وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد: سرگئی لاوروف و آنتونی بلینکن در تماسی تلفنی درباره رویکردهایی برای حل مساله هسته‌ای شبه‌جزیره کره و ازسرگیری اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت‌وگو کردند.

بلینکن و لاوروف

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، روسیه عضو گروه ۱+۴ است و از چند هفته پیش مذاکرات بین اعضای این گروه و ایران و آمریکا در وین برای احیای برجام در شکل امضاشده در سال ۲۰۱۵ جریان دارد.

در این مذاکرات در مورد بازگشت آمریکا به برجام پس از دو سال خروج از این توافق بین‌المللی به دستور ترامپ و اجرای تعهدات ایران در چارچوب معامله هسته‌ای که در پاسخ به اقدام آمریکا متوقف شده بود، گفت‌وگو می‌شود.

وزیران خارجه روسیه و آمریکا در ادامه مذاکره تلفنی موضوعات مربوط به ثبات راهبردی (مسائل هسته‌ای و موشکی) را بررسی کردند.

دو طرف امکان همکاری دو کشور در شورای قطب شمال ازجمله در رابطه با آغاز ریاست دوره ای روسیه بر این شورا از ۲۰ ماه می در ریکیاویک پایتخت ایسلند را بررسی کردند.

لاوروف و بلینکن توافق کردند که در حاشیه این اجلاس دیدار و درخصوص مسائل کلیدی دوجانبه و دستور کار بین المللی گفت و گو و تبادل نظر کنند.

در گفت و گوی دو طرف، برنامه تماس های مقامهای دو کشور ازجمله پیشنهاد واشنگتن برای برگزاری اجلاس سران روسیه و آمریکا مطرح و بررسی شد.

کد خبر 600741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار