رئیس گروه موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری از ثبت ۱۰ اثر تاریخی و فرهنگی منقول استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

کتیبه تاریخی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، عباس یزدانی با بیان اینکه آثار به ثبت رسیده شامل سه سنگ‌نوشته از دوران اسلامی و ۶ اثر از مجموع آثار موزه تاریخ شهر بروجن است، اظهار کرد: سنگ‌نوشته بازفت، بازمانده از قرون چهار و پنج هجری قمری، سنگ‌نوشته امامزاده بابا پیراحمد متعلق به قرون دوم و سوم هجری قمری و سنگ‌نوشته با نام صابربن احمد اثری از قرن سوم هجری با موافقت شورای ملی ثبت آثار تاریخی‌ و فرهنگی منقول در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفتند.

وی افزود: در گنجه چوبی، منبر چوبی مسجد تاریخی حاج شیخ علی و پی‌سوز طرح کفش، هر۳ متعلق به دوران قاجار از دیگر آثاری هستند که اکنون در موزه تاریخ شهر بروجن نگهداری می‌شود و به ثبت ملی رسیدند.

رئیس گروه موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری یادآور شد: همچنین شورای ملی ثبت آثار تاریخی‌ و فرهنگی منقول، پرونده‌های مربوط به پی‌سوز ۲ شعله بازمانده از دوران اسلامی و ضریح امامزاده عسگر علی بلداجی با تزئینات گره چینی چوبی متعلق به دوره صفویه را نیز پس از بررسی به عنوان دیگر آثار ثبتی در فهرست آثار ملی کشور پذیرفت.

وی تصریح کرد: قفل امامزاده سر پیر بروجن نیز که تاریخ ساخت آن به سال ۱۳۰۴ هجری قمری بازمی‌گردد و در حال حاضر در موزه تاریخ شهر بروجن در معرض دید عموم قرار گرفته است به فهرست آثار ملی کشور پیوست.

کد خبر 589531

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار چهارمحال و بختیاری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها