یحیی ۴ بار و مجیدی ۲ بار در دربی سرمربی بوده‌اند؛ تمام آن بازی‌ها مساوی شده است.

دربی

به گزارش همشهری‌آنلاین، دربی شماره ۹۵ تهران رأس ساعت ۱۹:۳۰ جمعه ۲۴ اردیبهشت در ورزشگاه آزادی تهران آغاز خواهد شد. سوای تمام مسائل حاشیه‌های این مسابقه و حرف‌وحدیث‌هایی که مطابق معمول پیش از این مسابقه جریان دارد، مقایسه ۲ تیم در برخی ‌آیتم‌های فنی نیز خالی از لطف نیست. اگرچه تجربه نشان داده در این مسابقه، شرایط روحی روانی ۲ تیم و اتفاقات حاشیه‌ای حین بازی تأثیرگذارتر از مسائل فنی است.

یحیی-فرهاد؛ شیفتگان مساوی

سرمربیان جوان ۲ تیم در دربی‌های گذشته نشان داده‌اند عاشق نتیجه مساوی‌اند؛ یا اگر عاشق نیستند هم تاکنون توان گرفتن نتیجه‌ای جز این را نداشته‌اند. یحیی در ۴ دربی سرمربی پرسپولیس بوده و هر ۴ بار در تقابل با امیر قلعه‌نویی، محمود فکری و فرهاد مجیدی (۲ بار) به نتیجه مساوی رسیده است. مجیدی هم ۲ بار به‌عنوان سرمربی در دربی حاضر بوده و هر ۲ بار به مساوی قناعت کرده است.

ارسلان حاضر؛ عبدی غایب

در جمع بازیکنانی که جمعه شانس بازی در دربی را دارند، ارسلان مطهری با ۳ گل در دربی‌های گذشته گلزن‌ترین است. مهدی قائدی (۲ گل)، دانشگر، وریا و فرشید اسماعیلی دیگر استقلالی‌هایی هستند که سابقه گلزنی در دربی را دارند. در پرسپولیس هم عالیشاه، سیدجلال، نوراللهی، وحید امیری و مهدی عبدی در دربی گل زده‌اند که اگر تک‌گل دربی ۹۱ را به پای عبدی بنویسیم، او هم از ۲ گله‌های دربی است. هرچند عبدی این بار شانس چندانی برای حضور در بازی ندارد.

بهترین‌ها در جدول بازیکنان

براساس آمارهای متریکا، مهدی قائدی و سیامک نعمتی بهترین بازیکنان ۲ تیم در لیگ جاری بوده‌اند. نعمتی با میانگین امتیاز ۷/۲۷ چهارمین بازیکن برتر فصل بوده و قائدی هم با امتیاز ۷/۲۱ یازدهمین بازیکن برتر فصل جاری و بهترین بازیکن استقلال است.

ترابی، قائدی؛ ستاره کیست؟

همه منتظرند از بین قائدی و مهدی ترابی یک نفر سرنوشت دربی را مشخص کند. قائدی که بهترین بازیکن آبی‌هاست در ۲۰ بازی ۴ گل زده، ۵ پاس گل داده و ۲ بار هم پنالتی گرفته است. دربی ۹۳ با گل او شروع شد و دربی ۹۴ با گل او به پایان رسید. دربی ۹۵ هم منتظر درخشش این ستاره خواهد بود. مهدی ترابی فقط ۴ بازی در لیگ داشته، یک گل زده، یک پاس گل داده و یک پنالتی گرفته است. میانگین نمرات او از متریکا ۶۹/۷ بوده که از میانگین تمامی بازیکنان لیگ بالاتر است و فقط به‌خاطر اینکه تعداد بازی‌هایش به حدنصاب نرسیده، در جدول بازیکن‌ها صدرنشین نیست.

شوت‌ها مساوی است؛ پرسپولیس کمی مساوی‌تر

میانگین شوت به دروازه ۲ تیم کاملا مساوی است. هر ۲ تیم به‌طور میانگین در هر بازی ۱۲ شوت زده‌اند اما شوت‌های پرسپولیس دقیق‌تر بوده‌اند. قرمزها در هر بازی ۴/۸ شوت در چارچوب زده‌اند و آبی‌ها ۳/۸ شوت. نرخ تبدیل شوت به گل در پرسپولیس ۱۱/۱ و در استقلال ۹/۲ بوده است.

دیوار قرمز محکم‌تر است

در بخش دفاعی هم پرسپولیسی‌ها موفق‌تر از حریف عمل کرده‌اند. تیم یحیی در هر بازی ۷/۸ بار به حریفان فرصت شوتزنی داده (رتبه دوم در لیگ) که ۲/۸ از این شوت‌ها در چارچوب بوده‌اند (رتبه سوم در لیگ). اما استقلال در هر بازی با ۸/۷ شوت مواجه شده (رتبه ششم در لیگ) که ۲/۹ از این شوت‌ها در چارچوب دروازه بوده‌اند. (رتبه پنجم در لیگ)

پاس‌ها مساوی؛ استقلال مساوی‌تر

آمار مالکیت توپ در هر ۲ تیم تقریبا مساوی است؛ ۵۵/۸ برای پرسپولیس و ۵۵/۳ برای استقلال که بهترین آمارهای لیگ جاری هستند. در تعداد پاس هم سرخابی‌ها برترین تیم‌های لیگ‌اند و استقلال با آمار ۵۱۸ به ۵۰۷ برتری نسبی بر پرسپولیس دارد. دقت پاس ۲ تیم هم تقریبا مساوی است (۸۱/۷ به ۸۱/۶). پس منتظر باشیم که ۲ تیم آماری بسیار نزدیک در چرخاندن توپ داشته باشند.

پرسپولیس اخیر؛ استقلال اخیر

فرم اخیر قرمزها بهتر از آبی‌پوشان بوده است. پرسپولیس در ۶ بازی اخیر به ۳ برد و ۳ تساوی رسیده و ۶ بازی اخیر استقلال در لیگ با ۲ برد، ۲ تساوی و ۲ باخت به پایان رسیده است.

استعداد کام‌بک‌زدن

پرسپولیس در این فصل ۳ بار گل اول بازی را خورده و هر ۳ بار بازی را با تساوی به پایان رسانده است. استقلال ۶ بار گل اول را خورده که یک برد، ۲ تساوی و ۳ باخت، حاصل کار استقلال در این بازی‌ها بوده است. بنابراین به‌نظر می‌رسد قرمزها آمادگی بهتری برای کام‌بک‌زدن دارند و آبی‌ها درصورت خوردن گل اول به مشکل می‌خورند. در بازی رفت پرسپولیس گل اول را خورد اما به بازی برگشت و نهایتا گل تساوی را هم در دقیقه ۹۴ دریافت کرد.

داور دربی؛ محمدرضا اکبریان

پرسپولیس و استقلال روز جمعه نودوپنجمین دربی پایتخت را با قضاوت محمدرضا اکبریان برگزار خواهند کرد. بازی رفت را رضا کرمانشاهی قضاوت کرد و برای بازی برگشت چند داور از جمله محمدحسین زاهدی‌فر، اشکان خورشیدی و اکبریان در فهرست گزینه‌ها قرار داشتند که نهایتا داور ۴۳ ساله کرجی انتخاب شد. این داور در لیگ بیستم ۶ بار قضاوت داشته و آخرین‌بار در هفته نوزدهم بازی نفت مسجدسلیمان و نساجی مازندران را به‌عنوان داور وسط قضاوت کرده است. اکبریان در دومین هفته از لیگ امسال مصاف پرسپولیس مقابل صنعت‌نفت آبادان را قضاوت کرده و برای استقلال هم، جدال این تیم در مقابل گل‌گهر را سوت زده و جالب اینجا است که هر دو قضاوت با برد سرخابی‌ها همراه شد.

کد خبر 600533

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار