سه‌شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۳
۰ نفر

عضو کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد: قیمت تمام‌شده واکسن‌های کرونای وارداتی توسط بخش خصوصی رقمی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان خواهد بود.

اسپوتنیک وی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از انتخاب، ناصر ریاحی عضو کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران امروز در حاشیه نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران در جمع خبرنگاران با بیان این که قیمت تمام‌شده واکسن‌هایی که بخش خصوصی وارد می‌کند، رقمی معادل ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است، گفت: ما برای تزریق واکسن با کارگر طرف نیستیم. بلکه با هماهنگی‌های انجام شده هزینه واکسیناسیون کارگران توسط کارفرماها تقبل خواهد شد.

به گفته وی کارفرماها هزینه واکسیناسیون را پرداخت خواهند کرد. چرا که به نفعشان است. تقبل این هزینه بیشتر به نفع کارفرما و خطوط تولید است. زیرا اگر یک کارگر حتی یک روز هم سرکار نیاید، خسارت آن بیشتر از قیمت تمام شده واکسنی است که به کارگر تزریق می‌شود. ضمن این که اگر یک کارگر به کرونا مبتلا شود، کارفرما مجبور است از کل نیروی کار خطوط تولید آزمایش کرونا به عمل بیاورد که به مراتب هزینه آن چند برابر هزینه واکسن است.

عضو کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران با بیان این که قرار است هزینه این مقدار واکسن که ۶ میلیون دوز است، از طریق اعتبارات اسنادی پرداخت شود، گفت: بعد از این که کالا حمل، بازرسی و تایید شد، فروشنده می‌تواند پول خود را تحویل بگیرد.

ریاحی با اشاره به این که به محض اینکه تولید واکسن داخلی به شکل انبوه آغاز شود، مساله واردات واکسن منتفی خواهد شد، افزود: تا پیش از این قرار بود این واکسن‌ها را وزارت بهداشت تحویل بگیرد، اما با دستور رئیس جمهور مبنی بر این که ارز نیمایی برای واردات این گونه واکسن اختصاص یابد آن هم برای اقشار خاصی مانند کارگران که مهم هستند اما در اولویت بندی وزارت بهداشت نیستند، قرار شد بخش خصوصی با تقبل هزینه آن از سوی کارفرما، خود به امر واکسیناسیون کارگران اقدام کند.

او می‌گوید واکسن‌ها از کشورهایی خریداری شده‌اند که بیش از نیازشان واکسن تهیه کرده‌اند و تاکنون ۶ میلیون دوز واکسن تامین شده است و به زودی وارد کشور خواهد شد. البته شاید زیاد به واردات واکسن نیاز نداشته باشیم. چون هم تولید داخل در راه است و هم دولت برای تامین ۶۰ میلیون دوز واکسن با روسیه قرارداد بسته و رزرو کرده است. بنابراین در این باره دولت زیاد به کمک بخش خصوصی نیاز ندارد.»

بنا بر این گزارش، ۶ میلیون دوز واکسن بخش کارگری کشور از سری واکسن اسپوتنیک روسیه و آسترازنکای سوئد تامین شده است.

کد خبر 596388

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی