یک ماهواره برزیلی رصدکننده زمین برای بررسی روند جنگل‌زدایی در آمازون به همراه ۱۸ ماهواره دیگر آمریکایی و هندی شنبه شب ۲۷ فوریه (۹ اسفند) با یک موشک هندی به فضا پرتاب شدند.

ISRO

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از space.com پرتاب این ماهواره‌ها شامل ماهواره برزیل «آمازونیا-۱» بوسیله «سازمان پژوهش فضایی هند» (ISIRO) در ساعت ۱۰:۲۴ روز یکشنبه به وقت محلی از مرکز فضایی ساتیش دهاوان در جزیره «سریهاریکوتا» در خلیج بنگال در جنوب شرق این کشور انجام شد.

یک  موشک «ناقل پرتاب ماهواره قطبی» (PSLV) از گونه DL (که دو بوستر یا موشک تقویتی جانبی با سوخت جامد دارد) ماهواره آمازونیا-۱ و ۱۸ ماهواره دیگر را به مدار کره زمین انتقال داد.

کی سیوان، رئیس ISRO پس از پرتاب گفت: «ماهواره در وضعیت خوبی قرار دارد. صفحه‌های خورشیدی آن باز شده‌اند و کاملا خوب کار می‌کنند.»

آمازونیا-۱ با داشتن دوربین‌های مادون قرمز یا فروسرخ می‌تواند مناطق پوشیده از ابر در جنگل‌های آمازون را بدون توجه به وضع آب‌وهوایی رصد کند. برزیل قصد دارد از این ماهواره به عنوان وسیله «هشدار جنگل‌زدایی» در این منطقه استفاده کند.

این ماهواره همچنین نخستین ماهواره برزیل است که به طور مستقل در این کشور طراحی، ساخته و به کار انداخته شده است و مقامات این کشور از رسیدن آن به مدار کره زمین ابراز شادی کردند.

مارکوس پونتس، وزیر علم، فناوری و ابداع در دولت برزیل که نخستین فضانورد این کشور هم هست (او در سال ۲۰۰۶ به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفت) گفت: «پرتاب این ماهواره بیانگر شروع عصر جدیدی در صنعت تولید ماهواره در برزیل است.»

جنگل‌زدایی در منطقه آماوزن نه تنها از لحاظ از دست رفتن پوشش گیاهی و جانوری یگانه این منطقه - که در صورت انقراض جایگزین‌ناپذیر هستند- باعث نگرانی است، بلکه پیامدهای بهداشتی آن برای ساکنان انسانی هم اهمیت دارند. دود ناشی از آتش‌سوزی‌های جنگلی در ماه اوت سال ۲۰۱۹ در آمازون باعث شد مه‌دود متراکم روشنایی روز در شهر سائو پائولوی برزیل را به تاریکی غروب بدل کند و در ایالت آمازوناس برزیل وضعیت فوق‌العاده اعلام شود.

۱۸ ماهواره دیگر پرتاب‌شده شامل مجموعه‌ای ماهواره‌های هندی و آمریکایی هستن. ماهواره‌های ساخت هند شامل ماهواره «ساتیش دهاوان» (که پرتوتابی، آب‌وهوای فضا و ارتباطات را بررسی می‌کند)، ماهواره‌های سه‌گانه UNITYsat (برای رله رادیویی) و یک ماهواره نمایشگر فناوری به نام «سیندهوناترا» است.

ماهواره‌های آمریکایی نیز شامل یک نمایشگر فناوری دیگر به نام 2-SAI-1 NanoConnect و ۱۲ «زنبور فضایی» ساخت شرکت «سوارم تکنولوجیز» هستند که بخشی از مجموعه بزرگتری از ماهواره‌ها هستند که این شرکت دارد برای ارتباطات «اینترنت چیزها» (IOT) در مدار پایینی کره زمین قرار می‌دهد.

کد خبر 587864

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی