سهم شهرداری‌ها از درآمدهای عوارض مالیات بر ارزش افزوده (به عنوان یکی از منابع درآمدهای پایدار) تا زمان تصویب نهایی این لایحه و تایید آن از سوی شورای نگهبان، مطابق با سال ۱۳۹۹ محاسبه می‌شود.

مجلس شورای اسلامی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه خبری شهر، نمایندگان مجلس در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، به دولت اجازه دادند تا سهم شهرداری‌ها را از درآمدهای حاصل شده از عوارض مالیات بر ارزش افزوده تا زمان تصویب نهایی این لایحه و تایید آن از سوی شورای نگهبان، مطابق با سال ۱۳۹۹ محاسبه کند. هم اکنون و بر اساس قانون کنونی مالیات بر ارزش‌افزوده، سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ۳ درصد برابر با ۱۵ هزار میلیارد تومان است؛ اما در لایحه دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش‌افزوده که در انتظار نظر شورای نگهبان است، سهم شهرداریها ۴ درصد تعیین شده است.

حالا و بر اساس آنچه که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ موافقت کردند، دولت می‌تواند، در سال آینده تنها تا زمان تایید نهایی لایحه دائمی شدن مالیات بر ارزش‌افزوده، قانون سال ۱۳۹۹ را اجرا کند. آنان همچنین با حذف جزء ۱ و اصلاح جزء ۲ بند (ک) تبصره ۶ ماده واحده این لایحه به دلیل موازی‌کاری با لایحه دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده، موافقت کردند. آنطور که در جزء ۱ بند (ک) که حذف شد، آمده بود؛ مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب اردیبهشت ۱۳۸۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی تا لازم‌الاجرا شدن این قانون در سال ۱۴۰۰ تمدید می‌شود.

همچنین نمایندگان در ادامه بررسی این بند، با اصلاح جزء ۲ بند (ک) نیز موافقت کردند. بر اساس جزء ۲ اصلاح شده بند (ک) تبصره ۶؛ مادامی که لایحه دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده لازم‌الاجرا نشده باشد، سهم هر یک از دستگاه‌های ذینفع از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۴۰۰ مطابق با قانون سال ۱۳۹۹ است.

بعد از سال‌ها تلاش شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای داشتن سهمی برابر با دولت از درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده، آبان امسال نمایندگان مجلس افزایش سهم شهرداری‌ها از این منبع درآمد از ۳ درصد به ۴ درصد را تصویب کردند. در حال حاضر ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از مصرف‌کنندگان کسر می‌شود، یک درصد خرج سلامت می شود، ۳ درصد سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها است و ۵ درصد به خزانه دولت واریز می‌شود. آنچه که شهرداری‌ها و شورای شهر به دنبال آن بودند این بود که با افزایش ۳ درصدی سهم شهرداری‌ها به ۴ درصد، سهم دولت و شهرداری‌ها برابر و تبدیل به دو سهم ۴ درصدی شود.

کد خبر 587139

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار