رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: با تصویب اصلاحات آیین‌نامه حفظ و گسترش باغات منافذ فساد بسته شده است.

باغات تهران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل ازمهر، علیرضا احمدی رئیس شورای عالی استان‌ها در آغاز چهل و یکمین اجلاس این شورا با تبریک حلول ماه مبارک رمضان گفت: وضعیت بد کشور در زمینه همه‌گیری ویروس کرونا باعث شد، این اجلاس را به صورت غیر حضوری برگزار کنیم.

رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: با توجه به اینکه کل کشور به شدت درگیر ویروس کروناست و انتشار ویروس جدید سرعت بیشتری دارد، ما تلاش کرده‌ایم در عین ادامه فعالیت شورای عالی استان‌ها، اجلاس چهل و یکم را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت وبینار برگزار کنیم.

وی افزود: شورای عالی استان‌ها نباید تا آخرین روز از انجام وظایف خود کوتاهی کند. بنابراین در هر شرایطی ما تلاش می‌کنیم به فعالیت خود ادامه بدهیم.

رئیس شورای عالی استان‌ها ضمن درخواست از مردم برای رعایت هرچه بیشتر پروتکل‌های بهداشتی، از نمایندگان خواست تا از عملکرد مدیریت شهری حوزه انتخابیه خود در زمینه مبارزه با ویروس کرونا گزارش‌هایی ارائه کنند تا مردم با این فعالیت‌ها آشنا شوند.

احمدی با اشاره به طرح‌های در دستورکار اجلاس چهل و یکم گفت: مهم‌ترین دستور کار این اجلاس طرح اصلاح آیین‌نامه حفظ و گسترش باغات بود.

او افزود: با توجه به اینکه ماده یک این قانون به شورای عالی استان‌ها اجازه تدوین و اصلاح داده است، ما اقدام به اصلاح این آیین‌نامه کرده‌ایم.

رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: این آیین‌نامه در سال ۱۳۸۹ تدوین و در سال ۱۳۹۴ اصلاح شده بود. در چهلمین اجلاس شورای عالی استان‌ها، قسمتی از این آیین‌نامه را اصلاح و ابلاغ کرده‌ایم. اما اشکالات بسیاری در لایحه ۸۹ و همچنین اصلاحیه آیین نامه سال ۹۴ وارد بود و منافذی برای فساد به ویژه ورود دلالان برای تغییر کاربری باغات و ساخت و ساز و فروش آنها با قیمت‌های بالا وجود داشت.

احمدی اضافه کرد: بنابراین ما در اسرع وقت کارشناسانی را دعوت کرده و مباحثی را که نیاز به اصلاح داشت و زمینه انجام فساد را فراهم می‌کرد، بررسی کرده‌ایم. فکر می‌کنم با اصلاح اخیر منافذی که برای فساد و سوءاستفاده دلالان وجود داشت؛ از بین رفته باشد.

وی با بیان اینکه نباید در آیین‌نامه‌ها و قوانین راهی برای تعبیر به سوء وجود داشته باشد، توضیح داد: در آخرین اصلاح این آیین‌نامه تلاش کرده‌ایم تمام راه‌هایی که منتهی به فساد می‌شود را ببندیم و بعد از ابلاغ این آیین‌نامه می‌بینیم که بسیاری از رخدادهای ناگواری که در شهرها شاهد آن بودیم و باغ‌ها از بین می‌رفتند، دیگر اتفاق نمی‌افتند.

رئیس شورای عالی استان‌ها در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای حقوق مکتسبه مردم و اسنادی که در دهه‌های گذشته کاربری باغ داشته است اما اکنون اثری از باغ نیست و مالکان خواستار تغییر کاربری هستند چه فکری شده است؟ اظهار کرد: پیش‌تر کمیسیون ماده ۷ مرجع تشخیص بود. ما در اصلاحات انجام شده یک قاضی را هم به این ماده اضافه کردیم که مرجع تشخیص هویت قضایی هم داشته باشد.

احمدی افزود: بنابراین وقتی کارشناسان رسمی دادگستری و نهادهایی که در آیین‌نامه، ذی‌صلاح هستند، از ملک بازدید کرده و ببینند که باغ نیست کاربری آن را تغییر می‌دهند.

وی با بیان اینکه بسیاری از املاک تهران پیش‌تر باغ بوده است و اکنون نیست، افزود: این را مرجع تشخیص تعیین می‌کند و ما نمی‌توانیم منفذی برای نفوذ دلالان ایجاد کنیم تا باغ‌هایی که اکنون باغ هستند را تغییر کاربری بدهند.

احمدی ادامه داد: حقوق مکتسبه مردم برای ما بسیار مهم است و تلاش ما برای جلوگیری از دلال بازی است که حتی حقوق مکتسبه مردم را نیز زیر سوال می‌برند. برای مثال دلالان برای تغییر کاربری باغ‌هایی که اکنون باغ نیستند از مالک طلب پول می‌کنند و این به حقوق مردم آسیب می‌زند.

رئیس شورای عالی استان‌ها در خصوص ضمانت اجرایی و زمان اجرا شدن این اصلاحات گفت: ما مصوبه را به وزارت کشور ارسال کرده و رونوشتی از آن به شوراهای اسلامی استان سراسر کشور و مجلس شورای اسلامی کشور ارسال می‌کنیم. از آنجا که این تنها آیین‌نامه ای است که قانون به شورای عالی استان‌ها اجازه داده است اصلاح کند. ما مشورت‌هایی با کارشناسان و کمیته مدیریت شهری مجمع تشخیص مصلحت نظام داشتیم تا اساساً این آیین‌نامه بتواند مشکلات مردم را برطرف کند.

اجرای اصلاحات جدید بعد از ۱۴ورز

احمدی در خصوص مهلت اجرای این آیین‌نامه اظهار کرد: اگر تا ۱۴ روز اعتراضی از سوی وزارت کشور دریافت نشود این آیین‌نامه لازم‌الاجرا می‌شود و همه شهرداری‌ها موظف به اجرای این آیین‌نامه هستند.

کد خبر 595160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار