همشهری آنلاین: دانشمندان می‌گویند یک گام به تولید موادی که می‌توانند افراد و اشیا را نامرئی کنند، نزدیک‌تر شده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس پژوهشگران برای اولین بار نشان داده‌اند که می‌توانند اشیای سه‌بعدی را با استفاده از مواد به طور مصنوعی مهندسی‌شده که جهت نور را در اطراف اشیا تغییر می‌دهد، نامرئی کنند.

پیش از این آنها تنها توانسته بودند که اشیای بسیار نازک دوبعدی را نامرئی کنند.

این یافته‌ها که بوسیله دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی به سرپرستیی شیانگ ژانگ، به دست آمده است قرار است این هفته در نشریه‌های Nature و Science منتشر شود.

کار جدید دانشمندان را یک گام به پنهان‌کردن اشیا و افراد از نور مرئی نزدیک می‌کند که کاربردهای وسیعی از جمله در امور نظامی خواهد داشت.

ما اشیا را به این علت می‌بینم که نوری که به آنها برخورد می‌کند، پراکنده می‌شود، و مقداری از این نور بازتاب‌یافته به چشم ما می‌رسد. در این شیوه پنهان‌کردن از موادی به نام متامتریال (metamaterial) استفاده می شود که امواج نور، رادار و سایر امواج را از اطراف یک شیء عبور می دهند، همانطور که آب در اطراف یک سنگ صاف در یک نهر جریان می‌یابد.

متامتریال‌ها آمیزه‌ای از فلز و مواد صفحه مدار مانند سرامیک، تفلون یا کامپوزیت فیبر هستند. این مواد طوری طراحی شده‌اند که نور مرئی را به طریقی غیر از مواد عادی تغییر مسیر می‌دهند.

دانشمندان در تلاش هستند که از این مواد برای خم کردن نور در اطراف اشیا به طوری استفاده کنند، که این اشیا بازتاب یا سایه‌ای نداشته باشند.

 این شیوه با تکنولوژی استیلت متفاوت است که یک هواپیما را با کاهش دادن سطح مقطع در دسترس رادار و مشکل‌کردن ردیابی آن نامرئی می‌کند.

کد خبر 60405

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار