عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره چگونگی و روش‌های تشخیص کرونای انگلیسی از کرونای معمولی توضیح داد.

دکتر مسعود مردانی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر مسعود مردانی فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: برای تشخیص کرونا ابتدا بیمار باید آزمایش PCR انجام دهد، در صورت مثبت شدن تست PCR کرونا، برای تشخیص کرونای انگلیسی از گونه اول آن، آزمایش ژنتیک (ژنوم سیکوئنسینگ) انجام می‌شود. 

وی ادامه داد: تفاوت این آزمایش با آزمایش‌هایی که تا کنون انجام می‌شد، این است که در این PCR فقط روی یک ملکول خاص بررسی انجام می‌شود تا مشخص شود، ویروس کرونا هست یا خیر؛ سپس شجره‌نامه ژنتیکی ویروس باید بررسی شود و تمام زنجیره‌ها مورد بررسی قرار بگیرد تا متوجه شویم ویروس از کدام نوع است.

مردانی در مورد مدت‌زمان اعلام نتیجه این ویروس گفت: نتیجه این آزمایش‌ها، گاهی بین ۴ تا ۵ روز و گاهی یک هفته ممکن است طول بکشد.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا بیان کرد: چند روش وجود دارد که بر اساس آن، این نوع خاص PCR  برای تشخیص کرونای انگلیسی انجام می‌شود: یک روش این است که به صورت رندوم تعدای از پی‌سی‌آرهای مثبت را انتخاب می‌کنند مثلا از صد PCR دو تا را انتخاب می‌کنند؛ برای مثال اگر روزانه ۸۰۰۰ تست انجام می‌شود ۲۰۰ تا ۴۰۰ تست به صورت رندوم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

او ادامه داد: روش دیگر بررسی علل افزایش آمار در شهرهاست، به طور مثال وقتی متوجه شدیم در آبادان به طور ناگهانی آمار سه برابر شده دستور دادیم موارد مبتلایان آبادان مورد بررسی بیشتری قرار بگیرد که در نتیجه تحقیقات مشخص شد ویروس از عراق آمده است.

مردانی تصریح کرد: روش دیگر روش «در این کیس» (یا در صورت بروز موارد) است؛ به طور مثال من یک بیماری در بیمارستان لاله دارم که جوان است و در عرض ۴۸ تا ۷۲ ساعت به حدی حالش وخیم شده که در آستانه مرگ است اینجا من به عنوان پزشک معالج شک می‌کنم که ممکن است ویروس مقاوم و جهش‌یافته باشد و تماس می‌گیرم و درخواست PCR ویژه می‌دهم تا مورد بررسی قرار بگیرد.

کد خبر 588544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار