مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران پس از پایان نشست امروز کمیسیون برجام گفت: اخباری که از سمت آمریکایی‌ها به ما منتقل می‌شود این است که آن‌ها هم برای بازگشت به برجام جدیت دارند و اعلام آمادگی کردند بخش بزرگی از تحریم‌های خود را بردارند؛ البته از نظر ما هنوز کامل نیست و به همین دلیل مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد.

عباس عراقچی

به گزارش همشهری‌آنلاین، سیدعباس عراقچی درباره جلسه امروز کمیسیون برجام بیان کرد : امروز جلسه اول کمیسیون مشترک از دور جدید مذاکرات در وین برگزار شد. از بعد از ظهر هم کار گروه‌های کاری رفع تحریم‌ها و هسته‌ای شروع خواهد شد. امروز بعد از چند روز که هیات‌ها به پایتخت‌های خود برای مشورت رفتند، همه با یک انرژی جدید بحث‌ها را شروع کردند.

وی افزود: آنچه از جلسه اول می‌شود استنباط کرد جدیت همه طرف‌ها در رسیدن به یک راه حل و احیای مجدد برجام است. این را در همه هیئت‌ها می‌شد مشاهده کرد و هر کدام این موضوع را به نوعی در جلسه اول بیان کردند. 

عراقچی تصریح کرد: اخباری که از سمت آمریکایی‌ها به ما منتقل می‌شود این است که آن‌ها هم برای بازگشت به برجام جدیت دارند،  تا الان اعلام آمادگی کردند که بخش بزرگی از تحریم‌های خود را بردارند. البته از نظر ما هنوز کامل نیست به همین دلیل مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد تا زمانی که ما به همه خواسته‌های خود در این زمینه برسیم. 

معاون وزیر خارجه گفت: اگر خواسته‌های ما تأمین بشود جمهوری اسلامی ایران هم کاملا جدی است که به تعهدات خود و اجرای کامل برجام مجددا برگردد، این اراده جمهوری اسلامی ایران است که اتخاذ شده و هیچ ارتباطی با مسائل دیگر در تهران ندارد با امر انتخابات که طبیعتا موضوع مهمی  در کشور است ارتباطی ندارد. مذاکرات ما فارغ از مسائل حاشیه‌ای و جانبی در حال برگزاری است اهداف ملی دارد و منافع ملی را در نظر دارد و صرفاً ما در راستای خطوط تعیین‌شده‌ای که از مواضع قطعی نظام است برای تامین منافع کشور و برداشته شدن تحریم‌ها حرکت می‌کنیم و این جدیت ما در جلسه منعکس شده است. 

وی ادامه داد: در مجموع ما این دور را بایک  انرژی مثبت جدیدی شروع کردیم و امیدوار هستیم که بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن کار خود را جمع‌بندی کنیم. البته در مورد زمان نمی‌شود پیش بینی داشت ولی امیدوار هستیم که بتوانیم سریعتر انجام بدهیم. 

عراقچی افزود: طبیعتا چالش‌هایی که وجود دارد و مواردی که مورد اختلاف نظر است موارد کوچکی نیست و باید بحث و مذاکره در مورد آن صورت بگیرد  تا بشود راه‌حل‌هایی را پیدا کرد. 

وی یادآور شد: مذاکرات تعطیلی نخواهد داشت و  در سطح گروه‌های کاری ادامه پیدا خواهد کرد، کارشناسان ما اگر لازم باشد شبانه‌روز کار خواهند کرد و از این بعد از ظهر کار خود را شروع کرده‌اند. هر زمان که نیاز باشد برای جمع‌بندی یا حل مشکلات آن‌ها کمیسیون مشترک دو باره تشکیل جلسه خواهد داد ولی با این حال روسای هیئت‌ها برای هدایت مذاکرات در وین حضور خواهند داشت حتی در تعطیلات آخر هفته، و هر زمان که لازم باشد جلسه کمیسیون مشترک مجدد تشکیل خواهد شد. 

عراقچی خاطر نشان کرد: من دیروز با آقای گروسی در دفتر کار ایشان دیدار داشتم و خبری از بقیه دیدارهای ایشان ندارم ولی طبیعی است که هیئت‌ها مشورت‌هایی را با ایشان داشته باشند. به هر حال آژانس در مسائل فنی صاحب نظر است و نظرات کارشناسی آژانس می‌تواند به حل برخی سوء تفاهم‌ها و مشکلات کمک بکند و لذا مشورت‌ها با آژانس به طور طبیعی توسط همه هیئت‌ها صورت می‌گیرد. 

وی ادامه داد: ممکن است که ما در یک مرحله‌ای حتی خواهش کنیم که آقای گروسی یا  همکارانشان به طور رسمی در جلسات حاضر بشوند و فقط نظرات کارشناسی خود را بیان کنند. 

کد خبر 599509

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی