سه‌شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نطنز گفت: ۵ اثر منقول متعلق به محوطه باستانی اریسمان در این شهرستان در فهرست آثار ملی منقول وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت شد.

اثر باستانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا،  حسین یزدانمهر افزود: شورای ملی ثبت آثار معنوی‌ و طبیعی از ۶ اثر ارسال از محوطه اریسمان، ۵ شیء شامل ظرف قالب‌گیری (بوته)، مهره سنگی با نقش کنده، کوزه سفالین منقوش و ۲ ظرف سفالین را به ثبت رساند.  

وی ادامه داد: محوطه اریسمان در بخش امامزاده نطنز به عنوان وسیع‌ترین و قدیمی‌ترین محوطه متالیک پیش از تاریخ ایران از سوی محققان و باستان‌شناسان داخلی و خارجی در فاصله سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲ با عنوان پروژه بین رشته‌ای تاریخ ایران مورد پژوهش و کاوش قرار گرفته است که بخش زیادی از یافته‌های آن اکنون در موزه باستان‌شناسی شهر نطنز نگهداری می‌شود.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نطنز با اشاره به روند رو به رشد آثار ثبتی در حوزه های تاریخی، ناملموس، طبیعی و منقول این شهرستان گفت: نطنز پس از اصفهان و کاشان رتبه سوم ثبت اثرهای تاریخی، ناملموس و طبیعی و منقول در بین ۲۴ شهرستان اصفهان دارد.

بر پایه آیین‌نامه و دستورالعمل‌های مصوب، شورای ملی ثبت آثار، بررسی و تصویب شرایط و ارزش ثبت آثار در چهار حوزه آثار غیرمنقول (اماکن تاریخی فرهنگی)، آثار منقول (اموال فرهنگی و اشیای تاریخی)، آثار طبیعی (مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه‌های طبیعی - تاریخی، پدیده‌ها و نمونه‌های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه‌ها) و آثار ناملموس (رویدادها، مراسم و آیین‌های معنوی و فرهنگی، آواها و مهارت‌ها و شیوه‌های پخت غذاهای سنتی و...) در فهرست ملی را در بر می‌گیرد.

محوطه باستانی اریسمان در زمینی به وسعت ۱۵۰ هکتار به عنوان مهد معدن‌کاری و فلزکاری کهن ایران با قدمت بیش از ۶ هزار سال از نخستین کوره‌های ذوب فلزات در جهان است که در سال ۱۳۷۵ شناسایی شد.

کد خبر 586871

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار