سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که هیچ چیزی خارج از قانون مجلس بین ایران و آژانس مورد توافق قرار نگرفته و گفت که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از فردا متوقف خواهد شد.

سعید خطیب زاده

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس،  سعید خطیب‌زاده» سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات مطرح شده پاسخ داد.

وی به سفر وزیر خارجه قطر به تهران در هفته گذشته و همچنین گفت‌وگوهای تلفنی حسن روحانی رئیس جمهور اشاره کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در این نشست در پاسخ به سؤالی درباره جزییات سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و توافق سه ماهه با آژانس و ادامه بازرسی‌ها و اظهارات او درباره بازرسی‌های سرزده بیان کرد: آنچه در این سفر بین آژانس و سازمان صورت گرفت دستاورد بسیار قابل توجه دیپلماتیک و دستاورد فنی برای سازمان انرژی اتمی است. رئیس سازمان انرژی اتمی و این سازمان تلاش کردند اولا در چارچوب قانون الزام آور مجلس حرکت کنند و همه آنچه توافق شده نوشته شده و هیچ چیزی خارج از قانون مجلس نیست.

وی افزود: برخی توافقات برای ادامه راستی آزمایی‌ها در چارچوب پادمان صورت گرفته از جمله اینکه دوربین‌های فراپادمانی روشن بماند در سه ماه گذشته ولی هیچ فیلمی در اختیار آژانس قرار نگیرد.  نه تنها اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شده و آنچه توافق شده در چارچوب قانون مجلس است.

خطیب‌زاده درباره سفر گروسی هم خاطرنشان کرد: اینکه گروسی به ایران سفر کرد ما فرصتی به آمریکا نداریم. آنچه انجام شده در چارچوب مصوبه مجلس است. اجرای پروتکل الحاقی از فردا متوقف می‌شود و برخی نظارت‌های آژانس در سه ماه آینده در چارچوب توافقات پادمانی حفظ می‌شود. هیچ فیلمی در سه ماه گذشته در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد. ابعاد فنی این موضوع هم در ضمیمه و هم در بیانیه است. چون موضوع فنی است سؤالات فنی را از سازمان بپرسید. 

وی تصریح کرد: آنچه به دست آمده دستاوردی به لحاظ دیپلماتیک و فنی است.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: آمریکا در می ۲۰۱۸ از برجام خارج شده و نه تنها از برجام خارج شده و از میز برجام بلند شده و از اتاق تعبیه شده خارج شده بلکه از ساختمان برجام خارج شده و در مسیر خروج کلی تله گذاری و تله‌های انفجاری گذاشته که نه کسی بتواند در برجام بماند و نه کسی از مزایای برجامی استفاده کند. روشن گفتیم آمریکا چگونه می‌تواند به این خواست خود برسد. آمریکا باید عمل موثر کند و تمامی تله‌ها که تحریم‌ها جزو آن است بردارد و بعد تازه می‌تواند وارد اتاق برجام شود و گفت‌وگوهای خود را در چارچوب برجام داشته باشد.

خطیب‌زاده گفت: موضوع و ریشه بسیاری از تنش‌ها و بی ثباتی‌ها در منطقه غرب آسیا به حضور چکمه پوشان خارجی به ویژه آمریکا برمی‌گردد. این مسیری است که آمریکا با تصحیح اشتباهات خود در غرب آسیا می تواند برگشت ثبات به منطقه را تسریع کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره برنامه موشکی تصریح کرد: ما در خصوص امنیت ملی و توان دفاعی خود نه گفت وگو نه مذاکره و نه مصالحه می کنیم و این را همه می‌دانند و احتیاجی نیست مجددا بیان کنم.

به گزارش فارس، خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا آمریکا می‌تواند ساده به برجام برگردد؟ اظهار داشت: آمریکا یکجانبه خارج شد ولی بازگشت آن به خاطر اینکه این خروج متضمن بسیاری از ابعاد و مسئولیت‌های حقوقی است و این به سادگی اتفاق نمی‌افتد. ما پیش شرطی برای رفع تحریم‌ها نداریم ولی رفع تحریم ها مسیر بازگشت آمریکا به برجام است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تلاش مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای برگزاری نشست ایران و ۱+۵ گفت: ما نیت خوب بورل را می‌دانیم و این را در چارچوب تلاش‌های ایشان برای حفظ برجام می‌دانیم. در حال حاضر آمریکا عضو برجام نیست که در نشست برجامی شرکت کند. اینکه نشست ایران و باقی ماندگان در برجام طبق روال خود انجام می‌شود. اینکه آمریکا بخواهد به عنوان مهمان شرکت کند، ایران در حال بررسی است. موضع ایران همانی است که هست. در هیچ مذاکره و گفت وگویی پیش از تعهد به برجام و رفع موثر تحریم‌ها، حضور نخواهد داشت.

در حال بررسی هستیم و فکر می‌کنیم دوستان اروپایی و دوستان ما در مسکو و پکن که در حال رایزنی نزدیک با آنها هستیم به زودی نظر تهران را خواهیم گفت.

وی درباره قانون مجلس گفت: قانون مجلس طبق الزامی که وجود دارد فردا انجام می‌شود و بهتر است دوستان قضاوت نکنند. از فردا سازمان اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند. 

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات جیک سالیوان اظهار داشت: همواره وضعیت ایرانیان زندانی در آمریکا از اولویت‌های ایران بوده و بسیاری از زندانیان ما در وضعیت ناگواری در زندان‌های آمریکا به صورت خاص مورد ظلم قرار دارند. استاد ایرانی را به بهانه‌های واهی دستبند و پابند می‌زنند و ... دولت ایران نمی‌تواند شاهد این ظلم آشکار در خصوص اتباع خودش باشد. اینها میراث شومی است که دولت قبلی برای دولت فعلی گذاشته و هنوز فاصله گرفتن از این میراث شوم شاهد نبودیم. پیام‌هایی از سوی سفارت سوئیس و برخی وزرای خارجه گفته شد که ما پاسخ خود را از همان طریق دادیم.

وی افزود: پیشنهاد قبلی ظریف سر جای خود است و در همان مسیر می‌تواند انجام شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: خروج آمریکا از انزوا راه‌حل آن اظهارات نیست راه حل آن اقدام است و مسیر آن دست کشیدن از سرکشی است و این مسیر زودتر جواب می‌دهد.

خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سؤال دیگری بیان کرد: ما در حال بررسی پیشنهاد هماهنگ کننده اتحادیه اروپا هستیم و چیزی که مسلم است آمریکا مادامی که تحریم‌ها را برندارد در وضعیت مشارکت کننده در برجام نیست که بخواهد حضوری داشته باشد.

وی گفت که برگزاری نشست سه جانبه ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه در دستورکار قرار دارد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی بیان کرد: استقلال از دستاوردهای بزرگ ایران بوده و هیچگاه اجازه ندادیم استقلال ایران خدشه دار شود. سابقه حقوق بشری بسیاری از آنها که درباره حقوق بشر در ایران صحبت می‌کنند سابقه تاریک و تیره‌ای است. ایران همواره گفته که بدترین روش برای پرداختن به امور حقوق بشر سیاسی کردن آن است. ایران همواره سعی کرده در مسیر بهبود این موضوع حرکت کند.

خطیب زاده افزود: قطعنامه‌هایی که صادر می‌شود کمتر از یک سوم اعضا رای می‌دهند. این معنای خودش را برای دنیا دارد که تصمیم سیاسی است که گرفتند ولی پاسخ ما حقوقی بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره سفر گروسی بیان کرد: آنچه بین سازمان انرژی اتمی و آژانس اتفاق افتاده یک توافق فنی بود که در چارچوب قانون مجلس روابط ایران و آژانس خدشه دار نشود. 

خطیب‌زاده افزود: اگر امضا کنندگان برجام از این فرصت استفاده کنند، ایران استقبال می‌کند.

به گزارش فارس، وی درباره سفر هیأت طالبان به ایران و تلاش روسیه برای برگزاری نشستی درباره افغانستان با حضور آمریکا، چین و ... همچنین از ایران هم دعوت به عمل آمده است، اظهار داشت: سفر طالبان به ایران سفر از پیش اعلام شده و با اطلاع دولت افغانستان و با دستورکار مشخصی برای پیشبرد گفت وگوهای افغانی و صلح انجام شد. 

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: البته این گروه با کشورهای مختلف در حال گفت‌وگو است. با آمریکا ماه‌ها و سال ها مذاکره کرد و باید این سؤال را از طرف هایی پرسید که در توافق مکتوب با طالبان هستند. درباره دعوت روسیه از ایران قبلا هم بوده و تکرار شده و با دوستان در مسکو در ارتباط نزدیک هستیم تا امروز در این خصوص تصمیم مشخصی نگرفتیم.

وی افزود: برای اینکه ساختار جمهوری اسلامی افغانستان تضعیف نشود پاسخ ما روشن بوده است. فکر می‌کردیم در جاهایی که دولت افغانستان حضور ندارد و باعث تضعیف این کشور می‌شود حضور نداشته باشیم. برخی تحولات رخ داده در حال بررسی دعوت هستیم و به محض اینکه به نتیجه برسد اعلام خواهیم کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره سفر وزیر خارجه قطر به تهران و اینکه حامل پیامی از آمریکا بود؟ اظهار داشت: این سفر در چارچوب مراودات نزدیک دو طرف بوده است و هیچ طرفیتی از آمریکا مطرح نبوده است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری گفت: مسیری که آمریکا باید طی کند برداشتن تحریم هاست و این مسیر، مسیر بازگشت آمریکا به برجام را تسهیل خواهد کرد. درباره زندانیان تحول جدی وجود ندارد و موضع خود را از طریق سوئیس اعلام کردیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره رفع محدودیت‌های اعلام شده برای دیپلمات‌های ایرانی در نیوریوک گفت: متاسفانه کاهش این محدودیت ها را اعلام کردند. در دولت قبلی وقتی آمریکا در نقض تعهدات خودش در خصوص تسهیل حضور دیپلمات‌ها در مقر سازمان ملل اقدام به محدودیت بی منطق و سرکشانه در قبال دیپلمات‌های ایرانی انجام داد ایران در یادداشتی اخطار داد که به دیوان بین المللی دادگستری شکایت خواهد کرد. همین ۲۵ مایل در نقض این کنوانسیون است و این کاهش محدودیت را کافی نمی‌دانیم و البته در مسیر بازگشت آمریکا به برجام نباید تفسیر شود.

وی درباره هواپیمای اوکراینی گفت: بعد از اینکه نظرات کشورها جمع بندی شد سازمان هواپیمایی کشوری به صورت عمومی اعلام و در دسترس همه قرار خواهیم داد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر مارتین گریفیتس نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن به تهران بیان کرد: ما تمامی مساعی جمیله خود را به کار گرفتیم که این بحران تراژیک انسانی در یمن پایان یابد. امیدواریم طرف های دیگراز جمله به عربستان به این طرح‌ها بپیوندد.

حملات به آمریکایی‌ها در عراق و منتسب کردن آن به ایران گفت: همان موقعی که بعضا این اتهامات مطرح می‌شود بلافاصله گفته‌ایم و می‌گویم که این گونه دام افکنی در روابط ایران و عراق خیلی مشکوک است و ضمن اینکه صلح و ثبات را در عراق به خطر می‌اندازد نشان از سناریوهایی است که برای ثبات منطقه خوب نیست. طرف های ثالثی به این تله آفرینی ها دل بسته‌اند. از دولت عراق خواسته‌ایم فارغ از این شایعات مسیر کشف حقیقت را با جدیت پیگیری و عاملان و آمران آن را پیگیری کنند.

وی افزود: شاهد افزایش حضور نیروهای خارجی در عراق هستیم که خودش عامل ناامنی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره نشستی که بورل بیان کرده گفت: ما به مرز اینکه به تاریخ مشخص رسیده باشیم اصلا صحبت نکردیم. اساس این داستان این است که نشست کمیسیون برجام و ۱+۴ در مسیر خود صورت گرفته و دعوت صورت گرفته را در حال بررسی هستیم.

کد خبر 586593

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha