیگر دخالت نمی‌کنم، در هر بازاری در اقتصاد زمانی که بحران به وجود می‌آید، دولت باید به رفع این بحران کمک کند.   

سوری افزود: در حال حاضر هم از دولت جدید انتظار داریم برای بهبود شرایط و برای کنترل سطح رضایت عمومی مردم اقدامات حمایتی را از طریق سازمان بورس و با رسمیت شناختن استقلال سازمان بورس انجام دهد. اگر دولت منابع لازم برای انتشار اوراق تبعی با قیمت ثابت یک ریال به اندازه شناوری کل سهم‌های بازار سرمایه را در اختیار سازمان بورس بگذارد، منافعش بیشتر از پول‌هایی است که در بخش‌های مختلف اقتصاد هزینه می‌شوند. بنابراین در بحران فعلی از دولت انتظار حمایت داریم اما نباید خط و مشی کلی تعیین کند یا در جزییات دخالت کند. از سوی دیگر وقتی بازار به شرایط نرمال برگشت دولت باید پای خود را عقب بکشد.

کد خبر 607922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار