واگذاری اراضی روستای بلوبند استان مرکزی برای اجرای عملیات استخراج معدن باریت موجب اعتراض اهالی این روستا شده است.

اعتراض اهالی روستای بلوبند استان مرکزی به معدن کاوی

به گزارش همشهری آنلاین، تعدادی از اهالی روستای بلوبند از توابع بخش خرقان شهرستان زرندیه به همراه خانواده‌هایشان در اراضی بکر این منطقه حضور یافته و نسبت به واگذاری اراضی به یکی از معدن‌کاران گلایه‌مند هستند.

اهالی این روستا معتقدند که معدن‌کاری در این محدوده به طبیعت بکر این روستا خسارت جدی وارد می‌کند و انفجارها و تردد وسایل نقلیه سنگین موجب آسیب به زیستگاه حیوانات و تخریب مراتع و عرصه‌های دیم‌زار می‌شود.

رئیس شورای اسلامی روستای بلوبند گفت: اهالی روستا و مالکان اراضی در یک هفته گذشته دو مرتبه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

آن طور که اصغر فرخی گفته، ورود یک خودروی سنگین به مراتع و کشت‌زارهای این روستا یکی از دلایل اعتراض اهالی این روستا به عملیات معدن کاری است.

اگرچه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی پروانه بهره‌برداری برای معدن باریت در این روستا را صادر کرده اما اهالی این روستا معتقدند که صرف دریافت پروانه بهره برداری کافی نیست و مسائلی همچون مشخص شدن راه دسترسی به معدن هم باید با هماهنگی نهادهای مسئول پیگیری شود.

رئیس شورای اسلامی روستای بلوبند با اشاره به اجرای عملیات سنگ فرش در این روستا با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان، گفت: تردد وسایل باری سنگین از داخل روستا، سنگ‌فرش‌ها را نابود می‌کند. تردد در خارج روستا هم موجب از بین رفتن کشت‌زارها و طبیعت روستا می‌شود.

فرماندار زرندیه نیز به اعتراض اهالی این روستا واکنش نشان داد و گفت: تعدادی از کارشناسان اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان در حال بررسی کارشناسانه این مساله هستند و در جلسات کارگروه مربوطه تصمیمی اتخاذ می‌شود که به نفع مردم روستا باشد.

سیامک سلیمانی با بیان این که گزارش بررسی‌ها به زودی اعلام می‌شود، افزود: سرمایه‌گذاری و فعالیت معدنی نباید مشکلی برای مردم ایجاد کند.

کد خبر 604395

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار