وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با همتای عراقی خود از تلاش های دولت این کشور برای ایجاد زمینه های گفت‌وگو در منطقه قدردانی کرد.

ظریف در عراق

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نشست خبری مشترک با فواد حسین ، همتای عراقی خود حادثه انفجار در یکی از بیمارستان های بغداد و جان باختن تعدادی از شهروندان عراقی را تسلیت گفت.

وی در ادامه با تبریک حلول ماه مبارک رمضان به مردم عراق گفت که امیدوارم این ماه ، ماه الفت و مهربانی ، برکت و رحمت برای همه ما در منطقه باشد.

ظریف گفت: گفت‌وگوهای بسیار بسیار خوبی با برادر و دوست عزیزم جناب آقای دکتر فواد حسین داشتیم، از مهمان نوازی صمیمی و گرم ایشان تشکر می کنم ، ما از نقش محوری و قدرتمند عراق در منطقه استقبال می کنیم و امیدواریم که نقش عراق در منطقه هر روز قوی تر و نقشی در جهت ثبات و آرامش در منطقه باشد.

وی تاکید کرد: از تلاش های دولت عراق برای ایجاد زمینه‌های گفت‌وگو در منطقه تشکر می‌کنیم و امیدواریم که این تلاش‌ها به گفت وگوی بیشتر و مفاهمه جدی تر در منطقه بیانجامد. همه ما در این منطقه همواره در کنار هم خواهیم بود، دیگران می روند ولی ما در این منطقه خواهیم بود و باید روابط خودمان را بر اساس حسن همجواری، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی یکدیگر ، عدم مداخله در امور داخلی و دوستی و برادری و اخوت بنا کنیم و این سیاست جمهوری اسلامی در منطقه بوده و خواهد بود.

دیدار ظریف با رییس جمهوری و نخست وزیر عراق 
محمد جواد ظریف همچنین با برهم صالح رییس جمهوری عراق هم دیدار کرد. به گزارش ایرنا دو طرف در این دیدار پیرامون همکاری‌های دو کشور، مسایل منطقه ای و بین المللی بحث و گفت و گو کردند.

ظریف پیش از این دیدار با فواد حسین وزیر امور خارجه عراق دیدار کرد.

وزیر امور خارجه ایران در نشست خبری مشترک با همتای عراقی گفت که امیدواریم آمریکا با اتخاذ یک سیاست معقول به برجام بازگردد. ظریف افزود : در صورت بازگشت آمریکا به برجام، تهران هم پس از راستی آزمایی اقدامات آمریکا، اقدامات متقابل را انجام می دهد.

ظریف همچنین گفت: ما از تلاشی که دولت عراق برای ایجاد زمینه های گفت وگو درمنطقه ایجاد کرده است، تشکر می کنیم و امیدواریم که این تلاش ها به گفت وگوی بیشتر و مفاهمه جدی تر در این منطقه بیانجامد.

فواد حسین وزیر امور خارجه عراق هم در سخنان خود با تاکید بر نقش کشورش برای حل مسائل منطقه گفت که بغداد نقش مهمی برای ایجاد صلح در منطقه دارد .

او گفت که با آقای ظریف درباره روابط ایران و آمریکا و روابط با کشورهای حوزه خلیج فارس گفت وگو کردم و نقش عراق در این زمینه مثبت ارزیابی شد . وی افزود: ما در نشست امروز خود به مسائل دوجانبه و موضوعات مهم منطقه ای و وضعیت بین المللی پرداختیم.

وزیر امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) برای یک سفر دو روزه وارد عراق شد.  ظریف قرار است فردا (سه شنبه ) عازم اقلیم کردستان عراق شود.

کد خبر 597505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار