حمام‌های عمومی جزو مکان‌هایی هستند که این روزها یا تعطیل شده یا تعداد قابل توجهی از آنها در حال حاضر تغییر کاربری داده و به موزه یا رستوران تبدیل شده‌اند. البته که برخی از این حمام‌ها نیز در گذر زمان تخریب و فرسوده شده‌اند.

image-20210301151952-1.jpeg

حمام خان یزد یکی از این حمام است که اکنون به رستوران تبدیل شده است. جالب است بدانید، امروزه این حمام یکی از بهترین رستوران های سنتی یزد به شمار می آید! حس تجربه خوردن غذا در معماری زیبای این حمام شما را وادارمی کند تا این لذت را تجربه کنید و خاطره ای بی نظیر برای خود بسازید. اگر می خواهید با ویژگی ها و توضیحات بیش تر این حمام شگفت انگیز یا رستوران امروزی بیش تر آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

ویژگی و معماری حمام خان یزد

سبک معماری این حمام طوری طراحی شده که در عین زیبایی و سادگی، هر گردشگری را به خود جذب می کند. از ویژگی های این حمام در دسترس بودن برای عموم مردم بوده است که هر قشری از جامعه اعم از افراد فقیر بتوانند از آن استفاده کنند. این حمام در قدیم محل گردهمایی های دوستانه بوده که افراد در آن جا دور هم جمع می شدند و به گفت و گو می پرداختند.

حمام خان یزد یک دالان و همچنین سربنیه ای دارد که محل قرارگیری سکوهایی برای نشستن، رختکن و جاکفشی می باشد. این سربنیه برای پوشیدن لباس و آمادگی برای رفتن به گرمابه که محل شستشو و نظافت بدن در آن زمان بوده، مورد استفاده قرار می گرفته است. در قسمت سربینه این حمام نقش و نگارهایی زیبا وجود داشته که اکنون بسیاری از آنها از بین رفته است.

گذر زمان و تغییر کاربری حمام خان یزد

حمام خان یزد نیز در گذر زمان دچار تغییر و تحول شده و امروزه به عنوان یک رستوران سنتی تغییر کاربری داده است. رستورانی که علاوه بر موقعیت و فضای جذاب، ارائه منویی حرفه ای و کامل، از دیگر مزیت های آن محسوب می شود. البته فراموش نکنید، یکی دیگر از مزیت های رستوران حمام خان یزد، قرارگیری آن در بافت تاریخی شهر است؛ امکانی که باعث می شود تا برترین مکان های گردشگری یزد، تنها چند دقیه فاصله داشته باشد.