از زمان الزامی شدن تست کرونای مسافران در بندر شهید حقانی برای سفر به قشم و هرمز، بازار تردد با قایق‌های غیرمجاز در بندرعباس داغ شده است.

قشم

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، هوای خوب این روزهای بندرعباس بسیاری از مسافران را وسوسه می‌کند که با وجود هشدارهای مکرر مسؤولان استان و سخت‌گیری‌ها در مبادی ورودی برای جلوگیری از سفر به این استان، باز هم بار و بندیل بسته و راهی هرمزگان شوند.

عمده تردد مسافران به بندرعباس نیز برای رفتن به سمت جزایر قشم و هرمز است و از زمان الزام به انجام تست کرونا در بندر شهید حقانی بندرعباس و گرفتن هزینه ۱۵۰ هزار تومانی تست کرونا در این بندر از مسافران، بازار ترددهای غیرمجاز با قایق‌های غیرمجاز به قشم و هرمز رونق گرفته که با هزینه هر نفر ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان، مسافران را برای دور زدن انجام تست کرونا از گوشه و کنار اسکله‌های شهر به سمت جزایر می‌برند.

تصمیم به اخذ تست کرونا از مسافران به جزایر هرمزگان از جمله مصوبات ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا است که به منظور جلوگیری از خیز کرونا در این جزایر که از وضعیت نسبتا مناسبی در زمینه مدیریت بیماری کرونا برخوردارند، صورت گرفته است.

اگر چه دروازه‌های ورودی هرمزگان در ۴ سوی آن در حال کنترل است اما هستند مسافرانی که به هر شکل ممکن خود را به بندرعباس می‌رسانند و این روزها در ساحل بندرعباس نیز مسافرانی دیده می‌شوند که با پلاک‌های غیربومی مشغول گشت و گذار در ساحل بخصوص در روزهای پایانی هفته هستند و اگر چه فرمانداری بندرعباس مکررا با برپایی هرگونه چادر مسافری برخورد می‌کند و در این زمینه نیروی انتظامی نیز پای کار آمده است اما متأسفانه برخی مسافران همچنان گوش‌شان بدهکار هشدارها نیست و ساحل بندرعباس همچنان هر روز شلوغ است.

شناسایی ۲ مورد کرونا انگلیسی در قشم

خبر اعلام شناسایی ۲ مورد مثبت کرونای انگلیسی در جزیره قشم از زبان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز حکایت از وخامت اوضاعی دارد که در صورت عدم رعایت مردم ممکن است هرمزگان را دچار خیز غیرقابل باوری در زمینه ابتلای به کرونا کند.

مسافرانی که خود را از سراسر کشور به قشم می‌رسانند و گمان می‌کنند که قشم شرایط مناسب و ایده‌آلی دارد، باید بدانند که ممکن است که با خود کرونا به شهر و دیار خویش می‌برند و این گونه ممکن است کرونای جهش یافته‌ای باشد که هم مرگ و میر در آن بیشتر و هم میزان سرایت آن بیش از کرونای معمولی است.

به گفته دکتر فاطمه نوروزیان دو مورد اخیر کرونای انگلیسی شناسایی شده در هرمزگان از قشم بوده است که مسافر امارات بودند و پس از ورود به جزیره درگیر این بیماری شده‌اند و هم اینک در قشم و بندرلنگه در قرنطینه هستند.

وی همچنین هشدار داد: با توجه به ثبت این نوع جهش یافته در هرمزگان از این به بعد وضعیت بحرانی خواهد بود و مردم استان باید موارد و نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنند.

تست کرونا تأثیری بر کاهش سفرها ندارد

نماینده بندرعباس نیز با تأیید خبر سفر غیرمجاز مسافران با قایق‌های غیرمجاز به جزایر قشم و هرمز در هفته‌های اخیر عنوان کرد: هزینه تست فوری کرونا از مسافران جزایر هرمزگان ۱۵۰ هزار تومان است که متاسفانه برخی برای عدم توان پرداخت با قایق های غیرمجاز تردد می‌کنند که می‌تواند خطرساز باشد.

احمد مرادی افزود: از آنجایی که این تست‌ها در مدت نیم ساعت انجام می‌شود بنابراین ممکن است با خطاهایی همراه باشد و از سویی ازدحام جمعیت زمینه را برای شیوع بیشتر کرونا فراهم می‌کند زیرا تعداد گروه‌هایی که تست می‌گیرند اندک و جمعیت زیاد است، بنابراین باعث شیوع بیشتر کرونا خواهد شد.

وی ادامه داد: بخشی از مسافران بومی استان بوده و به لحاظ شرایط کاری و دیدار با بستگان و خانواده و برخی هم برای گردش و تفریح و خرید وارد استان می شوند، بنابراین برای کاهش تعداد مسافران به صورت جدی می‌طلبد در مسیرهای ورودی و خروجی استان‌ها نظارت‌های سختگیرانه اعمال شود و ورود و خروج‌ها به درستی نظارت شود تا مسافران نتوانند وارد استان‌های توریستی و ساحلی شوند.

ضرورت چاره‌اندیشی برای وضعیت شناورها

از ۳۳ شناور فعال استاندارد در مسیر بندرعباس به قشم و هرمز و بالعکس که روزانه هزاران مسافر را در این مسیر جابجا می‌کنند، متأسفانه تنها ۲۳ شناور فعال باقی مانده و هزینه سنگین تعمیرات و قطعات یدکی موجب شده تا شماری از این شناورها زمین‌گیر شوند.

این در حالی است که عملا سازمان بنادر و دریانوردی بسته حمایتی مشخصی از این شناورها در نظر نگرفته و تنها راه گران کردن بلیت این شناورها از ۲۵ هزار تومان به ۳۵ هزار تومان بود که دو ماه پیش رقم خورد اما هنوز این ارقام پاسخگوی مشکلات این شناورها و هزینه بالای نگهداری و هزینه کارکنان آنان نیست و عملا این شناورها روز به روز با این اوضاع کرونایی، بر حجم مشکلات‌شان افزوده می‌شود.

کد خبر 586689

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار