شهردار تهران تجربه‌ تک‌تک شهرهای عضو متروپولیس را گرانبها توصیف، و بر ضرورت استفاده از این تجربیات به ویژه در حوزه بازآفرینی شهری تأکید کرد.

پيروز حناچي

به گزارش همشهری آنلاین پیروز حناچی که در وبینار (چشم‌اندازها و چالش‌ها در بازآفرینی شهری سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: بازآفرینی شهری امروزه به عنوان رویکرد مهمی در شهرداری تهران مورد توجه قرار گرفته است. ضمن اینکه این توجه خاص در برنامه‌های بلندمدت و  میان‌مدت و تضمین هدفمند اعتبارات این حوزه کاری نمود پیدا کرده است.

شهردار تهران ادامه داد: امروز با آثار غم‌انگیز و قابل تأملی که پاندمی کرونا بر زندگی انسان‌ها به ویژه شهرنشینان داشته است بیش از هر زمان دیگری به اهمیت فضاهای شهری تاب‌آور و پاسخگو پی برده‌ایم. فضاهایی ایمن، صرفه‌جو، مناسب برای استفاده همه اقشار و فضاهایی که زاییده و زاینده آینده‌ها و نوآوری‌ها باشند.

حناچی افزود: رشد شهرها و گسترش ناپایدار آنها، علاوه بر اضافه کردن محدوده‌های سکونتی غیررسمی و بی‌کیفیت به شهر، به دلیل تغییرات پیچیده اقتصادی، کالبدی، موجب کاهش کیفیت محیط در مناطق درونی شهر نیز می‌شود و این دلیل مداخلات در برنامه‌های بازآفرینی شهری را آشکار می‌سازد. از سوی دیگر، کالبد شهرها، نشانگر سلیقه‌ها، قوانین، تصمیمات و همچنین دانش و هنر کسب‌شده در دوره‌های مختلف تاریخی است. بنابراین خاطره شهرها مانند ثروتی گرانبها، روند توسعه آن را بازگو کرده و آثار اقدامات کنونی را نیز در خود حفظ خواهد کرد.

او با بیان اینکه تهران از نظر طبیعی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی شهری متنوع است، گفت: از این رو این کلانشهر در اجرای برنامه‌های بازآفرینی شهری، همواره با مسائل و مشکلات گوناگون و خاص خود مواجه بوده است.

مدیر ارشد شهری پایتخت گفت چالش‌ها و راه‌حل‌های آنها تجارب ارزشمندی را برای ما داشته و سبب تولید دانش بومی در این زمینه شده است. همین موضوع در خصوص سایر شهرهای جهان نیز در حال رخ دادن است. با توجه به عضویت ۱۴۰ شهر در سازمان کلانشهرهای جهان (متروپلیس)، همکاری و شبکه‌سازی جهت سود بردن همه شهرها از این تجارب و دانش کسب شده و به نقد و بررسی گذاشتن آنها، گامی مؤثر در دیپلماسی شهری و ارتقای دانش تخصصی در مدیریت شهرها است.

شهردار تهران با بیان این که وبینار «چشم‌اندازها و چالش‌ها در بازآفرینی شهری» با همین هدف شکل گرفته است، اضافه کرد: امیدوارم تا پایان آن بتوانیم از گریز کوتاهی به تجارب و درس‌آموخته‌های شهرهای شرکت‌کننده در بازآفرینی شهرهایشان داشته باشیم و باب همکاری‌های گسترده‌تری با آنها گشوده شود.

کد خبر 593681

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار