رئیس سازمان غذا و دارو گفت: از خرداد نخستین محموله‌های میلیونی واکسن ایرانی را تحویل خواهیم گرفت و تزریق هموطنان‌مان با واکسن داخلی از آن زمان شروع می‌شود.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو با تکذیب فروش واکسن فایزر در بازار سیاه بیان کرد: هیچ گزارش رسمی مبنی بر وجود واکسن فایزر در بازار غیر قانونی نداشتیم حتی مسئول فایزر اعلام کرده است که امکان اینکه واکسن فایزر در بازار ایران و غیرقانونی به فروش برسد وجود ندارد و اعلام کردند غیرممکن است واکسن در بازار ایران به فروش برسد.

فروش واکسن فایزر در بازار ایران صحت ندارد

وی ادامه داد: به هر حال ما نیز از قبل اعلام کرده بودیم و در بررسی‌های میدانی هم دیدیم که این خبر صحت ندارد و همکاران‌مان هم که رصد می‌کنند، گزارش دادند که واکسن فایزر تقلبی و قاچاق در بازار سیاه ایران نیست و بیشتر این خبر یک شایعه است و خبر را به هیچ وجه از کانال‌های رسمی دریافت نکردیم.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره واردات توسط بخش خصوصی گفت: ما از اول در چهار مرحله فراخوانی که گذاشتیم، از بخش خصوصی کمک خواستیم، اما به لحاظ اینکه دولت‌ها کاملا در فروش، عرضه و مصرف واکسن نظارت دارند، در این رابطه تاکنون توفیقی حاصل نشده و حدود ۴۹ شرکت به ما مراجعه کردند و ما به ۳۵ شرکت معرفی‌نامه داده‌ایم که بتوانند موضوع واردات واکسن را پیگیری کنند، ولی تاکنون هیچ کدام از آن‌ها عملیاتی نشده است.

شانه‌ساز افزود: ما هم حداقل اسناد و مدارک را خواستیم و از آنان خواهش کرده‌ایم فقط مدرکی را بیاورند که معرف آن باشد که واکسن از تولیدکننده‌های شناخته‌شده رسمی و اصلی خریداری شده است، اما تاکنون هیچ معرفی‌نامه رسمی دریافت نکرده‌ایم و خواهش ما این است هرکس می‌تواند به ما کمک کند، دستش را به گرمی می‌فشاریم.

با قراردادهای جعلی خرید واکسن بازی نمی‌خوریم

شانه‌ساز درباره پیش‌فاکتور و قراردادهای عجیب و غریب شرکت‌های خصوصی برای خرید واکسن تصریح کرد: شرکت‌های خصوصی می‌دانند که پروفرم‌های عجیب و غریبی را نباید برای سازمان غذا و دارو بیاورند، چون تیم کارشناسی سازمان غذا و دارو تیمی است که سالیان سال در رابطه با واردات دارو فعالیت می‌کند و باید توجه داشت که تقریباً بیشترین داروهای کشور توسط بخش خصوصی وارد می‌شود و بخش دولتی کمترین نقش را در این زمینه ایفا کرده است و ما از ورود بخش خصوصی در واردات واکسن استقبال می‌کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: ۱۰ سالی است که سازمان غذا و دارو به عنوان یک سیستم نظارتی قوی در واکسن توسط سازمان جهانی بهداشت به رسمیت شناخته شده است و شرکت‌های بخش خصوصی می‌دانند که نمی‌توانند با مدارک و مستندات جعلی با ما بازی کنند البته سعی می‌کنیم حداکثر تسهیلات و کارسازی لازم را برای ورود بخش خصوصی فراهم کنیم.

تاکنون ۳ میلیون و ۲۰۰ دوز واکسن وارد کشور شده است

شانه‌ساز درباره آمار واردات واکسن کرونا گفت: تاکنون ۳ میلیون و ۲۰۰ دوز واکسن وارد شده است که طبق اولویت‌های اعلامی همکارانمان در معاونت بهداشتی تزریق انجام می‌شود و بر اساس برنامه‌ریزی واردات بعدی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: درخصوص تولید واکسن داخل شرایط خوبی داریم و به سرعت قدم برمی‌داریم و چهار شرکت فازهای مطالعات بالینی را با موفقیت دنبال می‌کنند و به موازات آن زیرساخت تولید آن در حال تکمیل است و از خرداد نخستین محموله‌های میلیونی واکسن ایرانی را تحویل خواهیم گرفت و تزریق هموطنانمان با واکسن داخلی از آن زمان شروع می‌شود تا به ظرفیت‌های لازم توسط تولیدکنندگان برسیم ما به موازات تولید و افزایش ظرفیت، لکه‌گیری‌ها و خلأ را همچنان از محل واردات تامین می‌کنیم.

ایران سال آینده از صادرکنندگان واکسن خواهد بود

شانه‌ساز گفت: مطمئن هستیم که تا پایان سال تقریباً همه جمعیت کشورمان را واکسینه می‌کنیم و سال بعد نیز با زیرساخت‌های ایجادشده قطع به یقین یکی از صادرکنندگان واکسن خواهیم بود و حرف‌های بسیاری در این زمینه خواهیم داشت.

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: چند محموله در هفته جاری وارد کشور خواهد شد، البته مقرر شده بود تاکنون ۱۰ میلیون واکسن وارد کشور شود اما این عدد محقق نشد زیرا همه دنیا با مشکل تامین واکسن رو به رو هستند و به جز چند کشور تولیدکننده بقیه از زمان واکسیناسیون خود عقب هستند و واکسن‌ها از هند، روسیه، چین و کره جنوبی وارد کشور می‌شود و سبد متنوعی داریم.

کد خبر 599592

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها