رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران، ایجاد محدودیت های بیشتر و تعطیلی کامل تهران را نظری کاملا فنی، علمی و کارشناسی دانست و اظهار امیدواری کرد که با اعمال محدودیت ها وکاهش تردد در هفته‌های پیش رو با کاهش بار بیماری کرونا روبرو شویم.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران امروز در جلسه ستاد کرونای تهران که با حضور روسای دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در تهران و مسئولان نظامی و انتظامی و نمایندگان دستگاههای نظارتی و بهداشتی تهران برگزار شد، بر ضرورت اجرای قوانین بازدارنده و جدی تر برای مهار کرونا را تاکید کرد و  شرایط و وضعیت کرونایی تهران را تشریح کرد.

وی با اشاره به این که پس از ۱۴ ماه از شیوع کرونا حادثه تلخی به لحاظ شیوع گسترده وچرخش ویروس کووید ۱۹در تهران رخ داده، استفاده از خرد جمعی و بهره مندی از نطرات اعضای ستاد مقابله با کرونا را ضروری ذکر کرد.

زالی با اشاره به این که علیرغم تاکیدات مبنی بر ممانعت از سفرهای نوروزی و بین شهری، همچنان شاهد ترددهای گسترده در ایام تعطیلات بودیم، افزود: نتیجه تراکم و تردد در واپسین هفته های اسفند و تعطیلات نوروزی، قرمز شدن شرایط کرونایی تمام مراکز کشور به لحاظ رنگ‌بندی کرونایی است.

زالی شرایط استان تهران به لحاظ چرخش ویروس را پیچیده و نامطلوب توصیف کرد و گفت: امروز شهر تهران در شرایط کاملا قرمز کرونایی به سر می برد. در سطح استان هم به جز قرچک، شهر قدس و ملارد بقیه شهرها به رنگ قرمز کرونایی درآمده‌اند.

تابلوی کرونایی کشور نگران‌کننده است

 رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران با بیان این که تعداد کلی شهرهای آبی، زرد و نارنجی کشور به کمتر از ۱۲ شهر کاهش یافته، تاکید کرد: تابلوی استانی، شهری، ‌عمومی و کشوری بسیار نگران کننده است.

زالی افزود:  ۱۰۵ بیمارستان تخصیص یافته به درمان بیماران کرونایی به 4 هزار و ۸۱۲ بیمار بستری خدمات ارایه می‌دهند. این درحالی است که از شب گذشته موارد بستری به شکل قابل‌توجهی رو به افزایش است.

بستری ۲۵ درصد از بیماران کرونایی در بخش مراقبت های ویژه بخش دیگری از سخنان دکتر زالی را به خود اختصاص داد. وی افزود: فاصله قابل توجه بین بستری‌شدگان جدید کرونایی درمقایسه با ترخیص شدگان، نشان از تراز و بالانس منفی کرونا دارد.

زالی از درانتطار بودن ۳۰۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در انتظار بستری در بخش اورژانس بیمارستان‌ها خبر داد.

زالی گستردگی و بازتوزیع پراکنده کرونا در سطح استان تهران را نگران‌کننده توصیف کرد وگفت: هیچ نقطه ای از مناطق ۲۲گانه تهران وضعیت مطلوبی‌تری در مقایسه با سایر نقاط کلانشهر پایتخت ندارد.

وی با تاکید بر این که تهران از نظر تعداد مبتلایان به کرونا ومتوفیان شرایط یکسان‌ و همگنی دارد، اظهار کرد: بدون تردید ویروسی که امروز با آن‌ مواجه هستیم، ویروس جهش‌یافته ای است که مبدا آن ویروس کلاسیک ووهان نیست. بلکه ویروس جهش‌یافته انگلیسی است.

افزایش بستری‌های امروز، نتیجه ترددهای آخر سال است

زالی بالا رفتن خوشه‌های خانوادگی بیماری کرونا در تهران را پررنگ دانست و ابتلای عمومی اعضای خانواده به ویروس جهش یافته انگلیسی را نشان از سرعت و چرخش بالای ویروس ذکر کرد.

به گفته وی، افزایش میزان بستری شدگان کرونایی امروز نتیجه ازدحام‌ و ترددهای متراکم آخر سال است. بنابراین نتیجه سفرهای نوروزی در هفته آینده بیش از پیش بروز خواهد کرد.

رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران، هفته آینده را هفته‌ای سخت و طاقت‌فرسا برای تهران پیش‌بینی کرد و افزود: آثار اصلی کرونا و نادیده گرفتن توصیه های پیشگیرانه در هفته آینده مشخص خواهد شد.

وی با یادآوری شرایط پیچیده و دشوار تهران، اعمال محدودیت های بیشتر در تهران‌با هدف کاهش چرخش ویروس کرونا را خواستار شد.

زالی اعمال محدودیت های جدید، حضور حداقل کارکنان بخش دولتی و خصوصی، تعطیلی جشنواره ها، نمایشگاه‌ها و مراسم مذهبی و آیینی را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید محدودیت های کرونایی خصوصا در شهرهای قرمز به صورت کامل و با کفایت لازم اعمال شود.

تنها راه برون‌رفت از شرایط دشوار فعلی

زالی تنها راه برون‌رفت از شرایط پیچیده و دشوار کرونایی را تعطیلی کامل شهر و اعمال محدودیت های بیشتر دانست و استمرار این محدودیت ها را تا رسیدن به حد استاندارد ضروری ذکر کرد.

وی گستردگی و بازتوزیع یکسان کرونا در سطح استان تهران را نگران‌کننده توصیف کرد و گفت: هیچ نقطه ای از مناطق ۲۲ گانه تهران وضعیت مطلوبی تری در مقایسه با سایر نقاط  کلان شهر پایتخت ندارد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که جان شمار زیادی از مردم در معرض خطر ابتلا به کروناست، از شرایط شیوع گسترده کووید ۱۹ در  کشور و تهران ابراز نگرانی کرد و اعمال تصمیمات سریع و بی کم و کاست را مورد تاکید قرار داد.

وی تعطیلی کامل تهران را با هدف کاهش زنجیره شیوع کرونا را مطالبه جدی کادر بهداشت، درمان و مردم دانست و تسریع روند واکسیناسیون را راهکار مناسبی برای پیشگیری از شکل‌گیری سویه‌های جدید ویروس دانست.

زالی با بیان این که بیمارستان‌های خدمت‌دهنده به بیماران کرونایی درحال آماده‌باش کامل به سر می برند، بازتوزیع منطقی بیماران مبتلا به کووید ۱۹در بیمارستانهای سطح شهر را برای ارائه خدمات مطلوب تربه مردم و کاهش فرسودگی کادر درمان دردستور کار قرار داد.

وی با یادآوری این موضوع مهم که استان تهران به نقطه پرخطر کرونا نزدیک شده است، بر ضرورت تعامل و همکاری همه نهادهای نظامی، انتظامی، ارگان ها و واحدهای بهداشتی و درمانی را با هدف ریشه‌کنی کرونا تاکید کرد

متمرکز شدن مراکز امداد هدایت سه‌گانه بیمار در تهران با هدف بازتوزیع مناسب مبتلایان به کرونا بخش دیگری از مواردی بود که فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در این جلسه مطرح کرد.

تعطیلی کامل شهر می‌تواند بار بیماری را کم کند

 رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران در بخش دیگری از این جلسه با بیان این که تجربیات مقابله با کرونا بیانگر این مهم است که تعطیلی کامل شهر "به معنای واقعی" می تواند با میزان قابل توجهی بار بیماری را بکاهد خاطرنشان کرد: هدف کاهش فعالیت مشاغل غیرضروری خلوت تر شدن شهر و اجرای بی کم و کاست طرح های بهداشتی موثری چون طرح شهیدسلیمانی است.

زالی ایجاد محدودیت های بیشتر و تعطیلی کامل تهران را نظری کاملا فنی، علمی و کارشناسی دانست و اظهار امیدواری کرد که با اعمال محدودیت ها وکاهش تردد در هفته های پیش رو با کاهش بار بیماری روبرو شویم.

او با اشاره به دستاوردهای ارزنده طرح شهید سلیمانی، استمرار و  اجرای این طرح را با هدف ریشه‌کنی کرونا در گام چهارم مقابله با کرونا ضروری دانست.

کد خبر 593664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار