اخیرا شایعاتی در شبکه‌های مختلف مجازی در خصوص فوت ناشی از تزریق واکسن کرونا با هدف ایجاد ترس و ناامیدی بین مردم دست به دست می‌شود. در صورتی که تاکنون هیچ مرجع علمی این اخبار را تایید نکرده‌اند.

واکسن کرونا - سالمندان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران در این خصوص توضیح داد: اولین قدم و اولین فاز تولید واکسن‌ها در عرصه بالینی بر ایمنی‌زایی در برابر بیماری‌ها متمرکز است. همه واکسن‌ها بر این اساس تولید می‌شوند و زیربنای آنها اثربخشی و ایمنی‌زایی در افراد است و نمی‌تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد.

او گفت: ماهیت و اساس واکسن‌ها از جمله واکسن کرونا ایمن کردن بدن در مقابل بیماری‌هاست؛ از این رو، اخبار مربوط به مرگ ناشی از تزریق واکسن کرونا نمی‌تواند صحت داشته باشد و کذب است.

زالی با رد هرگونه شایعه در مورد خطرات ناشی از تزریق واکسن ایرانی کرونا گفت: هر دارو و هر اقدام درمانی مانند جراحی‌ها، با عوارضی همراه هستند. واکسن کرونا نیز از این قاعده مستثنا نیست و ممکن است عوارض سطحی و گذرایی داشته باشد اما آنقدر جدی نیست و نمی‌تواند منجر به آسیب‌های پایدار یا مرگ شود. 

شرایط کرونا در تهران شکننده است

رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران در خصوص آخرین وضعیت موجود بیماری کرونا در تهران نیز بیان کرد: هم‌اکنون ۴۳۰۰ بیمار کرونایی در تهران بستری هستند که از این تعداد ۱۵۰۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند اما در مجموع شرایط کرونا در تهران شکننده است و مردم باید پروتکل‌های بهداشتی را همچنان رعایت کنند.

زالی در خصوص میزان مراجعان سرپایی ۲۴ ساعت گذشته نیز گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته تاکنون ۵۷۰۰ بیمار کرونایی به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۶۷۷ بیمار به دلیل شرایط خاص بستری شده‌اند و حال ۱۳۰ بیمار وخیم گزارش شده است.

وی در خصوص شکل‌گیری موج پنجم بیماری کرونا نیز توضیح داد: اگر چه موج کرونا در تهران رو به افول است اما همچنان با رفتارهای فراز و فرودی و سینوسی که از این بیماری در طول ۱۰ روز اخیر مشاهده شده با یک شیب ملایم رو به کاهش است.

اعمال محدودیت‌های جدید در صبح چهارشنبه همین هفته

رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران با اشاره به تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر ممنوع بودن تردد بین شهرهای قرمز و نارنجی گفت: با توجه به تعطیلات پیش رو، اجرای محدودیت‌های جدید شهری و بین شهری از صبح روز چهارشنبه در سراسر کشور اعمال خواهد شد.

زالی ادامه داد: در این میان بهترین راهکار برای جلوگیری از گسترش و کنترل بیماری کرونا ارائه محدودیت توسط خود مردم است که باید با نرفتن به مسافرت در تعطیلات پیش رو مانع گسترش این بیماری شوند.

افزایش شهرهای قرمز در برخی مناطق جنوب کشور نگران‌کننده است

وی با بیان این‌که در برخی مناطق جنوبی کشور آمار شهرهای قرمز روبه افزایش است، تصریح کرد: در حال حاضر شهر آبی نداریم و کرونا در کل کشور دارای یک شرایط ناپایدار است که طبیعتا در تهران به دلیل تراکم جمعیت بالای آن خطرات بیشتری در کمین مردم است.

کد خبر 604551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار