مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر شرایط بازنشستگی و بازنشستگی پیش از موعد در این صندوق را در سال جاری اعلام کرد.

کشاورزان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، علی شیرکانی با اشاره به چهار گروه مستمری‌بگیر در  صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اظهار کرد: مستمری‌بگیر ناشی از فوت که خانواده مستمری را دریافت می‌کنند، مستمری‌بگیر ناشی از سالمندی، مستمری‌بگیر از کارافتادگی و مستمری‌بگیر ناشی از بازنشستگی پیش از موعد این چهار دسته هستند.

وی درباره مشمولان بازنشستگی پیش از موعد اظهار کرد: بر اساس بند ب ماده ۵۷ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، از سال ۹۵ دولت مکلف است تمام بیمه‌شدگان تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر را که به سن ۷۰ سالگی رسیده‌اند در صورت تقاضا و برخورداری از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه بازنشسته کرده و متناسب با سنوات حق بیمه پرداختی، مستمری آنها را پرداخت کند.

شیرکانی افزود: از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این بند تا پنج سال، هر سال یک سال از سقف سن بازنشستگی کسر و یک سال به سنوات بیمه‌پردازی اضافه می‌شود. همچنین میزان مستمری بیمه‌شدگانی که بر اساس قانون مذکور بازنشسته می‌شوند بر اساس سنوات بیمه‌پردازی در صندوق محاسبه و پرداخت می‌شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با بیان این‌که امسال، سال پنجم اجرای تبصره یک قانون فوق است، گفت: مشمولان این طرح عبارت‌اند از بیمه‌شدگانی که دارای ۷۰ سال یا بیشتر و دارای حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه و بیمه‌شدگانی که دارای حداقل ۶۶ سال سن و ۱۴ سال سابقه پرداخت حق بیمه هستند. این افراد می‌توانند در صورت تمایل، درخواست بازنشستگی پیش از موعد خود را به کارگزاری صندوق در محل سکونت خود ارائه کنند تا از مزایای آن بهره‌مند شوند.   

به گفته وی درخواست بازنشستگی، بیمه‌شدگانی که شرایط سن و سابقه بیمه‌پردازی لازم را دارند و درخواست بازنشستگی آنها در سال گذشته در سامانه سبا ثبت شده باشد، در سال جاری بررسی و در صورت احراز شرایط قانونی لازم از مزایای بازنشستگی بهره‌مند خواهند شد.

کد خبر 600917

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار