بازار مسکن در ماه‌های پایانی دولت دوباره به سمت نوسان قیمتی در حرکت است و بسیاری از کارشناسان عنوان می‌کنند اقدامات دولت بازار را به سمت آرامش موقتی هدایت می‌کند.

مسکن در تهران

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بازار مسکن هم مانند سایر بخش‌های اقتصادی کشور حال روز خوشی ندارد و بسیاری از خریداران یا مستاجران در این بازار چشم‌انتظار تحولاتی برای بهبود وضعیت این بازار هستند.

۳ گام برای ارزانی مسکن

البته چند روزی است که خبرهای خوبی به گوش می‌رسد که شاید برای متقاضیان حوزه مسکن موثر باشد، یکی از این خبرها افزایش وام ساخت مسکن به ۴۵۰ میلیون تومان برای انبوه‌سازان و تحویل تعدادی از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن تا یکی دو ماه آینده و همچنین اجرای طرح اخذ مالیات از خانه های خالی است که به گفته مسئولان اجرای این اقدامات راهگشای بهبود وضعیت بازار مسکن خواهد بود.

براساس این گزارش بانک مسکن امسال برای کمک به تولید مسکن برای انبوه‌سازانی که جزو مشتریان بانک هستند و رسوب حساب بانک برای آن‌ها حداقل ۱۰ درصد است تسهیلات را افزایش داده است.

بانک مسکن به مشتری‌های فعال بانک که انبوه‌ساز هستند به شرط انجام ساخت‌وساز با استفاده از فناوری‌های نو در شهر تهران، تمامی کلانشهرها، شهرهای بندرعباس، بوشهر، کیش و قشم تا ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت، پرداخت می‌کند. این رقم برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان و سایر شهرها نیز ۳۰۰ میلیون تومان است که سود تسهیلات نیز ۱۸ درصد خواهد بود.

همچنین  رقم تسهیلات ساخت و نوسازی در بافت فرسوده برای سازندگانی که فناوری‌های نو را رعایت کنند در تهران و کلانشهرها ۳۰۰ میلیون تومان است و برای مراکز استان‌ها و سایر شهرها، تسهیلاتی که پرداخت می‌شود به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

در بحث تحویل واحدهای مسکن ملی هم چندی پیش محمد اسلامی وزیر راه وشهرسازی اعلام کرده بود اولین واحدهای مسکونی طرح مسکن ملی را در اردیبهشت ماه تحویل خواهیم داد و ما متناسب با پیشرفت واحد مسکونی واحدها را به متقاضیان تحویل خواهیم داد.

او ادامه داد: پیشرفت و سرعت ساخت و تحویل  واحدهای مسکن ملی منوط به آن است که متقاضیان تعهدات مالی و آورده خود را طبق زمان‌بندی انجام دهند.

به گفته این مقام مسئول اگر متقاضی آورده خود را با تاخیر پرداخت نکند، واحد مسکونی را به موقع تحویل خواهد گرفت.

همچنین از چند روز پیش ثبت اطلاعات سرپرستان خانوار در حوزه مسکن در سامانه املاک و اسکان مطرح شده که این اقدام در راستای شناسایی خانه‌های خالی بوده که از سال‌های گذشته در مجلس شورای اسلامی توسط نمایندگان مجلس مصوب شده است.

ثبت اطلاعات تمامی خانوارها در این سامانه از ۱۹ فرودین ماه آغاز و تا ۱۹ خرداد ماه ادامه دارد و طبق قانون در صورتی که این اطلاعات توسط خانوارها ثبت نشود مشمول جرائم مالیاتی و برای مستاجران هم مشمول حذف یارانه می‌شود.

نتواستیم خوب مسکن بسازیم

ایرج رهبر دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان اینکه تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی تنها برای واحدهای صنعتی به صورت صنعتی‌سازی ساخته می‌شوند پرداخت می‌شود، گفت: پرداخت این تسهیلات نقش بسیار موثری در افزایش تولید و عرضه مسکن دارد اما به شرط آن که تغییراتی در این تسهیلات ایجاد شود.

او ادامه داد: باید مدت‌زمان بازپرداخت این تسهیلات افزایش یابد چرا که اگر بازپرداخت آن کوتاه‌مدت باشد با توجه به سود ۱۸ درصدی که برای آنها در نظر گرفته شده است میزان اقساط آن‌ها بسیار بالا است.

او ادامه داد: متاسفانه در سال‌های گذشته تولید مسکن در کشور با مشکلات بسیار زیادی مواجه شده بود و ما نتوانسته‌ایم عرضه و تقاضا را به تعادل برسانیم به همین دلیل نسبت به سال‌های گذشته فاصله بسیار زیادی گرفته‌ایم.

دبیر انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان اینکه افزایش قیمتی در بازار مسکن به دلیل این است که در پنج سال گذشته تولید مسکن به صفر رسیده بود، گفت: در بحث تسهیلات ساخت مسکن باید دولت زمینه برای انتقال این تسهیلات به خریدار را هم فراهم کند چرا که در سال‌های گذشته بخشی از تسهیلات به خریدار منتقل می‌شد و همین امر باعث استقبال بسیار زیاد سازندگان می‌شود.

رهبر با بیان اینکه در همه کشورهای پیشرفته پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به خریدار منتقل می‌شود، گفت: امیدواریم با اجرای چنین طرح‌هایی و همچنین طرح اقدام ملی مسکن شاهد بهبود وضعیت بازار مسکن و ایجاد ثبات در بازار مسکن باشیم.

او یادآور شد: باید همه تلاش خود را به کار بگیریم که بتوانیم آرامش را در بازار مسکن فراهم کنیم.

او یادآور شد: طرح اقدام ملی مسکن و همچنین اخذ مالیات از خانه‌های خالی خود نقش بسیار موثری در ایجاد آرامش و بهبود وضعیت بازار مسکن دارد البته باید دولت برنامه‌های دیگری را هم برای حذف یا کوتاه کردن دست دلالان مسکن داشته باشد.

منتظر کاهش قیمت اجاره هم خواهیم بود

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، اعلام کرده بود که با اجرای طرح ثبت اطلاعات سرپرست خانوارها و شناسایی واحدهای خالی از سکنه بازار مسکن به سمت ثبات قیمتی و آرامش هدایت می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: سامانه املاک و اسکان که برای شناسایی خانه‌های خالی در نظر گرفته شده و با اجرایی شدن این سامانه شاهد بهبود وضعیت بازار مسکن و بازار اجاره خواهیم بود.

معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه نه تنها مالکان، بلکه همه ایرانی‌ها باید توسط سرپرست خانوار وارد این سامانه شوند و اطلاعات سکونتی و مالکیتی خود را وارد کنند، گفت: قانون‌گذار برای حمایت از افرادی که واقعا قصد عرضه ملک خود را دارند، اما در بازار تقاضایی برای آن‌ها نیست، ضمانت‌هایی را در نظر گرفته است.

او ادامه داد: برای بازار اجاره هم چندین برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت داریم که خود باعث بهبود وضعیت این بازار می‌شود.

بر اساس این گزارش بسیاری از مشاوران املاک هم امسال بازار مسکن را بازار آرامی می‌دانند و معتقدند سه اقدام مهم و اساسی دولت خود تا حدودی می‌تواند بازار خرید و فروش را به سمت آرامش هدایت کند.

محسنی یکی از مشاوران املاک در محدوده ولیعصر گفت: به نظر می رسد قیمت مسکن امسال بر خلاف سال های گذشته که به صورت جهشی افزایش می‌یافت افزایش نیابد و قیمت ها هم متناسب با نرخ تورم رشد پیدا کند.

او ادامه داد: اجرای طرح اخذ مالیات از خانه های خالی شاید تا حدودی عرضه مسکن را در بازار افزایش دهد اما باز هم به نظر می رسد که بازار رشد قیمتی داشته باشد اما نه مانند سال های گذشته که جهشی و صعودی بوده است.

یکی دیگر از مشاوران املاک توضیح داد: بازار مسکن امسال هم مانند سال های گذشته با رکود سنگین و کاهش حجم معاملات روبرو می شود. امیدواریم امسال دولت تمهیدات بهتری از جمله افزایش میزان تسهیلات خرید مسکن فراهم کند.

او بیان کرد: باید میزان ساخت وساز از سال های گذشته افزایش می یافت تا امسال شاهد بهبود وضعیت بازار مسکن می شدیم، بنابراین بعید است امسال هم بازار آرامی داشته باشیم.

بر اساس این گزارش دولت باید امسال علاوه بر برنامه های که در دستور کار خود قرار داده از جمله پرداخت تسهیلات ساخت مسکن تحویل واحدهای طرح اقدام ملی و همچنین شناسایی خانه های خالی برنامه های دیگری هم از جمله افزایش توان و قدرت خرید متقاضیان مسکن از طریق تسهیلات خرید مسکن بالا ببرد تا شاید شاهد آرام شدن این بازار در کشور باشیم.

کد خبر 596437

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 71
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  8 1
  مسکن مهر نا تموم،هنوزم داریم
 • ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  7 3
  مسکن مهرو تحویل دادید که اقدام ملی ساختید؟!.
  • IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   2 8
   مسکن مهر کلا پروژه غلطی بود که فقط هزینه تراشید هیچ هم کیفیت نداره
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  18 11
  نرخ سیمان رسما گران شد دستمزد و هزینه شهرداری و قیمت زمین و ..... هم سر جاش . سازندگانی که پیش فروش کرده اند نخواهند توانست که به تعهداتشون عمل کنند شما از کاهش قیمت مسکن می گویید !!!! و چند وقت دیگر که گرانتر شد گفته هایتان فراموش می شود
 • GB ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  28 7
  میل گرد ۱۴۰۰۰ سیمان ۵۰۰۰۰ بنا روزی ۵۰۰هزار کارگر ۲۵۰ هزار کلنگی متری ۱۰۰ میلیون کلنگی متری ۱۵۰ میلیون پول جوازها میلیاردی واقعا چه خبره
  • IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   6 2
   باافزایش مصالح توقع کاهش قیمت داریداگه راست میگیدقیمت مصالح رو بیارید مایین
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  25 1
  هیچی توی مملکت ارزون نمیشه وافزایش قیمت داریم چون هیچ ارگان وسازمانی با هم هماهنگ نیستند وهر کس فقط به نفع سازمان خودش میره جلو وهمین میشه که میبینیم حقوق رو افزایش میدید در عوض همه اقلام اجناس وکالا هم باهاش گرون میشه هزینه ها هم باهاش افزایش داره خود دولت هم سریع مثل اب وبرق گرون میکنه اصلا قاعده افزایش حقوق چیه که کمک بشه برای اسایش زندگی خوب از اول این پول رو بدید به سازمان اب وبرق دیگه چرا منت میزارید سر مردم هنوز یک هفته نشده میزاشتید طمع افزایش رو بچشیم بعدش هزینه ها رو زیاد کنید گفتید تا تنور داغ هست نون رو بچسبونیم عجب بابا دولتی با پنبه سر میبرن کسی متوجه نشه
  • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   15 1
   گل گفتی به خدا ما هنوز حقوق فرورردین رو نگرفتیم و مطمئنم بگیریم هم دو روزه تموم می شه به خرج آب وبرقمون هم نمیرسه
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  10 8
  بهترین راه کاهش قیمت مسکن اخد مالیات 70درصدی از کسانیکه بیش از یک واحد مسکن به نامشان می باشد به ااین طریق بساط داال بازی وسودا گری از بازار جمع میشود ومیکن ازحالت سرمایه ای خارج ومصرفی میشود
  • IR ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   4 8
   اونجوری هم فساد زیاد می شه و پول می دن که به نام یه معتاد بدبختی یک آدم مرده ای بچه صغیری چیزی بکنن
  • IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
   15 7
   عزیزم اگه از کسانی که یه خونه بیشتر دارن مالیات بگیرن بعد کی خونه داره که بده به تو کرایه باید بری چادر بزنی اون وقت بگو از کسانی که بیش از سه خانه دارن که با عقل جور در بیاد یا دولت خونه بسازه بذه کرایه
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  14 0
  من 40 سالم شد نتونستم خونه بخرم بعد از این هم که به خواب باید دید پس فردا بازنشسته بشم قراره هنوز مستاجر خونه به دوش باشم
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  13 0
  با پول خونه تو تهران می شه یه آپارتمان تو برج تو کانادا و آمریکا خرید درآمد به ریال هزینه به دلار همینه
 • کورش IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  24 2
  لعنت برکسانی که از اب گل الود ماهی می گیرند .دلالان قسی القب مسکن.صاحب خانه های فرصت طلب وبی انصاف مسولیینی که با این قماش همراهی می کنند ومماشات .خدا از همه ای شما نخواهد گذشت بلاشک . 46 ساله شدم هنوز مستاجرم وخانه به دوش وشرمنده فرزندان دم بخت وهمسرم .خدا از باعث وبانیان این ظلم نگذرد .
 • مستاجر IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  10 2
  سلام متاسفانه اجاره مسکن و قیمتها در عمل جیز دیگری ست و هر روز هم داره افزایش پیدا میکنه .فعلا که هیچ کنترلی هم بر این بازار اشفته نیست و موجر هرطور دلش بخواد اجاره میده و یا میفروشه.امیدوارم مسئولین با جدیت و سختگیری بازار مسکن رو کنترل کنند.
 • رویا IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  4 0
  اجاره خونهارو بیاد پایین بیچاره مستجرا باید هر چه دارند بریزن دست صاحب خونهای بی دین ایمان سالهای گدشته سالیانه 200 هزار تومان اضافه میکردن پارسال مایه خونه مجردی بدرد نخور اجاره کرده بودیم مثل انباری بود یه تومن خیر ندیده اضافه کرد
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  6 0
  اخه ما مستاجرها چکارکنیم ما درامد نداریم نه خانه داریم نه سهم عدالت داریم نه حقوق داریم چرا کسی به دادما نمیرسه الهی خدا به زمین سر د بنشونه الهی به حق امام زمان خودش جوابتون بده به حق ابروی خانم زهرا س هرکسی که این گرونی رو برای مردم اورد خودشون بهترین ماشین بهترین خانه رو داره حقوق انچنانی داره به فکرما مردم می خواهن باشن
 • مرتضی عدلی سرور IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  11 4
  تنها راه ارزان شدن دارندگان زمین در بافت شهری در صورت نساختن در مدت معین شهرداری کاربری زمین را از مسکونی. وتجاری به فضای سبز تعقیر بدهد تمام مالکین زمین شروع به ساخت میکنند

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار