رئیس گروه بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت آذربایجان شرقی گفت: دو فرد به عنوان مورد مشکوک اعلام شده بودند که با تکرار نمونه گیری خوشبختانه، نتیجه آزمایش آنها منفی اعلام شد.

سرخك

به گزارش همشهری آنلاین، مشاهده چند مورد بیماری سرخک دربرخی استان‌های کشور، مردم آذربایجان شرقی را هم نگران کرده بود و مشاهده مواردی مشکوک از این بیماری، موجب نگرانی‌های بیشتر شده بود که در آزمایشات بیشتر این موضوع تکذیب شد.

رئیس گروه بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت آذربایجان شرقی با اعلام این مطلب تاکید کرد: هر فردی که با علائم سرخک از جمله تب و بثورات جلدی به مراکز بهداشتی در سراسر استان مراجعه کند، نمونه گیری رایگان می‌شود و بعد از ارسال به تهران و اطمینان کامل از نتیجه‌، وجود یا عدم وجود ویروس اعلام می‌شود.

سیمین خیاط زاده، افزود: برای این‌که اطمینان پیدا کنیم که واکسن موثربوده و افراد ایمن شدند، کودکان به ویژه سن پایین‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم که اگر دارای هر گونه علائم بثورات جلدی باشند نمونه‌گیری شوند و نتایج را به تهران ارسال کنیم تا بررسی‌های لازم انجام شود.

وی با بیان این‌که امسال نمونه‌گیری‌ها برای پایش روتین در استان انجام شد، گفت: براساس این نمونه گیری دو نفر به عنوان مورد مشکوک اعلام شده بودند که با تکرار نمونه گیری خوشبختانه، نتیجه آزمایش آنها منفی اعلام شد.

رئیس گروه بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت آذربایجان شرقی با بیان این‌که نبود سرخک در آذربایجان شرقی ثابت شد، تاکید کرد: این بیماری همه ساله در برخی استان‌های جنوبی به دلیل مراودات با کشورهای پاکستان و افغانستان مشاهده می‌شود.

خیاط زاده با بیان این‌که پوشش واکسیناسیون سرخک در آذربایجان شرقی کامل و حدود ۹۹ درصد است، گفت: سطح پوشش واکسیناسیون سرخک در استان از سطح مورد انتظار کشوری پایین نبوده و کودکان در مراکز با نوبت دهی مناسب بدون تماس با بیماران تنفسی، واکسینه شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اغلب، گروه‌های سنی پایین دچار بیماری سرخک می‌شوند، معمولاً این بیماری در سنین زیر یک سال مشاهده نمی‌شود مگر این‌که مشکلی در سیستم ایمنی بدن وجود داشته باشد، البته این به مفهوم دچار نشدن افراد بزرگسال به این بیماری نیست.

رئیس گروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت آذربایجان شرقی بیان کرد: خانواده‌ها به سیستم بهداشتی اطمینان کنند و زمانی که کودکانشان به هر دلیلی دچار تب یا بثورات جلدی شدند برای انجام نمونه گیری با مرکز همکاری کنند.

کد خبر 607152

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار