ملخ های ریز و بومی مناطق جنگلی و صعب العبور آذربایجان غربی به مزارع 12 شهر استان حمله کردند.

ملخ مراکشی

به گزارش همشهری آنلاین، همه ساله صدها هکتار ازاراضی کشاورزی آذربایجان غربی با هجوم ملخ‌های وحشی و بومی دچار آفت زدگی می شوند که از نظر جثه و نوع آفت زدگی متفاوت با ملخ های جنوب بوده و بر خلاف ملخ های مهاجر منشاء محلی و بومی داشته و در دل جنگل‌های منطقه تکثیر یافته و به مزارع حمله می­کنند.

به گفته  مسئولان کشاورزی و مدیریت بحران این استان برای مقابله با این ملخ های ویرانگر اقدامات چند گانه ای انجام می­شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی می‌­گوید: در سال جاری مبارزه با آفت ملخ بومی استان در ۱۱۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان انجام شده است و این عملیات همچنان تداوم دارد.

جعفر وحدت ادامه می‌­دهد: این اقدام بیشتر در مراتع و نقاط  مرزی انجام می شود که بیشترین میزان مبارزه مربوط به شهرستان سردشت و مشرف به جنگل ها است و بخشی از این عملیات نیز در شهرستان بوکان و مهاباد انجام گرفته است.
وی اضافه کرد: طی روزهای آتی با توجه به تراکم و سنین پورگی در مزارع غلات شهرستان‌های ارومیه، خوی، شاهین دژ و پیرانشهر و... نیز عملیات سمپاشی صورت خواهد گرفت.
وحدت خاطر نشان می­‌کند:‌ کانون کوبی یکی از مهمترین اقدامات در راستای کنترل این آفت است که در نقاط مرزی و صعب العبور به سختی انجام می شود و مقابله را با دشواری هایی مواجه کرده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اظهار می­‌کند:هجوم ملخ ها در آذربایجان غربی با ملخ های جنوب کشور بسیار متفاوت است و ملخ های این استان اکثرا بومی منطقه هستند که فقط در صورت مطلوب شدن شرایط کانون های منطقه ای افزایش می یابند.
وی با اشاره به مبارزه سالانه  با ملخ ها به عنوان وظایف سازمانی ادامه می­‌دهد: این آفت از محصولات زراعی و  باغی، درختان جنگلی و مراتع  و  سرسبز تغذیه می کنند.آفت های بسیاری در بخش زراعت، کشاورزی و باغبانی و مراتع استان آذربایجان غربی وجود دارد که سالانه مبارزه با این آفت ها در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان است؛ مبارزه با آفات عمومی (موش و ملخ) آفات همگانی( سن غلات ) و آفات بیماری های محصولات باغی و زراعی برابر اطلاعیه های پیش آگاهی و در زمان تعیین شده انجام می گیرد.

کد خبر 604491

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار