هفته گذشته جدیدترین نمونه موشک استارشیپ موسوم به SN۱۱ شرکت اسپیس ایکس در هوای مه آلود پرتاب شد، اما فرود آن با انفجار همراه بود اکنون ایلان ماسک اظهار کرده که نشت مقدار کمی از متان باعث انفجار این موشک شده است.

تکه های موشک SN11

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از دیلی میل، بنابر گزارش‌ها سرنوشت موشک SN۱۱ نیز همانند موشک قبلی این شرکت موسوم به SN۱۰ بوده است چرا که SN۱۰ نیز به دلیل نشت گاز متان منفجر شد.

SN۱۱ روز ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) پس از پرتاب در مرکز پرتاب «بوکاچیکا» در تگزاس نتوانست فرود خوبی داشته باشد چرا که پس لحظاتی پس از پرتاب و ارتفاع گرفتن به سرنوشت دیگر موشک‌های این شرکت دچار شد و فرود آن با انفجار همراه بود. کمی بعد از این اتفاق، ایلان ماسک در توییتر اعلام کرد که مشکلی در  موتور ۲ این موشک وجود داشته است اما اکنون او اعلام کرد که علت این انفجار نشت متان بوده است. این نشت باعث آتش گرفتن یکی از موتورها شد. شرکت اسپیس ایکس پیش از این سه موشک دیگر موسوم به "SN۸"، "SN۹" و "SN۱۰" را از مرکز پرتاب «بوکاچیکا» در تگزاس پرتاب کرد که نهایتا هیچ کدام از آنها سالم نماندند.

ماسک در توییتر خود نشت متان را موجب آتش گرفتن یکی از سه موتور رپتور که این امر نیز موجب تخریب بخشی از سیستم اویونیک شد، اعلام کرد.

فیلم| شیرجه استارشیب به سوی سرانجام آتشین

دوربین‌های مستقلی که اطراف سکوی پرتاب در مرکز آزمایش اسپیس ایکس در بوکاچیکا، تگزاس نصب شده بودند، توانستند تصاویر این انفجار را ثبت کنند. پس از انفجار تکه‌های بزرگ آوار موشک در میان هوای مه آلود از آسمان همانند باران به زمین می‌بارید.

هفته گذشته "جان اینسپروکر" مهندس اسپیس ایکس که در حال تماشای پرتاب این موشک بود پس از پرتاب گفت: SN۱۱ بازنخواهد گشت. منتظر فرود نمانید. در زمان اعلام خبر ، SN۱۱ هنوز در آسمان در حال ارتفاع گرفتن بود، لحظاتی بعد منفجر شد.

در کنار به روزرسانی اخبار مربوط  به SN۱۱ ، اخباری نیز مبنی بر تأیید اسپیس ایکس برای بسته شدن جاده در روز دوشنبه منتشر شد و گویا این شرکت در حال آماده کردن SN۱۵ برای پرتاب بعدی است.

کد خبر 593523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار