یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۳
۰ نفر

مدیر کل محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به مطالعات انجام شده توسط پژوهشگران و پایش میدانی پرنده‌نگرها از شناسایی و ثبت بیش از ٢١٠ گونه پرنده در شهر تهران خبر داد.

پرنده

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، شینا انصاری مدیر کل محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به این‌که شهر تهران از تنوع زیستی بسیار غنی برخوردار است، گفت: باغ‌ها، بوستان‌های جنگلی، مناطق کوهستانی شمال تهران، تپه‌های سوهانک، تلو و پارک پردیسان در داخل شهر و رود دره‌ها، اصلی‌ترین زیستگاه‌های گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری پایتخت به ویژه پرندگان هستند. 

وی با بیان این‌که امروزه پرنده‌نگری (Bird watching) پرطرفدارترین شاخه گردشگری مبتنی بر طبیعت در دنیاست که در جلب توجه اقشار مختلف جامعه به حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی پرندگان نقش مهمی ایفا می‌کند ادامه داد: منطقه حفاظت‌شده جاجرود، پارک‌های ملی سرخه‌حصار و خجیر و تالاب‌های مصنوعی شهری مانند دریاچه چیتگر نیز از عرصه‌های جاذب پرندگان محسوب می‌شوند.

به گفته مدیر کل محیط‌زیست و توسعه پایدار پرنده نگری لذت مشاهده پرندگان، بدون تماس و لمس پرنده‌ها در زیستگاه‌های طبیعی آنها است در این شیوه، مخاطبان به رصد پرندگان پرداخته و از تماشای آنها لذت می‌برند. در حال حاضر این صنعت در اغلب کشورها رونق پیدا کرده، و افراد برای گذران اوقات فراغت به این فعالیت می‌پردازند و بر همین اساس ایجاد اماکن مدیریت شده برای تماشای پرندگان و بهره گیری از پتاسیل بالقوه آنها در تحقیقات، آموزش و گذران اوقات فراغت، از نیازهای تفرجی خصوصا در کلانشهرها هست.

انصاری با اشاره به راه‌اندازی سایت پرنده نگری در پارک شهر طی سالیان گذشته اظهار داشت: از سال گذشته نیز در دریاچه چیتگر، سایت‌های پرنده نگری توسط شهرداری تهران ایجاد شده است معتقدیم آشنایی شهروندان با انواع گونه‌های پرندگان بومی و مهاجر و نحوه‌زیست آنها از قبیل زیستگاه، آشیان‌گزینی، تغذیه، زادآوری و بیان اهمیت و ارزش زیست‌محیطی پرندگان و نقش آنها در اکوسیستم‌های شهری و مهمتر از همه آرامش روحی و روانی ناشی از مشاهده پرندگان در شهری شلوغ و آلوده چون تهران می‌تواند بسیار مفرح و آرامش بخش باشد.

وی یادآور شد: با توجه به نقش موثر پرنده‌نگری در آگاهی‌بخشی به شهروندان در زمینه محیط‌زیست و ایجاد ارتباط نزدیک‌تر با طبیعت و حفظ زیستگاه‌های طبیعی درون و پیرامون شهر موضوع افزایش سایت‌های پرنده‌نگری در مناطقی از تهران که دارای پتانسیل حضور پرندگان بومی و مهاجر هستند در دستور کار اداره کل محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران قرار دارد.
 

کد خبر 599867

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha