حسن روحانی، رئیس جمهور، گفت: درباره تصمیم شورای نگهبان به ناچار به مقام معظم رهبری نامه نوشته‌ام و آنچه در ذهنم بود به ایشان منتقل کردم.

دیدار روحانی با اصحاب رسانه

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری  حسن روحانی در جلسه امروز (چهارشنبه، ۵ خرداد) هیات دولت با بیان اینکه «درباره تصمیم شورای نگهبان به ناچار به مقام معظم رهبری نامه نوشته‌ام و آنچه در ذهنم بود به ایشان منتقل کردم» گفت: درباره اصل ۱۱۳ قانون اساسی به شورای نگهبان تذکر دادم، اما این شورا هر بار درباره این اصل تذکر می دهیم تفسیر خودش را دارد و می گوید نمی توانید در این زمینه تذکر دهید.

رییس جمهور ادامه داد: ما هم از رهبری درخواست و تقاضا کردیم تا اگر ایشان صلاح می‌دانند در این مساله ورود کنند. هر چند آقا کمتر در این زمینه ها وارد می شوند ولی به هر حال مواردی هم بوده است.

نتیجه انتخابات باید وحدت و انسجام ملی باشد

 حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، با بیان اینکه انتخابات نماد آزادی و آگاهی مردم است، تاکید کرد: مردم باید با آزادی و آگاهی کامل پای صندوق آرا بیایند و ملاک هم تشخیص ملت است و انتخابات باید با تشخیص مردم به ثمر بنشیند.

روحانی با بیان اینکه نتیجه این انتخابات عظیم باید وحدت و انسجام ملی باشد، افزود: انتخابات شکوهمند در کشور ضامن مشروعیت نظام است اما ما این مسئله و هدف اساسی را فراموش کرده ایم، همه تصمیماتی که اتخاذ می شود اگر پشتوانه مردم را نداشته باشد، مشروعیت نخواهد داشت.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اگر خدای ناکرده در انتخاباتی حضور مردم کمرنگ باشد و مسائلی برای مردم روشن نباشد، مصلحت و انسجام ملی و امنیت کشور چه خواهد شد و حیثیت نظام در جهان چگونه خواهد بود؟ باید درمورد ابعاد این مسئله فکر شود.

روحانی افزود: خدا نکند روزی مردم حس کنند ما به آنها بی اعتماد هستیم و می خواهیم بدون آنها یا برای آنها تصمیم بگیریم.

این انتخابات نماد آگاهی مردم است

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود ماه خرداد را در مقاطع مختلف نهضت، انقلاب و نظام اسلامی سرنوشت‌ساز توصیف کرد و گفت: در کنار رخدادهای خرداد ماه در سال های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، پس از پیروزی انقلاب نیز در سال ۶۱ شاهد یک فتح‌الفتوح بودیم که به مثابه پیروزی قطعی و نهایی در برابر یک توطئه بزرگ جهانی علیه تمامیت ارضی، انقلاب اسلامی و انسجام ملی ما بود.

 روحانی با بیان اینکه پیروزی عظیم و بزرگ سوم خرداد سال ۱۳۶۱ به نوعی تکلیف جنگ تحمیلی را روشن کرد، افزود: همه دنیا در سوم خرداد ۶۱ فهمیدند که توطئه علیه ملت ایران به نتیجه نخواهد رسید و مردم برای ناموس، کشور، ملت و منافع ملی خودشان ایستادگی خواهند کرد.

رئیس جمهور به رحلت امام خمینی (ره) در خرداد سال ۶۸ اشاره کرد و اظهار کرد: پس از این مصیبت بسیار بزرگ برای تاریخ و ملت ایران، کمتر از ۲۴ ساعت طول کشید تا جانشین امام راحل برگزیده شود که آن هم دنیا را به حیرت وا داشت. کسی باور نمی‌کرد که مجلس خبرگان رهبری قادر باشد با آن سرعت این مسأله بسیار مهم پیچیده مذهبی، دینی و سیاسی را به ثمر بنشاند.

روحانی تصریح کرد: خرداد امسال هم انتخابات مهم ریاست جمهوری را داریم که مسأله بسیار مهمی است. در واقع این انتخابات بسیار مهم و بزرگ نماد آزادی و آگاهی مردم است و نتیجه آن وحدت و امنیت ملی است. انتخاب رئیس جمهور موضوع بسیار مهمی است اما بالاتر از آن برگزاری انتخابات شکوهمند است که ضامن مشروعیت نظام است اما گویا این را فراموش کرده ایم.

چرا مشارکت مردم آب می رود؟

رئیس جمهور مشارکت بالا در انتخابات را ضامن تداوم مشروعیت نظام دانست و خاطرنشان کرد: اگر حضور پرشور مردم پای صندوق انتخابات را نداشته باشیم، تصمیمات و تصرفات ما مشروعیت قانونی ندارد و حتی مشروعیت دینی آن هم محل بحث و سوال است.

روحانی به توصیه امام راحل مبنی بر اینکه میزان رأی ملت است، اشاره کرد و گفت: امام همواره توصیه می‌کردند که مردم ولی‌نعمت ما هستند. مردم هستند که ما را به اینجا رساندند. مردم فداکاری کردند و خون دادند، مردم ۲۲ بهمن را بوجود آوردند، مردم رژیم فاسد گذشته را سرنگون کردند، مردم آمدند پای صندوق و ۹۸.۲ درصد به نظام جمهوری اسلامی ایران رأی دادند؛ این ۹۸ درصد کجا رفت، چرا دائم آب می‌رود؟

رئیس جمهور با طرح این سوال که چرا هر چه زمان می‌گذرد این ۹۸ درصد کم می‌شود؟ اضافه کرد: هر کس می‌آید در اسلامیت، ایمان و در تعهد او شک و شبهه می‌کنیم. اگر این همه مردم شک و شبهه دارند، این مردم همان‌ها هستند که در جنگ آمدند، ۳ خرداد ۶۱ را آفریدند و نمایندگان همین مردم بودند که در ۱۴ خرداد ۶۸ مقام معظم رهبری را انتخاب کردند؛ این مردم همان‌ها هستند.

روحانی همچنین با اشاره به تاکید همیشگی امام راحل و مقام معظم رهبری بر اهمیت مشارکت حداکثری در انتخابات اظهارداشت: سال گذشته در مناسبتی محضر مقام معظم رهبری بودم و از ایشان سوال کردم که در انتخابات آینده هم شما همان نظر مشارکت حداکثری را دارید یا نه، چون نظرات دیگری هم مطرح است؟ ایشان فرمود باز هم نظرم همان است؛ مشارکت حداکثری اولین هدف ماست.

رئیس جمهور با بیان اینکه تحقق مشارکت حداکثری لوازم دارد که باید به آنها متعهد باشیم، تصریح کرد: یک طرف تمهید این لوازم، دولت است. دولت مجری انتخابات است و در موقع ثبت‌نام که اولین قدم بود، به وزیر کشور تأکید کردم که به مُرّ قانون عمل کنید و هر که برای ثبت نام می‌آید طبق قانون ثبت نام کنید که اگر این دستور را نداده بودم و وزارت کشور به آن عمل نکرده بود، بلواها و دعواهایی در خود وزارت کشور داشتیم.

روحانی با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده برای تامین سلامت شهروندان در برابر کرونا، برای مشارکت ایمن‌تر و تضمین سلامت مردم در انتخابات خاطرنشان کرد: آنچه به عنوان وظیفه بر عهده دولت بوده، انجام داده و انجام خواهد داد. ما اصلاً به فکر این نیستیم که چه کسی رئیس جمهور بشود، هر که را مردم می‌خواهند و هر که را صلاح دیدند، انتخاب می‌کنند. برای ما این مهم است که همه حس کنند انتخابات است. همه وقتی پای صندوق انتخابات می‌روند، حس کنند آن رأی آنهاست که امروز کسی را انتخاب می‌کند و این مسأله خیلی مهم است.

اصل و جان انتخابات رقابت است

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به موضوع احراز صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان، گفت: این مرحله به عهده دولت نیست. نهاد مهم دیگری است که در این رابطه تصمیم می‌گیرد. اینکه مقدمات تصمیم‌شان از کجا می‌آید، چه جوری تصمیم‌سازی می‌شود و امثال آن بحث‌های جداگانه‌ای دارد و الان موضوع بحث ما نیست اما وقتی نتایج بررسی صلاحیت‌ها اعلام شد دلمان می‌خواست یک شرایطی می‌شد، شورای محترم نگهبان فرصت بیشتری می‌داد و افراد دیگری اضافه می‌شدند.

دکتر روحانی با بیان اینکه اصل و جان انتخابات، رقابت است، گفت: اگر این جان را از انتخابات بگیرید، می‌شود کالبد بی‌جان و می‌افتد. اصلش این است که یک رقابت فشرده باید باشد تا بتواند یک انتخابات واقعی را شکل دهد. دولت در این زمینه کار زیادی نمی‌توانست انجام دهد. البته من نسبت به اصل ۱۱۳ حتماً متذکر هستم و اشکال دارم، منتها اصل ۱۱۳ را هر وقت به شورای محترم نگهبان می‌نویسیم آنها یک تفسیری از اصل ۱۱۳ دارند که طبق آن تفسیر می‌گویند شما نمی‌توانید به ما تذکر دهید.

رئیس جمهور اظهار کرد: به ناچار دیروز خدمت مقام معظم رهبری نامه‌ای فرستادم. آنچه در ذهن من بود این بود که اگر ایشان بتوانند در این زمینه کمکی انجام دهند. کار را شورای نگهبان انجام می‌دهد. مقام معظم رهبری معمولاً در دوره‌های گذشته کمتر وارد شدند. البته موردی بوده که ایشان فرد یا افرادی را با حکم‌ حکومتی اضافه کردند، ولی این مربوط به مصلحتی است که خود ایشان تشخیص می‌دهند.

 روحانی با اشاره به اینکه ممکن است ما گله و شکایت و نظری داشته باشیم، تصریح کرد: هر چه فکر می‌کنم صندوق آرا را نمی‌توانیم رها کنیم. شما می‌خواهید جای آن چه چیزی بگذارید؟ مثلا صندوق آرا نه، چه چیزی؟ این خیلی خطرناک است که تصور شود صندوق آرا دیگر کارایی ندارد. اگر نظام در این ۴۲ سال در تمام فراز و نشیب‌ها حفظ شده و ایستاده، این ناشی از حضور و فداکاری مردم بوده و در این میان صندوق آرا یک رمز بسیار بزرگی بوده است.

رئیس جمهور در ادامه احقاق حقوق مردم با رفع تحریم‌ها را وظیفه بسیار مهم دیگر دولت برشمرد و خاطرنشان کرد: مذاکره کنندگان ما بسیار قاطع، متین و حساب شده در وین مذاکره می‌کنند و پیشرفت آنها قابل ملاحظه است. اصولی هم که مقام معظم رهبری به عنوان سیاست‌های کلی مطرح فرمودند همیشه مدنظر ما و مذاکره کنندگان در وین هست.

روحانی تلاش‌های دولت در زمینه توافق برجام را به سه بخش ایجاد، ابقا و احیای برجام تقسیم کرد و گفت: برجام از توافقات بسیار مهم بین‌المللی و یک چارچوب بسیار مهم برای همکاری، تعامل و امنیت کشورمان، منطقه و جهان است و همه این را به خوبی قبول دارند. افتخار می‌کنم که دولت دوازدهم به عهدی که به مردم داشته وفا کرده و امروز همه چیز برای توافق آماده است.

شرایط ما خرداد و تیر عوض می‌شود

رئیس جمهور مهارکرونا و واکسیناسیون سراسری را نیز از دیگر برنامه‌های دولت در روزهای پایانی فعالیت خود عنوان کرد و افزود: در کرونا هم شرایط ما در خرداد و تیر عوض می‌شود و با واکسیناسیونی که انجام می‌گیرد آرامش کاملی انشاءالله در مساله کرونا برقرار خواهد شد و موضوع دیگر هم طرح‌های نیمه تمامی است که باید تکمیل کنیم و خوشحالم اعلام کنم که دولت در این زمینه نیز به وعده‌های خود عمل کرده است.

روحانی در ادامه با تشکر از وزیر نیرو بابت عذرخواهی از مردم برای قطعی‌های برق اظهار کرد: نیروگاه اتمی ما وارد مدار شده و به زودی به حداکثر ظرفیت می‌رسد و نیروگاه‌های درحال تعمیر نیز سریع‌تر به مدار باز خواهند گشت تا مشکل قطعی برق برطرف شود. برای کمک به حل این مشکل از امروز تا پایان تابستان هر گونه فعالیت برای استخراج ارزهای دیجیتال حتی از سوی کسانی که مجوز دارند، غیرقانونی است تا مشکلی در تامین برق مردم پیش نیاید.

کد خبر 603627

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار