سازمان ناظر دارویی اروپا اعلام کرد در حال بازبینی گزارش‌ها درباره بروز یک عارضه نادر لخته شدن خون در چهار نفر دریافت‌کننده واکسن کرونای شرکت آمریکایی جانسون‌اندجانسون است.

J&J

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز «آژانس دارویی اروپا» (EMA) روز جمعه ۲۰ فروردین اعلام کرد از میان این چهار مورد لخته شدن خون و کاهش پلاکت‌های خون، سه مورد در آمریکا پس از استفاده از واکسن‌های کرونای جانسون‌اندجانسون ساخه شده در واحد «جانسن» (Janssen) این شرکت رخ داده است. یک نفر از این چهار نفر به علت این عارضه درگذشته است و این مورد منجر به مرگ در کارآزمایی بالینی واکسن رخ داده است.

این برای نخستین بار است که EMA از بروز عارضه لخته شدن خون در دریافت‌کنندگان واکسن کرونای جانسون‌اندجانسون خبر می‌دهد. قبلا واکسن کرونای شرکت انگلیسی آسترازنکا هفته‌ها به خاطر رابطه احتمالی‌اش با ایجاد لخته‌های خون در رگ‌های مغز و شکم که EMA هم آن را تایید کرده است، در کانون بحث‌ها قرار داشته است.

لخته شدن خون عارضه جانبی «بسیار نادر» واکسن آسترازنکا است

شرکت جانسون‌اندجانسون اعلام کرده است که از گزارش‌های مربوط به بروز عارضه لخته شدن خون در دریافت‌کنندگان واکسن کرونای تولیدی‌اش و سایر واکسن‌های کرونا آگاه است و در حال همکاری با سازمان‌های ناظر برای ارزیابی داده‌ها و فراهم‌ آوردن اطلاعات مربوط به آن است.

این شرکت در بیانیه‌ای گفت: «در حال حاضر هیچ رابطه سببی آشکاری میان این عوارض نادر و واکسن کووید-۱۹ جانسن برقرار نشده است.»

EMA نیز گفته است هنوز روشن نیست که آیا رابطه‌ای سببی میان این دو واکسن و عوارض گزارش شده وجود دارد یا نه و کمیته ایمنی در این سازمان تصمیم خواهد گرفت که چه اقدامات نظارتی مانند تغییر برچسب واکسن‌ها باید در این باره انجام شود.

برخی از کشورها در اروپا و آسیا مصرف واکسن آسترازنکا که از جمله با نام تجاری Vaxzevria عرضه می‌شود در افراد جوانتر محدود کرده‌اند، چرا که عوارض لخته شدن خون پس از دریافت این واکسن در سنین پایین‌تر گزارش شده بود. با این وجود سازمان‌های ناظر دارویی در انگلیس و اتحادیه اروپا می‌گویند سودمندی‌های این واکسن  از لحاظ پیشگیری از کووید-۱۹ بر خطرات احتمالی آن برتری دارد.

واکسن تک‌دوزی جانسون‌اندجانسون برای مصرف در اتحادیه اروپا تایید شده است، اما هنوز عرضه نشده است. این واکسن در حال حاضر عمدتا در آمریکا مورد استفاده است.

EMA همچنین اعلام کرد که پنج مورد «نشانگان نشت مویرگی» در دریافت‌کنندگان واکسن آسترازنکا گزارش شده است.

این عارضه که در آن خون از ریزترین رگ‌های بدن به درون عضلات و حفرات بدنی نشت می‌کند با تورم اندام‌ها و کاهش فشار خون بروز می‌کند.

واکسن‌های جانسون‌اندجانسون و آسترازنکا دو واکسن از چهار واکسن تاییدشده کووید-۱۹ در اتحادیه اروپا هستند.

کد خبر 593971

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار