شاید برخی آن را «هیچ» بپندارند اما سالواتوره گارو، هنرمند ایتالیایی هنر خود را «تندیس غیر مادی» نام نهاد و آن را با وجود ناپیدا بودن در یک حراجی ۱۶ هزار یورو فروخت.

گارو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از هنرآنلاین، این اثر هنری نامرئی که «من هستم» نام دارد، کار یک هنرمند ۶۷ ساله ایتالیایی و مهم‌ترین ویژگی آن این است که اصلا وجود ندارد. با این حال، آقای گارو اثر هنری ناموجود و ناپیدای خود را دارای وزن و انرژی می‌داند و می‌گوید: «خلاء چیزی نیست جز یک فضای آکنده از انرژی. بر اساس اصل عدم قطعیت ورنر هایزنبرگ، هیچ هم وزن و در عین حال انرژی دارد.»

این اثر هنری ناپیدا ماه گذشته در یک حراجی آثار هنری در ایتالیا چکش خورد و حدود دو برابر قیمت پایه ۶ تا ۹ هزار یورویی خریدار پیدا کرد. حراج‌خانه آرت-ریته به خریدار اثر آقای گارو یک گواهی اصالت و شیوه‌نامه نمایش هم داد تا بتواند آسان‌تر این تندیس نامرئی را در فضایی به اندازه‌های ۱.۵ در ۱.۵ متر بی‌مزاحمت اجسام دیگر به نمایش بگذارد. گارو پیش از این تندیس ناپیدای «بودا در تفکر» را در پیاده‌رراهی در میلان به نمایش گذاشته بود.

تندیس غیر مادی؛ هنرمند ایتالیایی هنر ناپیدا را ۱۵ هزار یورو فروخت
تندیس «بودای متفکر» در این پیاده‌راه شهر میلان سمت چپ تصویر درون آن خطوط قرار دارد!

توجه به آثار هنری عجیب در سال‌های اخیر روندی روزافزون داشته و کار به رقم‌های میلیون دلاری هم رسیده است. از جمله یک اثر NFT موسوم به «روزانه‌ها – ۵۰۰۰ روز اول» که ۶۹ میلیون دلار فروخته شد و البته موزی که مائوریتسیو کاتلان با چسب به دیوار یک نگارخانه چسبانده بود، یک تماشاگر آن خورد و همان موز نیم‌خورده در آرت بازل میامی آمریکا در ۲۰۱۹ به رقم ۱۲۰ هزار دلار چکش خورد.

کد خبر 606503

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha