شرکت داروسازی آمریکایی نواواکس روز دوشنبه اعلام کرد جلب ۳۰۰۰۰ داوطلب برای بررسی مرحله نهایی واکسن کرونایش را به اتمام رسانده است.

vaccine

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز این شرکت ماه گذشته اعلام کرد که در کارآزمایی بالینی انجام‌شده در انگلیس واکسنش ۸۹.۳ درصد در پیشگیری از کووید-۱۹ موثر بوده و در برابر سویه جهش‌یافته واگیرتر انگلیسی نیز تقریبا به همان اندازه اثربخشی داشته است.

نواواکس  برای تولید این واکسن که باید در دو تزریق استفاده شود و هم اکنون در اتحادیه اروپا به طور همزمان در حال بازبینی است، در چند مرکز تولید واکسن از جمله انستیتو سرم هند امضا کرده است.

این شرکت اعلام کرد داوطلبان ۱۸ ساله و بالاتر را از سراسر آمریکا و مکزیک برای بخشی از این کارآزمایی که «سازمان پژوهش و توسعه پیشرفته زیستی‌پزشکی آمریکا» (BARDA) از آن حمایت مالی می‌کند، جلب کرده است.

این شرکت گفت ۲۰ درصد از شرکت‌کنندگان در این کارآزمایی یعنی ۶۰۰۰ نفر لاتین‌تبار، ۱۳ درصد یعنی ۳۹۰۰ نفر سیاه‌پوست و بقیه ۳۹۰۰ نفر دیگر ۶۵ ساله و بالاتر هستند. 

نواواکس قبلا اعلام کرده بود که شرکت‌کنندگان در کارآزمایی بالینی در آمریکا را پیش از بازبینی نتایج برای شش هفته تحت مشاهده نگه خواهد داشت.

این شرکت همچنین گفته است با سازمان غذا و داروی آمریکا در حال مذاکره است تا مشخص شود آیا می‌تواند از داده‌های کارآزمایی واکسنش در انگلیس و آفریقای جنوبی هم برای کسب مجوز واکسن در آمریکا استفاده کند یا نه.

واکسن کرونای ساخت شرکت آمریکایی نواواکس حاوی نانوذرات پروتئینی (که در واقع پروتئین‌های گل‌میخی ویروس هستند که در آزمایشگاه ساخته شده‌اند) به همراه یک ماده تحریک‌کننده ایمنی یا «ادجوان» است.

آشنایی با رویکردهای متفاوت برای ساختن واکسن کرونا

«اتحاد ابداعات برای آمادگی در برابر همه‌گیری‌ها» یا CEPI از این واکسن حمایت مالی می‌کند. این واکسن باید در دوز تزریق شود و در درمای ۲ تا ۸ درجه (دمای معمولی یخچالی) پایدار است.

پنجمین واکسن کرونا به مرحله نهایی آزمایش می‌رسد| آغاز آزمایش مرحله سوم واکسن شرکت نوواکس در آمریکا

کد خبر 586725

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار