دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۱
۰ نفر

رئیس سازمان توسعه تجارت از پیگیری این سازمان برای به صفر رساندن تعرفه تجارت میان ایران و سوریه خبر داد.

همایش ایران و سوریه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه خبری اتاق بازرگانی ایران، حمید زادبوم در همایش «فرصت‌ها و راهکارهای تجارت با سوریه» گفت: با اقدامات اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه به‌خصوص راه‌اندازی مرکز دفتر تجاری در این کشور زیرساخت‌های توسعه روابط شکل‌گرفته است اما بهره‌برداری از این زیرساخت‌ها باید توسط فعالان بخش خصوصی انجام گیرد.

زادبوم درباره موافقت‌نامه تجارت آزاد با سوریه توضیحاتی داد و گفت: این اقدام نیز یکی از اقدامات برای توسعه تجارت بین دو کشور است که توسط وزارت صنعت زمینه آن فراهم شد و علیرغم اینکه ایران با هیچ کشوری فعلاً تجارت آزاد ندارد ایران با کشور سوریه موافقت‌نامه تجارت آزاد دارد.

زادبوم توضیح داد: در این موافقت‌نامه فقط ۸۸ قلم کالا مستثنی شده است و بقیه کالاها آزاد است اما تجارت آزادی که تعرفه آن روی ۴ درصد بسته‌شده است اما در حال تلاش هستیم تا با کمک مجلس و موافقت طرف سوریه تعرفه‌ها گمرکی این کالاها را از ۴ به صفر برسانیم و ۸۸ قلم کالا را نیز تا حد امکان کاهش یابد. 

او همچنین از برنامه‌ریزی برای توسعه روابط با جمهوری سوریه تا سال ۱۴۰۲ خبر داد.

رونمایی از بانک اطلاعاتی نیازهای اقتصادی سوریه

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه نیزدر این همایش در تشریح مهم‌ترین اقدامات اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه از تهیه بسته‌های مشاوره‌ای برای فعالان اقتصادی خبر داد و اعلام کرد: به‌زودی بانک اطلاعاتی که دربرگیرنده اصلی‌ترین نیازهای اقتصادی روز سوریه است رونمایی خواهد شد.

کیوان کاشفی، در این همایش به ارائه گزارشی در خصوص چالش‌ها، فرصت‌ها و پیشنهادهایی برای توسعه روابط با سوریه پرداخت و گفت: به‌رغم تأکیدی که برای توسعه روابط سیاسی وجود دارد اما هنوز روابط اقتصادی دو کشور قابل‌قبول نیست.

او در همین زمینه تصریح کرد: سوریه هم مانند ایران تحت تحریم است و همین امر اقتصاد سوریه را کوچک کرده است. از طرفی در سوریه تسلط ارگان‌های دولتی را در حوزه‌های مختلف شاهد هستیم که ازیک‌طرف خوب است و از طرفی نامطلوب.

او تأکید کرد: متأسفانه به‌رغم فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه حمل‌ونقل اما هنوز کوتاه‌ترین و سریع‌ترین دسترسی به سوریه فراهم نیست و در بخش ترددها و پروازهای هوایی نیز چالش‌هایی وجود دارد که البته امیدوار هستیم با رایزنی‌های صورت گرفته تعداد پروازهای مستقیم به سوریه افزوده شود.

اتصال به مرزهای زمینی سوریه 

حسن دانایی‌‍‌فر دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران سوریه و عراق نیز بر اهمیت حضور بخش خصوصی در توسعه روابط ایران و سوریه تأکید کرد.

او روند مشارکت بخش خصوصی در بازسازی سوریه را به دو مرحله ساماندهی و بهره‌برداری تقسیم کرد و توضیح داد: در طول دو سال گذشته و با برگشت آرامش قابل‌توجه در سوریه و فراهم کردن مقدمات بازسازی سوریه، سنگ بنای مرحله سازمان‌دهی و ساختار سازی شروع‌شده است. در همین زمان مرکز تجارت ایرانیان در سوریه و از آن مهم‌تر، اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه راه‌اندازی شد.

او افزود: موضوع حمل‌ونقل و ترانزیت همیشه موردتوجه بوده است و امیدوار هستیم از دونقطه خسروی و مهران به مرزهای زمینی سوریه با حداکثر سرعت و کمترین قیمت متصل شویم.

دانایی‌فر افزود: کشتیرانی، راه ترانزیت و حمایت از شرکت‌هایی که تمایل به تهاتر دارند در دستور کار ما قرار دارد و لذا تلاش‌هایی را برای اعطای برخی از مشوق‌ها داشته‌ایم و صحبت‌هایی نیز دراین‌باره با معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس بانک مرکزی، رئیس‌کل بانک مرکزی و وزرای مربوطه بخصوص وزارت صنعت و همچنین وزیر راه و شهرسازی انجام‌شده است.

در همین زمینه، کاهش سقف تعهدات ارزی ازجمله موضوعاتی است که به گفته دانایی‌فر برای تقویت مشارکت بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد.

لزوم تأسیس شرکت‌های مشترک بین ایران و سوریه 

رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی سوریه با تأکید بر این موضوع که هر دو کشور سوریه و ایران در جنگ اقتصادی قرار دارند، ابراز امیدواری کرد تا همکاری دو کشور بتواند به این جنگ پایان دهد.

فهد محمود دوریش خواستار اجرایی شدن تفاهم‌نامه تجارت آزاد بین ایران و سوریه که در سال ۲۰۱۱ به امضا رسیده،  شد. تشکیل کمیسیون مشترک باهدف استانداردسازی مشترک و تأسیس شرکت‌های مشترک ازجمله مهم‌ترین دیگر موضوعاتی بود که از سوی رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی سوریه مطرح شد و تأکید کرد که ضروری است این موضوعات در همایش امروز به نتیجه رسد.

کد خبر 588067

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار صنعت و تجارت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی