سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ۵ شرکت بومی در حوزه تولید واکسن کرونا فعالیت می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود واکسن کووبرکت تا انتهای خردادماه وارد مرحله عملیاتی شود و در مرحله اول یک میلیون دوز واکسن به گروه‌های هدف تزریق خواهد شد.

علیرضا رئیسی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران در قم با اشاره به اتمام پروژه کلان ساخت واکسن ایرانی کوو برکت طی یک هفته آینده و دریافت مجوزهای بالینی و اخلاقی گفت: به‌زودی ۱۰ میلیون واکسن کوو ایران برکت تزریق می‌شود و تا پایان سال تمام افراد واجد شرایط واکسن دریافت خواهند کرد.

رئیسی بیان کرد: ۵ شرکت بومی در حوزه تولید واکسن کرونا فعالیت می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود واکسن کووبرکت تا انتهای خردادماه وارد مرحله عملیاتی شود و در مرحله اول یک میلیون دوز واکسن به گروه‌های هدف تزریق خواهد شد.

وی به بیان اینکه هدف از واکسیناسیون کاهش مرگ و میر افراد مبتلاست، گفت: برای قطع زنجیره ویروس باید ۷۰ درصد از مردم واکسینه شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تا ۷ ماه آینده تمام افراد در گروه‌های هدف در مرحله اول واکسن تزریق خواهند کرد.

وی تاکید کرد: اکر ما به دنبال تولید واکسن داخلی نمی‌رفتیم کشورهای خارجی به راحتی اجازه فروش واکسن را به ما نمی‌دادند و حرف‌هایی که امروز دنیا از حقوق بشر و اموری از این دست می‌زند، گزافه‌ای بیش نیست.

رئیسی به بی‌عدالتی در عرصه بین‌الملل گریزی زد و گفت: کانادا و آمریکا و کشورهای اروپایی بیش از ۳ برابر جمعیت کشورشان واکسن خریدند و ۸۴ درصد از واکسن‌های تولید شده در دنیا را ۵ کشور استفاده کردند.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: بیش از ۲ میلیون دوز واکسن در آمریکا و چند کشور اروپایی ذخیره شده و تاریخ مصرف آن در حال اتمام است و این در حالی است که میانگین تزریق واکسن در برخی از کشورهای فقیر ۲۵ عدد در طول شبانه‌روز است.

وی اظهار داشت: بیشترین تعداد مرگ و میر مبتلایان کرونا در آمریکا مربوط به سیاه‌پوستان است و سفیدپوستان این کشور از امکانات درمانی بسیار بیشتری برخوردار هستند.

به گفته وی، بی‌عدالتی در عرصه بین‌المللی به حدی است که آمریکا به هم‌پیمان خود کشور کانادا تا قبل از اتمام واکسیناسیون در کشور خود اجازه فروش واکسن نمی‌داد و پس از اطمینان از واکسینیه مردم خود به این کشور واکسن صادر کرد.

وی با بیان اینکه ساخت واکسن داخلی کرونا از اهمیت حیاتی برخوردار است، گفت: طبق قرار بین ایران و شرکت کواس، این شرکت باید تاکنون ۱۶.۸ میلیون دوز واکسن به ایران باید تحویل می‌داد که تاکنون فقط ۲ میلیون دوز به ما تحویل شده‌ است.

به گفته وی، در ایران به ازای هر یکهزار نفر جمعیت کمتر از 1/5 تخت بیمارستانی وجود دارد در حالی که این رقم در کشورهای اروپایی ۷ تخت به ازای هر هزار نفر است با وجود این، شبکه بهداشت و درمان کشور عملکرد مطلوب‌تری نسبت به بسیاری از کشورها از خود بر جای گذاشته‌ است.

وی اظهار داشت: در کشورهای اروپایی ۶۲ درصد از سالمندان در خانه سالمندان نگهداری می‌شوند در حالی که ۹۹ درصد از سالمندان ایرانی در کنار خانواده‌های خود زندگی می‌کنند و شکل و نحوه مراقبت از سالمندان در ایران بسیار مطلوب‌تر از کشورهای مدعی بوده‌ است.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: برای یکهزار و ۳۰۰ شغل در ایران پروتکل‌های بهداشتی تدوین شده‌ است که نمونه چنین اقدامات کارشناسی‌شده‌ای در بسیاری از کشورها مشاهده نمی‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: قم یکی از استان‌های پیشرو در حوزه سلامت و مبارزه بی امان با ویروس کرونا بوده است.

وی یادآور شد: قم به دلیل ویژگی‌های خاص مواصلاتی و گردشگری مذهبی و ظرفیت‌های علمی یکی از استان‌های ویژه در کشور است و همین مساله کنترل و مبارزه با کرونا را در این شهر با شرایط دشوارتری همراه کرده است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از تولیت آستان‌های مقدس در قم و خراسان رضوی به دلیل همراهی با مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در ایجاد محدودیت‌ها قدردانی می‌کنیم.

به گفته وی، وزارت بهداشت آمادگی لازم را برای تجهیز خانه‌های بهداشت روستایی و تامین تجهیزات درمانی در شهرستان‌های جدید این استان به صورت کامل دارد.

وی خاطرنشان کرد: بهترین شکل از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور در ستادهای مربوط به اقامه نماز جمعه انجام گرفته‌ است.

رئیسی ادامه داد: اصناف و کسبه در طول دوران مقابله با کرونا همکاری شایانی با ستاد ملی مقابله با کرونا داشته‌اند. تقویت زیرساخت‌های درمانی یکی از نقاط مثبت کشور با شیوع بیماری کرونا بوده است.

کد خبر 606258

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار