معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی درباره جزئیات اجرای کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو رازی با نام «کووپارس» توضیح داد.

واکسن کرونای رازی - رازی کوو پارس

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا‏، دکتر محمدحسین فلاح معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: کارآزمایی بالینی واکسن از روز یکشنبه ۱۰ اسفند ماه با دو نفر از داوطلبان آغاز شد و طی یک هفته ۱۳ نفر پیش‌قراول تزریق واکسن، دوز اول آن را دریافت کردند.

وی افزود: روز گذشته نیز (۱۷ اسفند) جلسه‌ای با حضور کمیته DFMB داشتیم تا نتایج اولیه تزریق واکسن و ایمنی آن را مورد بررسی قرار دهند. خوشبختاته نتایج تزریق واکسن به این ۱۳ نفر بسیار خوب بوده و تاکنون مورد خاصی یا عوارضی از تزریق واکسن نداشته‌ایم.

معاون تحقیقات موسسه سرم‌سازی رازی تاکید کرد: بر اساس برنامه از پیش تعیین شده قرار است در فاز اول مطالعات بالینی ۱۳۳ نفر واکسن کووپارس را دریافت کنند که ابتدا ۱۳ نفر پیش‌قراول این کار بودند و در ادامه‌ طرح تزریق واکسن به ۱۲۰ نفر باقی‌مانده از فاز اول تست بالینی، از روز سه‌شنبه (۱۹ اسفند) آغاز می‌شود.

وی درباره گروه سنی ۱۳ نفری که تاکنون واکسن را دریافت کردند، گفت: در بین این ۱۳ نفر پیش‌قراول حداقل سن ۲۹ سال و حداکثر سن ۵۵ سال بوده است. همچنین ۳ نفر از آنها خانم و ۱۰ نفر نیر آقا بوده‌اند.

فلاح در خاتمه تاکید کرد: واکسن کرونا انستیتو رازی در ۳ دوز تهیه شده است که دو دوز اول عضلانی و دوز سوم استنشاقی است. تزریق واکسن در روز صفر و ۲۱ صورت گرفته و دوز استنشاقی روز ۵۱ در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

وی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم با ادامه این روند احتمالا در اردیبهشت ماه فاز دوم کارآزمایی بالینی را آغاز کنیم. ‌
 

کد خبر 589409

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
  0 1
  در مقابل ویروس جهش یافته انگلیسی هم مقاوم هست؟
 • US ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
  1 0
  رازی برای هیچ واکسنی GMP ندارد، الان واکسن کرونا میسازد؟ ایکاش میگفتند از کدام شرکت چینی آنتی ژن تولید شده برای کیت را به جای واکسن به مملکت غالب کردند؟
 • US ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
  0 0
  موضوع ۳۰ میلیون دلار از بودجه سال ۱۴۰۰ است وگرنه رازی که سال هاست دیگه نمیتونه واکسن بسازه

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار