یک متخصص بیماری‌های عفونی قارچ می‌گوید: بیماری قارچ سیاه در گذشته هم در کشورمان بوده است و بیماری جدید و عجیبی نیست و هم اکنون به دلیل افزایش مصرف کورتون است که بیشتر شده است.

قارچ سیاه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، مدتی است که علاوه بر کرونا و جهش‌های متعدد این ویروس در نقاط مختلف جهان، شیوع بیماری قارچ سیاه در کشور هند نگرانی‌های فراوانی به وجود آورده است و بسیاری از مردم دنیا از این جهت نگران هستند که مبادا به غیر از کووید ۱۹ گرفتار پاندمی دیگری شوند و همچنین نزدیکی ایران با هند به لحاظ جغرافیایی این نگرانی‌ها در مردم ایران بیشتر کرده است و بسیاری از افراد در حال حاضر با این پرسش مواجه هستند که آیا قارچ سیاه در ایران هم وجود دارد؟

موکورمایکوزیس یا همان قارچ سیاه یک عفونت قارچی جدی اما نادر است که از کپک‌هایی به نام موکورمیسِت‌ها ناشی می‌شود. این قارچ‌ها در محیط زندگی انسان به ویژه در خاک و در مواد آلی پوسیده مانند برگ، توده‌های کمپوست نظیر پسماند آلی تجزیه‌شده که برای کود در کشاورزی استفاده می‌شود و کودهای حیوانی یا چوب پوسیده وجود دارند. افراد با قرارگیری در معرض انواع اسپورهای این قارچ در محیط دچار این بیماری می‌شوند.

قارچ سیاه چیست؟

دکتر حسین کیوانی، متخصص ویروس‌شناسی در مورد بیماری قارچ موکور یا همان قارچ سیاه اظهار می‌کند: قارچ موکور بیماری جدیدی نیست و در گذشته هم وجود داشته است و بیشتر در مناطق مرطوب دیده می‌شود و هنگامی که محیطی آلوده باشد، ابتلا به موکورمایکوزیس یا همان قارچ سیاه رخ می‌دهد.

وی ضمن اشاره به اینکه این قارچ در ایران هم وجود دارد و اگر مکانی توسط این قارچ آلوده شده باشد، می‌تواند به طرق مختلف سبب بیماری زایی شود، می‌گوید: اگر هوا، هواساز و یا وینتیلاتور آلوده باشد، این قارچ می‌تواند به داخل ریه و بدن سرایت کند و موجب بیماری زایی گردد.

این ویروس‌شناس با بیان اینکه قارچ موکور در همه دنیا وجود دارد و نکته مهم در خصوص آن، این است که بیماری‌زایی داشته باشد، می‌گوید: این بیماری بعد از شیوع کرونا در کشور دیده نشده است.

این استاد دانشگاه در خصوص ارتباط بین کرونا و این قارچ اظهار می‌کند: ارتباطی بین کووید ۱۹ و قارچ موکور وجود ندارد و دلیل افزایش این بیماری بعد از شیوع کرونا در هند این است که قارچ موکور در این کشور زیاد است. به علاوه، موکورمایکوزیس هم مثل کووید یک بیماری ریوی است.

آیا مواردی از قارچ سیاه در کشور دیده شده است؟

دکتر پیام طبرسی، متخصص بیماری‌های عفونی هم در پاسخ به این سوال که آیا مواردی از قارچ سیاه در کشور دیده شده است، می‌گوید: این قارچ در حال حاضر در ایران وجود دارد و در گذشته هم در کشور بوده است و بیماری جدید و عجیبی نیست و هم اکنون به دلیل افزایش مصرف کورتون بیشتر دیده می‌شود.

 قارچ سیاه در همه کشورها وجود دارد؟

دکتر عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ نیز درباره شیوع قارچ سیاه توضیح می‌دهد: بیماری قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس از هند نیامده و همواره وجود داشته است و ربطی به کووید ندارد و در همه کشورها وجود دارد.

او می‌گوید: بیماران دچار نقص ایمنی و به ویژه مبتلایان به دیابتِ کنترل نشده در معرض خطر قارچ سیاه هستند. این بیماری قارچی در ریه، سینوس یا چشم فرد دچار نقص سیستم ایمنی، کسانی که مدت طولانی کورتون مصرف کرده اند و دیابتی‌های کنترل‌نشده گسترش می‌یابد که علائم و درمان مشخص خود را دارد.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ می‌گوید: باید بدانیم ارائه کورتون بی‌رویه در درمان کرونا اصلا لازم نیست و این موضوع را در ویرایش دهم اصلاح کردیم و توصیه کردیم مصرف داروهایی که سیستم ایمنی را تحلیل می‌دهد به حداقل برسانیم.

کد خبر 605558

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها