شرکت تحقیقاتی وود مک کنزی اعلام کرد که گذار انرژی دارایی‌های نفت و گاز به ارزش ۱۴ تریلیون دلار را به خطر می اندازد.

يك ميدان نفتي در سوريه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، این شرکت تحقیقاتی اعلام کرد در کوتاه مدت آینده برای نفت و گاز خوب به نظر می رسد. تقاضا برای نفت و گاز به سطح پیش از شیوع پاندمی بهبود پیدا خواهد کرد و حتی از آن فراتر می رود و به معادل روزانه ۱۶۰ میلیون بشکه نفت می رسد.

به گفته تحلیلگران وود مک کنزی، شرکتهای نفت و گاز همچنان چابکتر می شوند اما امسال قادر خواهند بود با نفت ۶۰ دلار در هر بشکه به همان میزان که هفت سال پیش با نفت ۱۰۰ دلاری درآمد داشتند، جریان نقدینگی تولید کنند. با این حال در بلندمدت اوضاع متفاوت به نظر می رسد و تمامی سناریوهای گذار انرژی شامل کاهش تقاضا برای نفت می شود.

در خوش بینانه ترین سناریو برای نفت و گاز، تقاضای جهانی به کندی و به تدریج کاهش پیدا کرده و به ۹۰ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۵۰ می رسد. این امر سرمایه گذاری در تولید جدید را تشویق کرده و صعود قیمتها به بالای ۸۰ دلار در هر بشکه تا سال ۲۰۳۰ را به دنبال خواهد داشت.

با این حال اگر دنیا تصمیم بگیرد سناریوی گرمایش دو درجه ای را دنبال کند، تقاضا برای نفت ممکن است تا سال ۲۰۵۰ به ۳۵ میلیون بشکه در روز نزول کند و رشد تقاضا تا سال ۲۰۲۵ به پیک می رسد. این به معنای آن خواهد بود که میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۳۰ به ۴۰ دلار می رسد و پس از آن پایینتر می رود.

فریزر مک کی، نایب رییس شرکت وود مک کنزی گفت: حتی در بلندپروازانه ترین سناریو، جهان در دهه های آینده همچنان به تامین نفت و گاز نیاز خواهد داشت و این صنعت از نظر گستردگی، عظیم می ماند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، این گزارش یک روز پس از درخواست آژانس بین المللی انرژی از صنعت انرژی برای توقف سرمایه گذاری در تولید جدید نفت صورت گرفت تا جهان در سال ۲۰۵۰ بتواند به اهداف توافق اقلیمی پاریس دست پیدا کند. آژانس بین‌المللی انرژی تجدیدپذیر (IRENA) پیش بینی کرده که جهان برای رسیدن به اهداف پیمان پاریس، به ۱۳۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری در منابع انرژی پاک تا سال ۲۰۵۰ نیاز دارد.

کد خبر 602464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی