رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا آخرین اقدام‌ها و دستاوردهای دسترسی به واکسن کرونای تولید داخل را تشریح کرد.

مراحل تولید واکسن کرونا روسیه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی قانعی رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: واکسن‌های تولید داخل دو دسته هستند؛ دسته اول واکسن‌هایی که تمام اقدامات برای تولید آن در داخل کشور انجام می‌شود و دسته دوم واکسن‌هایی که به طور مشترک با خارج از کشور کارش پیش می‌رود. در این گروه فناوری تولید در خارج از ایران شکل گرفته و قرار است در داخل ایران تولید شوند. در مورد واکسن‌های تولید مشترک ۳ واکسن داریم که فناوری آن خارج از کشور توسعه یافته و فاز سوم آن در ایران انجام خواهد شد.

وی افزود: در مورد واکسن‌های ایرانی که از ابتدا و فاز یک کارشان در کشور آغاز شده، واکسن‌های کووایران برکت، کووپارس رازی و فخرا را داریم که هر سه مجوز کارآزمایی بالینی را اخذ کرده اند و الان مراحل کارآزمایی بالینی را طی می‌کنند. از این تعداد دو واکسن با شیوه ویروس غیرفعال و یکی با شیوه پروتئین نوترکیب تهیه شده است.

دکتر قانعی اظهار کرد: از ۱۶ پرونده موجود در سازمان غذا و دارو ۳ پرونده در جریان مطالعات بالینی قرار دارد. از طرفی واکسن‌های تولید مشترک با ایران شامل واکسن انستیتو پاستور، واکسن گامالیا ( اسپوتنیک‌وی روسی) و واکسن مشترک ایران و ژاپن هم احتمالا تا ۲ ماه آینده طرفیت ورود به بازار را پیدا کنند. چون در فاز سوم کارآزمایی بالینی هستند.

۳ واکسن ایرانی دیگر در آستانه دریافت مجوز تست انسانی

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: امید می‌رود که ۲ یا ۳ واکسن دیگر هم که کاملا تولید داخل هستند به تدریج مجوز کمیته اخلاق را برای آغاز کارآزمایی بالینی کسب کنند که یکی از آنها به شیوه ویروس غیر فعال است و کار مشترک توسعه شتابدهنده پایا فن یاخته و بانک ملی است، دیگری مربوط به دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله است که به شیوه پروتئین نوترکیب است و آخری هم مربوط به شرکت رناپ است که آنهم با شیوه MRNA تهیه می‌شود.

دکتر قانعی درباره مباحثی مبنی بر کمبود مواد اولیه تولید واکسن کرونا، با بیان اینکه مشکل کمبود مواد اولیه تولید واکسن تنها مربوط به ایران نیست و در مورد کل دنیا صدق می‌کند، اظهار کرد: این یعنی مواد اولیه‌ توسط کشورهایی جمع‌آوری و خریداری شده است. در هر صورت فکر می‌کنم تا مهرماه بخش عمده مواد اولیه واکسن‌ها از تولیدات داخل باشد.

مانع‌تراشی تحریم‌ها در مسیر واکسن‌سازی ایران

قانعی در خصوص مانع‌تراشی‌ تحریم‌ها برای تولید واکسن کرونا در کشور، تصریح کرد: هر چه که می‌خواهیم خریداری کنیم با مشکل همراه است. اگر تولید کننده داخل بخواهد پول به حساب شرکتی منتقل کند، بانک مرکزی تحریم است و انتقال پول دچار مشکل می‌شود. با این حساب همان کاری که در خارج از کشور انجام می‌شود اگر قرار باشد در داخل انجام شود به علت تحریم‌ها حداقل با ۳ ماه تاخیر صورت می‌گیرد ولی علی‌رغم این مشکلات ما در غرب آسیا تنها کشوری هستیم که این میزان تولید واکسن در داخل کشور را آغاز کرده ایم.

وی در مورد راه‌ اندازی خط تولید واکسن اسپوتنیک‌وی در ایران نیز، گفت: هیچ تاخیری صورت نگرفته است و قراردادها تازه صورت گرفته و ظرف دو ماه آینده خط تولید راه‌اندازی می‌شود.

چشم‌انداز روشنی مقابل ماست 

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در خاتمه گفت: نکته‌ مهم این است که در دنیا تنها چند کشور هستند که توانستند واکسن را تامین کنند و در این میان کدام کشور بیش از ما در معرض تحریم بوده است؟ علی رغم این تحریم‌ها و اینکه ۷ یا ۸ کشور عمده واکسن موجود را به سمت خود کشیدند، ایران توانسته است از پس این مشکل برآید و چشم‌انداز روشنی مقابل ما است.

کد خبر 595702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 4
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
    2 0
    کل دنیا 6 تا 7 واکسن تولید کرده اند و ما به تنهایی 7 واکسن تولید می کنیم که البته هیچکدام هم تا حالا به تولید نرسیده اند

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار