گفت‌وگو با سهیل نیکزاد، بیت‌کوینر و کارشناس بازار رمزارز درباره مزیت‌ها و ریسک‌هایی که این حوزه برای مردم عادی می‌تواند داشته باشد.

رمزارز بيت‌كوين

به گزارش همشهری، سهیل نیکزاد،کارشناس بازار رمزارزها درخصوص شرایط این روزها و حضور سرمایه‌های خرد مردم می‌گوید:«این بازار هم خطر دارد و هم سود. این روزها صرافی‌های داخلی رمزارزها طبق گزارش‌هایی که در سایت‌های خودشان منتشر کرده‌اند، با افزایش قابل توجه تراکنش‌ها روبه‌رو بوده‌اند. مردمی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند باید دانش خود را در این حوزه یا هر حوزه‌ای که می‌خواهند در آن سرمایه‌گذاری کنند، افزایش دهند. به‌خاطر این که رمزارزها هم مثل هر حوزه دیگری نکات خاص خود را دارد. نکات امنیتی، نکات اقتصادی، نکات فنی و قانونی خاص خود را دارند.»

او در ادامه می‌گوید: «مردم بهتر است ناشناخته وارد بازار ارزهای دیجیتال نشوند و البته انتظار جادو هم نداشته باشند. به هر حال بازارهای مالی اینگونه است که روندهایشان دائمی نیست و تغییر می‌کند. اگر یک مدتی مثبت است، امکان دارد یک مدتی هم منفی بشود. با این حال بازده رمزارزها در یک سال گذشته، بیش از 10برابر بوده است. بنابراین برای ورود به آن باید احتیاط شود، ولی کلا بازارهای خوبی هستند. نه فقط به‌خاطر مقدار سودی که نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها می‌دهند، بلکه به دلایل مختلف دیگری که خاص حوزه رمزارزهاست. کاربر اختیارش دست خودش است. مسئولیت‌هایی برای خرید و فروش ندارد. چون در سرمایه‌گذاری‌های دیگر درگیر خرید و فروش هستید. صف فروش دارید، صف خرید دارید. به این دلایل به‌نظرم جذابیت‌های خاص خودش را دارد.»

این روزها برخی از شرکت‌ها در دنیا اعلام کرده‌اند که معاملاتشان را با ارزهای دیجیتال انجام خواهند داد. از تسلا به‌عنوان یک غول فناوری که بگذریم، برخی رستوران‌های زنجیره‌ای هم این روزها روی شیشه‌ها یا جلوی پیشخوانشان علامت‌های بیت‌کوین یا رمزارزهای دیگر را نصب کرده‌اند که نشان از پذیرش این رمزارز به‌جای پول دارد.

آیا روزی شاهد چنین اتفاقی در ایران نیز خواهیم بود که دست‌کم شرکت‌های بزرگ حاضر به پذیرش رمزارز به‌جای پول فیزیکی باشند؟ نیکزاد در این‌باره نیز توضیحاتی را ارائه کرد: «برای این که یک موضوعی در حوزه کسب‌وکار وارد بشود، احتیاج دارد به این که اول یک‌سری زیرساخت‌ها فراهم شود. مهم‌ترین آنها زیرساخت‌های مالی و قانونی است. در کشور ما این زیرساخت‌های مالی و قانونی آنگونه‌ای که بتواند به یک کسب‌وکار کمک کند، هنوز شکل نگرفته است یا اگر اتفاق افتاده در مراحل خیلی مقدماتی قرار دارد، اما این اتفاقی است که دیر یا زود برای کسب‌وکارهای ایرانی هم اتفاق خواهد افتاد.»

کد خبر 594695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار