وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به معاون بهداشت خود شیوه‌نامه‌های بهداشتی ماه مبارک رمضان را ابلاغ کرد.

سعید نمکی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، در نامه دکتر سعید نمکی خطاب به دکتر علیرضا رئیسی آمده است: «با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و انتظار مومنین روزه‌دار در اعلام پروتکل‌های مرتبط با مراسم این ماه پرفضیلت لازم است موارد زیر مورد نظر قرار گیرد.

واقفید همراهی دست‌اندرکاران ارجمند برگزاری نمازهای جمعه و جماعات و مدیران هیئات مذهبی، وعاظ، ذاکران اهل بیت، هیئت امنای مساجد کشور و از همه مهم‌تر مردم شریف کشورمان در سال گذشته حداکثر همراهی را در کلیه امور اعمال نمودند. گرچه بعضاً توسط گروه‌های افراطی و خارج از دایره مدیریت این عزیزان اعمالی غیرمنطبق با شیوه‌نامه‌ها صورت گرفت و علاوه بر رنجش خاطر این عزیزان و همکاران ما که تلاش کردیم نگذاریم دوگانه دین و سلامت دامن زده شود، خوراک تبلیغاتی گروهی در خارج از کشور شد تا بتوانند ناجوانمردانه بر احساسات پاک مردم متدین بتازند. مع‌الوصف انبوهی از مومنین در شب‌های قدر با رعایت کامل شیوه‌نامه‌ها که خود از نزدیک شاهد آن بودم علاوه بر اجرای مراسم باشکوه، محملی برای دعای خیر به توفیق همکارانمان در مدیریت بیماری نیز فراهم نمودند. لذا ضروری است نظرات اینجانب را در کمیته مربوطه با دوستان عزیزمان مطرح فرمایید تا مورد توجه قرارگیرد:

گرچه در شهرهای زرد و آبی با رعایت شیوه‌نامه‌ها برگزاری نماز و برگزاری مراسم احیا بلامانع است مع‌الوصف با توجه به شیوع گسترده بیماری با ویروس موتاسیون‌یافته کمتر نقطه‌ای حائز شرایط فوق خواهد بود. لذا می‌طلبد با تدوین شیوه‌نامه‌ای برای برگزاری نمازهای یومیه ماه مبارک (یک وعده آن هم به مدت نیم ساعت) با حداقل نفرات و در فضای باز با رعایت حداکثر فاصله و ماسک و جانماز و سجاده اختصاصی در کلیه شهرها اجازه داده شود.

بدیهی است اگر شرایط شهری به شدت اضطراری و مشمول قرنطینه عمومی و عدم رفت و آمد قرار گرفت متفاوت عمل خواهد شد.

در مورد شب‌های پرفیض قدر نیز مراسم احیا می‌تواند همچون سال گذشته با رعایت فاصله و تعداد محدود در فضای مناسب و باز در کلیه شهرها حداکثر به مدت ۲ ساعت اجرا گردد. لوازم کاملاً شخصی و ورودی و خروجی‌ها متعدد و بدون تماس باشد. تجربه و مدیریت سال گذشته عزیزان یقیناً در بهتر برگزار شدن مراسم امسال موثر خواهد بود.

با توجه به شیوع ویروس سرکش جهش‌یافته و قدرت سرایت و بیماری‌زایی بالا، اطلاع‌رسانی عمومی و ترغیب مردم عزیز به برگزاری مراسم محدودتر و با اولویت منازل و استفاده از ظرفیت ارزشمند صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و فضای مجازی همچون سال گذشته نباید مغفول بماند.

هرگونه مماشات با جریانات قانون‌گریز و شکننده پروتکل‌ها باتوجه به شرایط بسیار خطیر کنونی ابعاد گسترده زیان‌آوری دارد که می‌تواند مدیریت بیماری را غیرممکن سازد. لذا توجه دست‌اندرکاران محترم مدیریت مراسم مذهبی از تفاوت شرایط با سال گذشته به دلیل تحولات ویروس بیماری‌زا و تهیه بروشور و جزوه‌های آموزشی برای روزه‌داران عزیزی که متمایل به شرکت در این مراسم می‌باشند بسیار موثر خواهد بود.

برگزاری مراسم عید فطر در بعضی از مناطق کشور در سال گذشته موجب شکل‌گیری موجی جدید در آن استان‌ها شد که پیشگیری از این پدیده در عید سعید فطر آتی می‌تواند ویروس جهش‌یافته ابعاد سنگین‌تری ایجاد کند. لذا پرداختن به امور پیشگیرانه قبل از فرارسیدن عید در استان‌ها و نقاطی که ممکن است آسیب‌پذیر باشد بسیار ضروری است.

امید است با همدلی و هم‌اندیشی با عزیزان در کمیته‌های تخصصی ستاد ملی تصمیمات مناسبی اتخاذ گردد.»

کد خبر 594565

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha