معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، بخشنامه استقبال از بهار ۱۴۰۰ را با محوریت ساماندهی کارگاه‌های ساختمانی و توقف کلیه فعالیت‌های ساخت‌وساز در ایام منتهی به پایان سال و تعطیلات نوروزی ابلاغ کرد.

کارگاه ساختمانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهردار تهران ضمن صدور بخشنامه‌ای، با تأکید بر بخشنامه‌های قبلی از جمله رعایت نحوه و میزان اِشغال معابر، پوشش موقت نما، رعایت ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی، نصب تابلوی مشخصات پروژه، پوشش حصارکارگاهی طبق ضابطه و رعایت ضوابط جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا، دستورالعمل استقبال از نوروز را با محوریت حوزه شهرسازی و معماری به مناطق ۲۲ گانه تهران ابلاغ کرد.

گلپایگانی در این خصوص گفت: با توجه به تداوم بیماری کرونا در کشور و تأکیدات انجام‌شده جهت حضور شهروندان در منزل و همچنین کاهش تردد در سطح شهر، برنامه‌های استقبال از بهار امسال همچون سال گذشته همراه با تمهیدات خاصی است؛ به‌طوری‌که سعی شده است تأمین آسایش شهروندان به‌طور ویژه‌ای مدنظر قرار گرفته و با توقف کلیه فعالیت‌ها و عملیات ساختمانی، سلامت کارگران، کارفرمایان و همکاران ما در دستگاه نظارت، موضوع محوری معاونت شهرسازی و معماری در طرح استقبال از بهار قرار گیرد.

وی افزود: به این منظور و برای ساماندهی عرصه ساخت‌وساز، بخشنامه‌ای با عنوان «طرح استقبال از بهار ۱۴۰۰» در دستور کار قرار گرفته که شامل موارد متعددی از جمله بازپیرایی و اصلاح منظر عمومی کارگاه‌های ساختمانی است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: همچنین به منظور آمادگی بیشتر شهر برای استقبال از نوروز، در این بخشنامه تدابیر و محدودیت‌هایی برای ساخت‌وسازها در کلیه پروژه‌ها اعم از دولتی و خصوصی و ... دیده شده است، که بر این اساس کلیه فعالیت‌های اجرایی از ۲۳ اسفند تا ۵ فروردین ماه و عملیات تخریب و گودبرداری نیز از ۲۳ اسفند تا ۱۳ فروردین ماه ممنوع است؛ البته انجام تمهیدات لازم به منظور افزایش ایمنی، اجرای سازه نگهبان و پایدارسازی جداره گود، زیر نظر مهندس ناظر پروژه و با اعلام قبلی به اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران بلامانع است.

وی افزود: همچنین از همکاران‌مان خواسته ایم با صـدور اخطاریه برای املاک دارای عمـلیات گودبرداری، بر لزوم تسـریع در اجرا و تکـمیل سازه نگـهبان طبق نقـشه‌های مصوب به نحوی اقدام کنند که تا قبل از ۲۷ اسفند ماه پایداری لازم برای گودها تأمین شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: از مناطق شهرداری نیز خواسته‌ایم تا ۲۷ اسفند ماه با صدور اخطاریه برای تاورکرین‌های (جرثقیل‌های برجی) رها شده و دارای خطر، ضمن بروزرسانی اطلاعات مربوطه در سامانه ناحیه محوری، موارد را به اداره کل معماری و ساختمان منعکس کنند.

وی با تأکید بر بازپیرایی کارگاه‌های ساختمانی در این بخشنامه، افزود: پیگیری زیباسازی سیما و منظر کارگاه‌های ساختمانی از طریق تعویض حصارهای کارگاهی مندرس و فرسوده، رنگ‌آمیزی حصارها و توصیه به استفاده از گلدان در محل مناسب در کنار حصارهای کارگاهی به طوری که مزاحمتی برای تردد وسایل نقلیه و یا افراد ایجاد نکند نیز مدنظر قرار گرفته است.

معاون شهردار تهران افزود: همچنین ایجاد نظم در محدوده کارگاهی از جمله رفع سدمعبر ساختمانی و جمع‌آوری مصالح ساختمانی و یا نخاله‌ها، نصب علائم ایمنی و ترافیکی هشداردهنده در قسمت‌های مختلف پروژه در کارگاه‌های ساختمانی و آزادسازی معابر پیاده وفق بخشنامه‌های ملاک عمل و ... جزء نکاتی است به آن توجه ویژه‌ای شده است.

گلپایگانی در پایان بیان کرد: از همکارانمان خواسته‌ایم به پیام‌های مردمی اعلامی در سامانه‌های ۱۳۷ و ۱۸۸۸ مرتبط با این حوزه، توجه مضاعف شده و با انجام تدابیر لازم، ضمن بازدیدهای مستمر در این ایام، از حسن اجرای این بخشنامه به خصوص در مورد پایش و رصد گودهای رها شده مطمئن شوند. بر این اساس به منظور جلوگیری از هر گونه ساخت‌وساز غیرمجاز نیز بر ضرورت فعالیت مستمر و محسوس اکیپ‌های شهربان به صورت شبانه‌روزی تأکید شده است.

کد خبر 589515
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی