رییس انجمن آسم و آلرژی می‌گوید: استفاده از ماسک‌ می‌تواند از افراد در برابر آلرژی‌های فصلی محافظت می‌کند. زیرا می‌تواند از استنشاق برخی ذرات بزرگ‌تر جلوگیری کند.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر مصطفی معین رییس انجمن آسم و آلرژی گفت: افرادی که زمینه ارثی افزایش حساسیت یا آلرژی به گرده های گل و گیاه و یا به هاگ قارچ ها و کپک ها دارند در فصل های گرده افشانی یا هوای مرطوب (قارچ ها و کپک ها) دچار علایم آلرژی بینی، آلرژی چشم و در مواردی تشدید آلرژی پوستی می شوند.

وی اظهار داشت: اندازه گرده های گیاهی بین ۱۰ تا ۱۰۰ میکرومتر و هاگ قارچ ها بین ۲ تا ۵۰ میکرومتر است، در برخی مطالعات مشخص شد که پرستارانی که دچار آلرژی بینی بودند و از ماسک برای پیشگیری از کرونا استفاده می کردند، در فصل بهار علائم کمتری تا سال های قبل داشته اند و استفاده از ماسک برای آنها مفید بوده است.

دکتر معین اضافه کرد: ماسک های استاندارد جراحی به ویژه ماسک های N۹۵ می توانند گرده های گیاهان را فیلتر کنند که وارد بینی و مجاری هوایی نشوند و از بروز التهاب مخاطی و علائم آلرژی مانند عطسه، آبریزش، خارش، کیپ شدن بینی پیشگیری می شود یا شدت آنها را کاهش می دهد.

این پزشک متخصص تاکید کرد: همچنین زدن ماسک در بیمارانی که آلرژی و سینوزیت را با هم دارند، از بروز یا تشدید علائمی مانند سردرد و ترشحات بینی و پشت حلق پیشگیری می کند و ماسک های N۹۵ حتی ذرات کوچک تر را می تواند فیلتر کند. بنابراین برای آنهایی که به هاگ های ریز قارچ ها یا ذرات هیره که در گرد و غبار منزل وجود دارد حساس هستند، مفید است.

معین با بیان این که انواع ماسک در هوای غبارآلود برای فیلتر کردن ذرات درشت گرد و غبار مفید است، گفت: آلرژی‌های فصلی که توسط گرده‌های معلق در هوا ایجاد می‌شوند، می‌توانند منجر به التهاب مخاط بینی (رینیت آلرژیک فصلی) شود که بینی و سینوس‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین منجر به ورم ملتحمه آلرژیک فصلی می‌شود که چشم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی همچنین اظهار داشت: سه دهه است که آلرژی‌ها از همه انواع از آلرژی بینی تا آسم، آلرژی پوستی، آلرژی دارویی و غذایی رو به رشد است و بیشتر به علت تغییر سبک زندگی و تغییرات محیطی و آب هوایی است که آن هم متاثر از نوع زندگی ما انسان‌ها ایجاد شده است.

رییس انجمن آسم و آلرژی ادامه داد: پیش بینی می‌شود شیوع آلرژی‌ها در دنیا و کشور ایران به ۵۰ درصد هم برسد و این مساله هزینه سنگینی به فرد، خانواده و جامعه تحمیل می‌کند.

بنا بر این گزارش، بیش از ۵ میلیون نفر در ایران مبتلا به آسم هستند و هم اکنون بین کل بیماری های شایع در جهان رتبه ۲۵ را از لحاظ سال های‌ از دست رفته عمر (ناتوانی ناشی از بیماری) را دارد و سالانه بیش از ۱۵ میلیون نفر در جهان به همین علت دچار از کارافتادگی می‌شوند.

کد خبر 597617

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha