مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن کووایران برکت درباره عوارض‌ پیش‌آمده برای دریافت‌کنندگان واکسن در مطالعه انسانی توضیح داد.

واکسن ایرانی کرونا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حسن جلیلی مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن کووایران برکت گفت: پایه ساخت واکسن کووایران برکت ویروس کشته‌شده است.

او با بیان اینکه ما در راستای تزریق واکسن ۴ گرید عوارض داریم که گرید نوع ۴ شدیدترین نوع عارضه است،گفت: عوارضی که در تزریق واکسن در فاز یک و دو مطالعه انسانی دیده شد، تحقیقا از نوع گرید یک بود و فقط این عارضه بین داوطلبان دریافت‌کننده مشاهده شد.

مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن کووایران برکت افزود: تنها عوارضی همچون سردرد، بدن‌درد خفیف، تب خفیف و قرمزی محل تزریق را مشاهده کردیم.

جلیلی با بیان اینکه در کنار مطالعه فاز دو ما مطالعه افراد ۵۰ تا ۷۵ سال را نیز داشتیم، ادامه داد: ۳۲ نفر در این بازه سنی واکسن را دریافت کردند که عوارض مشاهده‌شده در این افراد کمتر از افرادی بود که در سنین پایین‌تر واکسن را تزریق کردند.

او با بیان اینکه اگر همه‌چیز خوب پیش رود و رضایت‌بخش باشد و رگولاتور اجازه دهد، فکر می‌کنم اواخر خردادماه ما وارد واکسیناسیون عمومی شویم، گفت: در فاز دو افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای بودند واکسن را دریافت کردند و در فاز سه نیز این اقدام انجام خواهد شد.

مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن کووایران برکت بیان کرد: برخی از ایرانی‌هایی که در خارج از کشور سکونت دارند نیز خواهان دریافت واکسن کووایران برکت هستند.

کد خبر 597842

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار